Maslina - Featured Category
Maslina - Odabir urednika Category
Maslina - Nautika Category
OBAVEZNO ŠTIVO
Obavili ste berbu, dobili ulje - pravi posao tek počinje! Kvalitetu ulja treba sačuvati, Edi Družetić donosi sve što o tome trebate znati
Maslinarstvo
Dočekali smo berbu, okupili za tu priliku obitelj i prijatelje jer masline treba pobrati u kratkom roku… Strpljivo čekali u redu za predaju plodova u uljaru i osjetili ponos kad smo sljedećeg dana vozili doma posude pune mirisnog ulja. Dotadašnje brige o ishodu proizvodnje su završile jer ćemo ga i sljedeće godine imati svakodnevno na stolu. A obasuti smo informacijama da proizvodimo najbolja ulja na svijetu.
Da, imamo dobrih ulja, a i u svijetu ima puno dobroga ulja, ali ima daleko više onoga drugog, bezličnog, od velikih industrijaliziranih proizvođača. Istina je da mi imamo jako dobru klimu za proizvodnju kvalitetnih ulja i da dobar dio naših maslinara to radi sa strašću uz veći naglasak na kvalitetu nego na količinu. Zadovoljstvo je imati svoje ulje, ali posao oko njega nije još završio, posebno za one koji nešto i prodaju jer našu visoku cijenu treba i ...
SREĆA U MASLINIKU
Bili smo u najveselijoj berbi s mališanima iz vrtića, oduševili su nas: Ja bi stalno
bio ovdje i brao masline!
Maslinarstvo
Pčelice, njih 15, “sletjele” su u najveći i najljepši maslinik južne Istre, rasprostranjen duž Vodnjanske ceste, u vlasništvu tvrtke Oleum Maris, svjetski poznatog i priznatog brenda “Oio Vivo”. Cilj leta bio je sudjelovati u berbi maslina, uživati u masliniku, te upoznati se s maslinama i blagodatima maslinova ulja. Srijeda, 16. listopada, pokazala se idealnom zbog sunčanog vremena, dan uoči najavljenih kiša.
Naime, “Pčelice” su grupa mališana pulskog vrtića Centar, koji su u pratnji teta odgajateljica Sanele Bahor, Augustine Čuljak i Anite Pehar, u sklopu programa upoznavanja zavičaja, proveli dva nezaboravna sata berući sami masline. Prvi put gledali su berbu maslina uz pomoć najsuvremenije svjetske tehnologije, mehaniziranog tresača, i dvije platforme za skupljanje maslina, čišćenje lišća i transport u goleme kašete, francuske kompanije ...
Maslina - Ribolov Category
zlatni savjeti
Agronomski stručnjak Edi Družetić donosi detaljan vodič: Nakon dobrog uroda - gnojidba! Evo što koristiti i u kojim količinama...
Maslinarstvo
Ishrana bilja, a s njom vezana gnojidba, obuhvaća jedan od najsloženijih procesa vezanih uz razvoj biljke te su preporuke za odgovarajuću gnojidbu veoma relativne.
Naizgled bi mogli reći: koliko je pojedinih elemenata izneseno iz tla putem plodova i novostvorenog lišća i drva, toliko bi ih trebalo dodati gnojidbom ali je to previše uopćeno i ne odgovara uvijek istini.
Makro elementi ugljik, vodik, kisik i klor su obilno dostupni u okolini, u vodi, zraku i tlu iz kojih ih biljka uzima. Dušik, fosfor, kalij, kalcij, sumpor, magnezij je potrebno dodavati u tlo gnojidbom, kao i mikroelemente željezo, mangan, bakar, cink, bor i molibden.
Plodnost tla određuju fizikalni, biološki i kemijski faktori. Fizikalne čini struktura koja ovisi o udjelu pijeska, gline i prašine te poroznost koja određuje kapacitet zadržavanja zraka i vode u tlu.
Biološki su faktori uvjetovani ...
21. prosinac 2024 17:13