U ponoć 29. studenoga počeo je teći 12-dnevni rok u kojemu potencijalni kandidati na izborima za predsjednika republike moraju prikupiti najmanje 10.000 potpisa podrške birača kako bi postali službeni kandidati.
Prikupljanjem potpisa za kandidature započeo je ciklus osmih po redu predsjedničkih izbora u Republici Hrvatskoj koji će biti održani 29. prosinca te 12. siječnja sljedeće godine u slučaju drugog kruga ako u prvome nitko od kandidata ne dobije natpolovičnu većinu glasova.
Zasad je čak četrnaestero pretendenata na sudjelovanje u izbornoj utrci. Svatko od njih mora prikupiti najmanje 10 tisuća potpisa do 10. prosinca u 24 sata kada istječe rok da ih predaju Državnom izbornom povjerenstvu (DIP), piše N1.
Nakon toga DIP ima na raspolaganju dva dana da utvrdi dovoljan broj i valjanost prispjelih potpisa te u medijima objavi službenu listu kandidata, čime i službeno počinje predizborna kampanja.
Većina potencijalnih kandidata već se u petak ujutro razmilila po gradovima i trgovima gdje su postavili štandove na kojima prikupljaju potpise.
Prema obvezatnim uputama koje je DIP objavio 21. studenoga, svaki birač (punoljetni građanin Republike Hrvatske) svojim potpisom može podržati samo jednog kandidata, neovisno o tome predlaže li tog kandidata politička stranka, odnosno političke stranke ili birači.
No, što ako neki birač iz neznanja ili namjerno, radi opstrukcije, svoj potpis da većem broju kandidata? Poništavaju li se tada svi potpisi tog birača ili se jedan ipak priznaje – pitali smo Slavena Hojskog, glasnogovornika DIP-a.
“Nemamo drugog načina nego da u sustav unesemo do 10.100 potpisa. Zakon o izboru Predsjednika Republike Hrvatske kaže da je potrebno 10 tisuća potpisa, ali mi se s još tih stotinu potpisa osiguravamo, taj broj potpisa verificiramo i taj broj je validan. Ako netko dođe s potpisom istog birača, nama sustav signalizira da već imamo taj potpis u sustavu i da je “duplić” pa ako se pojavi na još nekom obrascu preskačemo ga i priznajemo onaj koji je neki kandidat prvi donio”, objasnio je Hojski.
Drugim riječima, ako netko svojim potpisom podrži više kandidata, DIP će priznati samo prvi koji dospije u sustav s obrascima koje donesu kandidati.
Vlada objavila koliku će naknadu dobiti osoba koja u prvom krugu predsjedničkih izbora osvoji najviše glasova
Stoga glasnogovornik DIP-a moli kandidate da ne donose “tijesnih” odnosno taman dovoljnih 10.000 potpisa, ali ni s previše.
“Apeliramo na kandidate da, ako mogu, dođu s 12.000 ili 13.000 potpisa pa da imaju “zalihu” u slučaju nekih nepravilnosti. Također nema potrebe da donose 150 tisuća potpisa jer ih ne stignemo sve pregledati”, kazao je Hojski.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....