Strani nogometnogometna europa

Vlašić na klupi, Grbić bolji od Majera, pobjeda Kovača, asistencija Modrića, solidni Perišić i Brozović

Piše HIna
1. prosinca 2021. - 23:29

Vodeći trojac engleskog nogometnog prvenstva ostvario je gostujuće pobjede u susretima 14. kola igranima u srijedu navečer, Chelsea je svladao Watford sa 2-1 (1-1), Liverpool je nadigrao gradskog rivala Everton sa 4-1 (2-1), dok je Manchester City stigao do bodova protiv Aston Ville sa 2-1 (2-0).

Chelsea je sačuvao vrh ljestvice teško izborenom pobjedom na Vicaridge Roadu u utakmici koja je u 13. minuti bila prekinuta na nešto više od pola sata jer je pozlilo jednom od gledatelja na trivinama pa mu se morala ukazivati pomoć. Nakon što je susret nastavljen Monut (30) je doveo Chelsea u prednost, ali neposredno pred odlazak na odmor poravnao je Dennis (43). Ipak, Chelsea je stigao do tri boda zahvaljujuči pričuvi Ziyechu (73) koji je malo nakon ulaska na teren iskoristio ubacivanje Mounta za pobjednički gol.

Mateo Kovačić zbog ozljede mišića nije konkurirao za nastup u momčadi Chelseaja.

Liverpool je u Merseyside derbiju već u uvodnih 20 minuta stigao do dva gola prednosti preciznim udarcima Hendersona (9) i Salaha (19), nadi domaćim navijačima vratio je Gray (38) pred kraj prvog poluvremena, ali tu nadu utišao je svojim drugim golom Salah (64), da bi konačni rezultat postavio Diogo Jota (79).

City je u Birminghamu stigao do dva gola prednosti u prvom poluvremenu zahvaljujući nadahnutim potezima Portugalaca Rubena Diasa (23) i Bernarda Silve (43), za domaće je nakon kornera početkom nastavka smanjio Watkins (47), a do kraja susreta pobjedu gostiju sačuvao je vratar Emerson.

Chelsea sada ima 33, City 32, a Liverpool 31 bod.

Villa je 13. sa 16. Everton 14. sa 15, a Watford 17. sa 13 bodova.

Sljedeći suparnik Dinama u Europskoj ligi, West Ham United kao domaćin je igrao 1-1 (1-0) protiv Brighton and Hove Albiona. Domaći su poveli u otvaranju utakmice golom Součeka (5), no nisu uspjeli povećati prednost, pa su pred kraj susreta pokušali sačuvati minimalnu pobjedu za što su bili kažnjeni kada je Maupay (89) atraktivnim "škaricama" poravnao na konačnih 1-1. West Ham je četvrti na ljestvici sa 24 boda, dok je Brighton sedmi sa 19 bodova.

Nikola Vlašić ostao je na klupi West Hama.

U derbiju 16. kola francuskog nogometnog prvenstva Lille je na gostovanju pobijedio Rennes sa 2-1, Monaco je kao gost porazio Angers sa 3-1, dok je Nica na Parku prinčeva odigrala 0-0 protiv PSG-a.

U sudaru dvojice hrvatskih reprezentativaca Ivo Grbić je bio bolji od Lovre Majera.

Lille je poveo u 31. minuti golom Xeke, a u posljednjim trenucima prvog dijela Renato Sanches je zabio i drugi gol za goste. U 85. minuti Benjamin Bourigeaud je vratio nadu domaćinu, ali samo nadu.

Grbić je branio za pobjednički sastav, dok je Majer za Rennes igrao u drugom dijelu.

Monaco, Nike Kovača je na gostovanju pobijedio Angers sa 3-1 ostvarivši prvu ligašku pobjedu u zadnjih pet kola.

Gosti iz Kneževine su poveli u 25. minuti golom Myrona Boadua, a posljednjim trenucima prvog dijela Sofiane Diop je zabio za 2-0. Angers je smanjio u 55. minuti kada je Alexander Nubel nespretno zatresao vlastitu mrežu, a pobjedu Monaca potvrdio je Axel Disasi pogodivši u 73. minuti za 3-1.

Marseille je na gostovanju pobijedio Nantes sa 1-0, a susret je odlučio gol Gersona Santos da Silve u 30. minuti. Samo dvije minute kasnije Nantes je ostao s igračem manje nakon što je isključen Nicolas Pallois. Duje Ćaleta-Car nije nastupio za OM.

PSG i Nica su na Parku prinčeva odigrali bez golova. Domaćin je imao 70 posto posjeda lopte, čak 22 udarca, ali nije uspio probiti gostujuću obranu.

Strasbourg je u susretu sa čak sedam golova pobijedio Bordeaux sa 5-2 gurnuvši Girordince u zonu ispadanja.

Brest je sa 1-0 pobijedio "fenjeraša" St Etienne upisavši petu uzastopnu pobjedu nakon što u prvih 11 kola nije ostvario niti jednu. Gol odluke zabio je Romain Faivre iz kaznenog udarca u 64. minuti.

Na ljestvici vodi PSG sa 41 bodom, Marseille se probio na drugo mjesto sa 29 bodova, Rennes je treći sa 28, Nica ima 27, a Lens 26 bodova.

Monaco je sedmi sa 23 boda, dok je prvak Lille na 12. poziciji sa 21 bodom.

U odgođenom susretu devetog kola španjolskog nogometnog prvenstva Real Madrid je na Santiago Bernabeu pobijedio Athletic Bilbao sa 1-0.

Pogodak odluke zabio je Karim Benzema u 40. minuti na asistenciju Luke Modrića.

Asensio je pucao s ruba kaznenog prostora, Unai Simon je obranio, a lopta se odbila do Modrića koji je opalio iz prve. Međutim, kapetan hrvatske reprezentacije je loše zahvatio loptu gurnuvši je do Benzeme koji je lagano zabio u praznu mrežu.

Bila je to Lukina peta asistencija ove sezone u svim natjecanjima, dok je Benzema postigao 35. gol u 46 susreta ove godine u svim natjecanjima. Bio je to ujedno i njegov 14. pogodak u 24 susreta protiv baskijskog sastava. Uz Granadu to je momčad kojoj je Francuz najviše zabio.

Modrić je igrao do 70. minute kada ga je zamijenio Federico Valverde.

Real Madrid sada vodi na ljestvici sa 36 bodova, Atletico Madrid i Real Sociedad imaju po 29 bodova, a Sevilla 28. Barcelona je sedma sa 23 boda, dok je Athletic Bilbao stepenicu niže sa 20 bodova.

Vodeći sastav talijanskog nogometnog prvenstva Napoli u susretu je 15. kola na gostovanju kod Sassuola odigrao 2-2 (0-0) iako je vodio sa 2-0.

Napoli je poveo 2-0 gogocima Fabiana Ruiza u 51. i Mertensa u 59. minuti te se činilo kako je osigurao tri boda, no u 71. minuti Scamacca je atraktivnim potezom prepolovio zaostatak Sassuola da bi kapetan Ferrari glavom u 89. minuti poravnao na 2-2. Domaći sastav je čak u sudačkoj nadoknadi preko Defrela stigao i do trećeg gola, no nakon intervencije VAR-a taj gol je poništen zbog prethodnog prekršaja na Rrahmaniju.

Kiks Napolija iskoristio je drugi Milan uvjerljivom 3-0 (2-0) gostujućom pobjedom protiv Genoe, koju vodi njegvo bivši napadač Andrij Ševčenko. Put ka pobjedi Milana utro je Ibrahimović sjajnim slobodnim udarcem sa 25 meara u 10. minuti, a nastavio je Messias golovima u prvoj minuti nadoknade prvog poluvremena i 61. minuti.

Napoli sada ima 36 bodova, samo jedan više od drugog Milana, a dva više od trećeg Intera koji je ranije u srijedu mirno kao domaćin svladao Speziju sa 2-0 (1-0).

Sassuolo, koji je u nedjelju pobijedio Milan u Milanu, sada ima 19. bodova i nalazi se na 11. mjestu, dok je Genoa, za koju je Milan Badelj igrao do 62. minute, u zoni ispadanja, 18. sa 10 bodova.

Inter je protiv Spezije do prednosti stigao u 36. minuti preciznim udarcem Gagliardinija nakon proigravanja Lautara Martineza, a konačni rezultat postavio je upravo Lautaro iz kaznenog udarca u 58. minuti nakon igranja rukom jednog od gostujućih igrača. Ivan Perišić je igrao čitav susret za Inter, Marcelo Brozović je igrao do 87. minute za "plavo-crne", dok je Martin Erlić odigrao čitavu utakmicu za Speziju.

Spezia je 17. sa 11 bodova.

Bologna je na svom terenu bila uspješnija od Rome sa 1-0 (1-0), a strijelac gola vrijednog tri boda bio je Svanberg preciznim udarcem s više od 20 metara u 35. minuti.

Osma Bologna sada ima 24 boda, kao i šesta Fiorentina te sedmi Juventus, dok peta Roma ima samo bod više.

Hrvatski nogometni reprezentativac Borna Barišić odigrao je čitav susret za Rangers koji je u susretu 16. kola škotskog prvenstva kao gost s minimalnih 1-0 (0-0) svladao Hibernian.

Jedini pogodak na utakmici postigao je Roofe u 85. minuti iz kaznenog udarca.

Ovom pobjedom vodeći Rangers je stigao do 36 bodova, sedam više uz utakmicu više od drugog Celtica koji će u četvrtak ugostiti Hearts. Hibernian je šesti sa 18 bodova.