Košarkasusret aba lige

Ništa od nove pobjede: Split odlično otvorio utakmici pa u završnici izgubio od Mornara

Piše Vedran Babić
21. studenog 2020. - 19:12
Vladimir Dugandžić/Cropix

Split je opet bio blizu, ali čudo se ipak nije dogodilo. Iako je protiv Mornara na Gripama vodio 17 razlike, pa se onda u posljednjoj četvrtini nakon minusa od 11 koševa vratio u egal, upisao je peti poraz u ABA Ligi.

Da se netko uključio u susret sredinom druge četvrtine i bacio oko na semafor vjerojatno ne bi vjerovao svojim očima. Split je u prvoj četvrtini ukrcao Mornaru 35 koševa, a u 16. minuti već je bio na 50! Bio je to pravi NBA-ovski tempo, no „žuti” ga ipak nisu uspjeli zadržati do kraja, što nije bilo ni realno očekivati. Do kraja dvoboja postigli su 37 koševa.

Splitu je ulazilo sve što je poželio, igrao je nestvarno dobro protiv momčadi koja pretendira na vrh lige i igra u jakom Eurokupu. Mornar je u ligi izgubio samo od Zvezde, Cibonu je pregazio 41 razlike, a na europskoj je sceni svladao Budućnost, Unicaju i Bresciju...

Usprkos tomu, već početkom druge četvrtine Split je vodio rekordnih 38:21, a nešto kasnije i 48:32. Za to vrijeme, zanimljivo, Mornarov trener Mihailo Pavićević ni jednom nije pozvao minutu odmora. Gosti iz Bara igrali su pomalo „divlje” i nepovezano, no kad su se zagrijali njihovi Amerikanci na čelu s fantastičnim Pullenom postalo je jasno da će se utakmica zakomplicirati. Već do poluvremena Mornar je posve nadoknadio minus, u trećoj četvrtini stabilizirao je igru i početkom posljednjeg dijela otišao na plus 11 (82:71).

Split se nastavio boriti, kao i toliko puta ove sezone, te se primaknuo na samo dva razlike, ali na tome je i ostao. Crnogorci su u završnici bili mirnije ruke i hladnije glave te zasluženo odnijeli pobjedu, a Splitu ostaje utjeha da je ponovno protiv višestruko skupljeg suparnika bio u igri sve do samoga kraja. Baš kao protiv Igokee i Crvene zvezde.

- Da, bili smo blizu, ali nismo pobijedili. Ovo nam je škola, no treba reći i to da su prije par mjeseci svi mislili da će nas Mornar dobiti 30 razlike – rekao je Splitov trener Ivica Skelin.

Ovaj je put njegova momčad nadskakala suparnika (34-25) i dozvolila mu samo tri ofenzivna skoka, što je napredak u odnosu na neke prethodne utakmice, ali nije imala rješenja za Jacoba Pullena, dobro nam poznato lice iz vremena dok je igrao za Cedevitu. Američki razigravač bio je prvo ime susreta s 27 poena.

- Mornar nas je pritisnuo u drugom dijelu druge četvrtine. Bili smo premekani u obrani i zabijali su nam puno laganih poena u reketu. Pullen? On je kvaliteta više, teško ga je čuvati. S nekim stvarima mogu biti zadovoljan, ali generalno naša obrana mora biti bolja – smatra Skelin.

Bratski okršaj obitelji Luković tako je pripao gostujućem Urošu iako je Splitov Marko odigrao individualno puno bolju utakmicu te je ponovno bio najbolji pojedinac „žutih” s 21 košem. S još uvijek dobrim omjerom u ligi 3-5 Splićani idu na pauzu zbog utakmica reprezentacije.

SPLIT – MORNAR 87:95 (35:21, 15:28, 21:30, 16:16)