StoryEditorOCM
Politikapuca po šavovima

Frca na sve strane: Domovinski pokret pred raskolom, stranka se podijelila u tabore Penave i Radića. Hoće li opstati?

Piše vijesti sd
17. kolovoza 2024. - 16:07

Domovinski pokret se nalazi korak do raskola nakon što je stranačko Središnje izborno povjerenstvo (SIP) donijelo konačnu odluku o tome koliko će koja županijska organizacija stranke imati izaslanika na izbornom saboru koji će se održati u subotu 31. kolovoza ove godine. Kao što je poznato stranka je već dugo podijeljena između predsjednika DP-a Ivana Penave i njegovog zamjenika Maria Radića, a ovo bi mogao biti konačan razlog za podjelu.

Naime, SIP je odlučio da će DP Vukovarsko-srijemske županije koji kontrolira Penava imati devet izaslanika. A toliko će tek zajedno imati Osječko-baranjska županija odakle dolazi Radić, četiri, i ona u Gradu Zagrebu koja će imati pet. Za ishod izbornog sabora odlučujuće je koliko će pojedine županijske organizacije koje kontrolira netko od njih dvojice imati izaslanika na izbornom saboru. Ukupno će s terena doći njih 60, dok će njih 43 biti izaslanici po funkciji kao članovi najviših stranačkih tijela.

Nepoznati članovi

Ovakvim je prijedlogom jako nezadovoljan predsjednik DP-a Grada Zagreba i saborski zastupnik Igor Peternel koji naglašava da je njegova organizacija osvojila čak šest saborskih zastupnika na parlamentarnim izborima, a Vukovarsko-srijemska samo dva, te da ima i više članova od nje. Međutim, SIP je kao treći postavio prilično nejasan kriterij koji se zove »aktivnost organizacije« što mu je ostavilo prilično veliki diskrecijski prostor, piše Novi list. 

image
Goran Mehkek/Cropix

Sva ova zbivanja u DP-u mogla bi imati posljedice i na vladajuću većinu.

Ona se formalno sastoji od 79 zastupnika od koji 11 pripada klubu zastupnika DP-a. Po nekim procjenama njih najmanje tri, a moguće i više moglo bi napustiti stranku ako Penava provede izbore na ovakav način. To su, osim Peternela, naravno i Radić koji je u ovom trenutku izvan Sabora jer je zamrznuo mandat. Međutim, njegov zamjenik Krešimir Čabaj na njegovoj je strani tako da tu ne bi trebalo biti problema. Na strani Radića bit će i Damir Biloglav iz Zadra koji je također zamrznuo svoj mandat, a u Sabor se može vratiti 24. studenog, odnosno šest mjeseci od zamrzavanja. Neslužbeno se može doznati da je Radiću blizak i Ive Ćaleta-Car koji je zamjenik ministra demografije Ivana Šipića. Njih trojica ili četvorica mogli bi osnovati samostalni saborski zastupnički klub ili se pridružiti nekom od postojećih. U tom bi slučaju oni pregovarali i s HDZ-om oko nove raspodjele funkcija. Naravno, stabilnost vladajuće većine nije u pitanju jer čak da i zaista dođe do raskola u DP-u ni jednoj od zaraćenih frakcija nikako ne odgovaraju novi izbori. A moguće je i da HDZ ima u pričuvi neke druge saborske zastupnike koji bi mogli uskočiti ako baš bude potrebno piše Novi list. 

image
Damjan Tadic/Cropix

Damir Biloglav, član Predsjedništva Domovinskog pokreta i predsjednik stranačke organizacije u Zadarskoj županiji kao spasitelja Domovinskog pokreta vidi Marija Radića. 

“Na jednoj strani imate aktualnog predsjednika sa svojom svitom, uglavnom ljudi iz Vukovara i istoka Slavonije, a na drugoj je Mario Radić sa svima nama nezadovoljnicima politikom koju Domovinski pokret provodi i odnosom prema koalicijskom partneru nakon parlamentarnih izbora. Nastala su dva različita bloka, a na stranačkom saboru ćemo, temeljem statuta, birati novog predsjednika i zamjenika, nakon čega će se o situaciji u stranci znati puno više”, izjavio je i dodao da Penava želi zadovoljiti svoje interese te da će stranka prestati postojati ako pobijedi.

image

Igor Peternel 

Darko Tomas/Cropix

No, Radić se još uvijek nije službeno kandidirao za predsjednika stranke, kalkulira i čeka što bi mogao. Možda gleda koliku potporu uživa među kolegama. Što je i potvrdio kroz WhatsApp poruke novinarima N1 televizije, bez želje da stane ispred kamere.

“Odluku o daljnjim koracima ću donijeti nakon konzultacija s članovima stranke. Stranka nikad nije jedan čovjek. Zajedno smo je osnivali, zajedno ćemo i donositi odluke”, komentirao je Radić za N1.

A oglasio se i Penava, koji također nije imao želju stati pred kamere, izabrao je komunikaciju porukama.

“Nisam spreman ništa komentirati zbog integriteta Domovinskog pokreta”, bio je kratak.

image
Damir Krajac/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. siječanj 2025 02:12