StoryEditorOCM

ČITATELJI PITAJUMaslina mi je puna čađavice, ne pomaže deterdžent, čime je tretirati? Odgovor ima naš stručnjak Edi Družetić

Piše Edi Družetić
23. studenog 2024. - 13:54

PITANJE:

Ispred kuće, neposredno kraj maslinika imam samoniklo stablo mastrinke. Već godinu dana primjećujem da mi je počela crniti, uhvatila ju je čađavica. Po savjetu otočkih maslinara prskala sam je s Likvijem. Kako nije pomoglo, odrezala sam veće grane i ponovila postupak s Likvijem no opet nije pomoglo. Nažalost, sada mi se čađavica pojavila blago i na susjednoj oblici u masliniku. Molim vas pomoć, kako postupiti?

Hvala,

Marija sa Šolte

ODGOVOR:

Osnovni preduvjet uspješnosti suzbijanja nekog biljnog nametnika je poznavanje njegovog životnog ciklusa, posebno načina ishrane. Bez toga će zaštita od njega biti kao da pucamo zatvorenih očiju uz samo slučajni uspjeh, u stvarnosti gotovo nikakav.

Spomenute crne nakupine koje ponekad nalazimo na lišću i svim mladim dijelovima masline nazivamo čađavicom. Nju čine naseobine nekoliko vrsti gljivica koje prekrivaju zelenu asimilacionu površinu, čime jako ometaju fotosintezu lista i tako guše i iscrpljuju čitavo stablo. Važno je znati da te gljivice nisu paraziti, ne uzimaju hranu domaćinu i mogu se razviti samo na nekoj hranjivoj podlozi koju, u ovome slučaju, proizvode štitaste uši (Saissetia oleae). Dakle, razvoj čađavice je sekundarna pojava koja prati postojanje štitastih ušiju i njezino učinkovito odstranjivanje može biti samo suzbijanjem njihovog uzročnika.

Ispod plašta odrasle uši tijekom lipnja i srpnja pa čak i prvog dijela kolovoza izlazi veliki broj ličinki, koje su prvih nekoliko sati pokretne te se kreću prema mladim vrhovima grančica. Budući da su lagane, već i lagani vjetar ih može raznijeti u okolinu pa neke padnu na susjednu maslinu. Ubrzo se tu fiksiraju, ubodu sisaljkom list ili grančicu i tu ostaju, sišući sok, do kraja života koji traje dvije godine. U godini izlaska ličinke rastu, mijenjajući se kroz tri razvojne faze prije konačnog odraslog oblika, koji će prezimiti i sljedeće godine biti sposoban stvoriti nove ličinke. Često im razvoj završe tek sljedeće godine tj. prezimljuju i u stadiju ličinke. Oštra zima ih u tom obliku može uništiti ali kako su zime sve blaže i njihovo preživljavanje je sve izvjesnije.

Zanimljiv im je način hranjenja – iz soka biljke koji sišu, uzimaju samo jedan dio dok slatki dio, pun šećera, ispuštaju u okolinu. To primjećujemo ljeti kao pojavu ljepljive “medne rose”, koja je idealna podloga za razvoj gljiva čađavica. Istina je da ispirući mednu rosu mičemo podlogu za njihov razvoj.

Prskanje s Likvijem ima trenutni ograničeni učinak u tom smislu. Ustvari bi trebalo koristiti jako puno vode da bi se ona isprala i to ubrzo nakon ispuštanja medne rose. Uš pri tome ne diramo te ona nastavlja razvoj i daljnje ispuštanje slatkog soka. Korištenje deterdženta se spominje samo kao pomoćna mjera a postoje i posebni preparati za “otapanje” i lakše skidanje čađavica (pr. Fitodimel) ali preporučam slijedeći postupak: krajem zime prskanjem dobro “okupati” zaraženo stablo i njezina susjedna s tri - četiri postotnom otopinom Bijelog ulja, tako da listovi budu smočeni s obiju strana. Ono začepi organe za disanje odrasle uši te ona polako ugiba. Budući da se radi o slučaju gdje želimo imati brzi uspjeh, tretiranje možemo ponoviti nakon mjesec dana.

Možemo koristiti i Modro ulje (ima dodani bakar koji depresivno djeluje na gljivice) u koncentraciji od tri posto. Kako jedan dio ušiju nije u razvojnom stadiju u kojemu ga navedenim postupkom možemo suzbiti, tijekom ljeta svakako treba nastaviti suzbijati uš u mladim razvojnim stadijima, koristeći sistemični preparat Sivanto prime u koncentraciji od 0,8 posto. I s njime treba prskanjem dobro smočiti svaki list. Kako su uši osjetljive samo u mlađim stadijima a njihova pojava se nastavlja u većem dijelu ljeta, preporuka je ovo prskanje ponoviti barem još jednom u razmaku od 15 do 20 dana. Kako uš ima dvogodišnji ciklus sav postupak treba ponoviti i slijedeće godine. Preporuka je jače zaražene grančice odrezati da čim prije zdrave nove mladice obnove krošnju. Uš ima i prirodne neprijatelje koji joj ograničavaju razvoj ali kako je ovo specifičan slučaj u kojemu želimo brz i siguran uspjeh, ne možemo se samo na njih oslanjati. U svrhu estetike, ako je čađavica prekrila deblo i deblje grane, s njih je možemo isprati pranjem s deterdžentom a nakon toga prskati s bakrenim preparatom.

Usput, jednostrana gnojidba s dušikom, vlažnost okoline i gusta krošnja su povoljni preduvjeti za razvoj uši pa se i uravnoteženjem tih činjenica regulira njezina pojava i razvoj.

U prisustvu uši redovito se pojave i mravi. Oni se hrane izlučenim slatkim sokom a usput je štite od prirodnih neprijatelja, čak je stimuliraju na brže sisanje i jače lučenje soka.

PIŠITE NAM

Imate li pitanja za našeg stručnjaka javite se i vi. Pišite nam na maslina@slobodnadalmacija.hr

03. siječanj 2025 11:05