StoryEditorOCM
Hrvatskapozivaju na dijalog

Ministarstvo o štrajku: ‘Svi pacijenti dobivaju potrebne usluge, no dobili smo neke zabrinjavajuće informacije‘

Piše Hina
11. studenog 2024. - 14:22

Ministarstvo zdravstva poručilo je u ponedjeljak da je javni zdravstveni sustav unatoč štrajku organizirao rad u bolnicama i ustanovama na način da svi pacijenti dobiju potrebne medicinske i zdravstvene usluge, a Sindikat Zajedno pozvali su "na razum i realan dijalog".

"Apeliramo na razum i pozivamo na realan dijalog, otvorena pitanja se ne rješavaju štrajkom, već na institucionalan način putem predviđene procedure", rekao je ministar Vili Beroš.

Rad u većini bolnica i zdravstvenih ustanova odvija se gotovo redovitim planiranim ritmom i s te strane pacijenti mogu biti mirni, priopćilo je Ministarstvo zdravstva u kojem je jutros održan virtualan sastanak sa svim ravnateljima bolnica.

Cilj im je, kažu, kontinuiranog praćenja stanja po ustanovama diljem Hrvatske kako bi se zaštitila prava pacijenata, što im je u ovom trenutku prioritet.

Po posljednjim podacima, djelatnici većine akutnih bolnica nisu u štrajku, a što se tiče Domova zdravlja, u samo četiri od njih 35, štrajka sveukupno 19 djelatnika.

Što se tiče djelatnika u sanitetu, štrajka 34 od 1599 zaposlenih, unatoč činjenici da djelatnici hitne medicine ne smiju stupati u štrajk, na što su višekratno upozoravani, kažu u ministarstvu.

Ministarstvo zdravstva dalo je pravovremenu uputu ravnateljima da organiziraju neometan rad, no ističu da se ne vrši pritisak vezan uz pravo na štrajk, koje je, poručio je Beroš, neupitno.

Navode da su dobili zabrinjavajuće informacije kako su tijekom jutra pojedini zdravstveni djelatnici u štrajku ispred zdravstvenih ustanova odvraćali pacijente od dolaska u ustanovu na svoj dogovoreni termin, što su najoštrije osudili.

Apeliraju na građane da ne reagiraju na takve neprimjerene istupe te da se upute na svoje dogovorene termine u bolnice.

Ponavljaju da je sa Sindikatom ‘‘Zajedno‘‘ potpisan sporazum s popisom zdravstvenih usluga koje ne smiju stati i kojih se svaki zdravstveni djelatnik unatoč štrajku mora pridržavati. Sve hitne usluge odvijaju se neprekidno i pacijenti ne trebaju brinuti hoće li biti primljeni.

Naglašavaju da su svim zaposlenicima u javnom zdravstvenom sustavu povećane plaće te je, sukladno novoj Uredbi o koeficijentima u javnim službama konačan iznos za rast plaća porastao s 270 milijuna eura na čak 528 milijuna eura.

Uzimajući u obzir da su za pojedine struke korekcije potrebne, napominju da za to postoji predviđena procedura te ističu da su pred samim početkom pregovora za kolektivni ugovor pa se, kažu, postavlja zdravorazumsko pitanje da li je u ovom trenutku štrajk nužan.
 

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
11. studeni 2024 14:23