Opća skupština UN-a u četvrtak poslijepodne u New Yorku trebala bi glasovati o predloženoj rezoluciji kojom se traži proglašenje 11. srpnja Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Srbija se tome oštro protivi i pokrenula je veliku diplomatsku ofenzivu protiv rezolucije.
Očekuje se da će desetak zemalja glasovati protiv rezolucije, dok se nekoliko desetaka članica UN-a suzdržava od glasovanja zbog srpske diplomatske ofenzive, posebice među nesvrstanim zemljama, doznaje se iz diplomatskih izvora, prenosi slovenska novinska agencija STA.
U prijedlogu rezolucije o jednom od najvećih zločina u Europi nakon Drugog svjetskog rata osuđuje se, među ostalim, negiranje genocida i veličanje osuđenika za ratne zločine.
Srbija i Republika Srpska u kojoj dominiraju bosanski Srbi više puta poricale su da se u Srebrenici dogodio genocid.
Rezoluciju su predložile države koje s tim imaju teško povijesno iskustvo - Njemačka i Ruanda. Tekst su sponzorirale još 34 države među kojima su sve bivše jugoslavenske republike osim Srbije i Crne Gore. Tekst nigdje ne osuđuje Srbiju ili Srbe.
Postrojbe bosanskih Srba su 1995. godine u Srebrenici, koja je tada bila pod zaštitom UN-a, ubile najmanje 8.000 Bošnjaka.
Taj je zločin Međunarodni sud za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji definirao kao genocid.
Za to je do sada na tom sudu i sudovima u BiH osuđeno više od 50 osoba.
Pokolj u Srebrenici je i Međunarodni sud pravde u Haagu (ICJ) proglasio genocidom.
Skupština Republike Srpske usvojila je u srijedu izjavu kojom prosvjeduje zbog rezolucije, a predsjednik tog entiteta Milorad Dodik je na mreži X napisao kako bi usvajanje rezolucije nanijelo nepopravljivu štetu, što bi značilo kraj BiH.
On prijeti da će se Republika Srpska, u kojoj se nalazi Srebrenica, odvojiti od Bosne ako rezolucija bude usvojena.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić je s blagoslovom patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija prije glasovanja otišao u New York gdje nastavlja lobirati protiv rezolucije, objavio je portal Radija Slobodna Europa.
"Ići ću u New York jer netko mora dati odgovor onima koji žele Srbiju optužiti da je genocidna nacija", rekao je prošli tjedan Vučić.
Ranije ovog tjedna na društvenim mrežama je imao dramatično obraćanje u kojem je praktički priznao poraz.
Rekao je kako je “dobio razočaravajuće informacije da će neke zemlje promijeniti stav oko rezolucije i prikloniti se onima koji su veliki i jaki, ali će biti i onih koje će izdržati pritisak i boriti se za istinu”.
“Dobili smo podatke, bit će razočaravajućih vijesti o odnosu nekih država od kojih nismo očekivali nož u leđa, ali bit će i onih koji će izdržati pritisak”, rekao je Vučić.