Marko Pejnović, ravnatelj Park-šume Marjan, oglušio se o važeći zaključak o korištenju prometnica u dijelu park-šume Marjan, smatraju u udruzi ”Vlasnici zemljišta na Marjanu” koji su nas kontaktirali kada je Pejnović za Slobodnu Dalmaciju 16. siječnja izjavio kako je obitelj Alujević ostala bez vinjeta za prolazak rampom do svoje kuće nakon što je Dario Alujević automobilom probio rampu na Marjanu.
- Prema zaključku, vlasnici zemljišta imaju pravo na dvije vinjete. Vozilo nije imalo vinjetu, ali zato imaju sin i kći Darija Alujevića. Ali sada ni oni nemaju prolaz iako imaju valjane vinjete. To je potvrdio i ravnatelj Pejnović - kazali su u Udruzi.
Kao što smo već pisali, u javnom savjetovanju je prijedlog novog zaključka koji potpisuje Ivica Puljak kojim bi se zamijenio onaj donesen u mandatu Andre Krstulovića Opare. Prema njemu, izbrisao bi se članak kojim se do sada dozvoljava vožnja prometnicama određenima zaključkom unutar park-šume za vozila s vinjetom.
Novim bi zaključkom Javna ustanova aktom odlučivala tko će dobiti vinjetu. Izbacuje se i članak prema kojem pravo na trajnu vinjetu imaju vlasnici zemljišnih parcela na Marjanu (jedna vinjeta po parceli) te osobe s prebivalištem na području park-šume koje su dobile po dvije vinjete po kućanstvu.
- Javna ustanova nema zakonsku osnovu za izdavanje vinjeta jer za to nisu ovlašteni. Uredbom o prometovanju na području grada Splita je određeno da Grad regulira prometovanje, a ne Javna ustanova. To nije ni u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode. Oni bi mijenjali namjenu cesta. Na nerazvrstanim cestama ne mogu imati prepreke - odgovorili su vlasnici zemljišta.
O tome smiju li biti prepreke poput rampi na nerazvrstanoj cesti kao što je Marjanski put na ulazu kod Vodospreme gdje je probijena rampa, pitali smo policiju. Odgovorili su nam kako se u pravilu ”ne postavljaju prepreke, osim u pojedinim situacijama shodno postojećim propisima i ovlastima” te su nas uputili na Javnu ustanovu. Za rampe na Marjanu policija nije nadležna, kažu:
- Policija ne izdaje suglasnost u situacijama koje se odnose na Zakon o zaštiti prirode kao što je to u ovom slučaju - odgovorili su nam iz PU SD 12. siječnja.
‘Izračun zemljišta u nacrtu prijedloga upravljanja je napravljen dječji‘
Iz Udruge koja okuplja vlasnike zemljišta smatraju kako nisu bespravni graditelji i kako će to utvrditi sudovi, a ne Javna ustanova:
- Sve građevine su u procesu legalizacije. One će ili biti ili neće biti legalizirane. To nije problem naše udruge, Marka Pejnovića ni Javne ustanove, već sudova. Mi samo želimo da se situacija na poluotoku Marjan uskladi s hrvatskim zakonom.
Prijedlog plana upravljanja poslan je Ministarstvu, a sada opet spominju javno savjetovanje, što znači da su neke pogreške sigurno pronađene - kažu vlasnici zemlje koji su se dotaknuli spora oko veličine poljoprivrednog zemljišta u park-šumi, smatrajući kako je izračun u nacrtu prijedloga napravljen dječji:
- Ne tvrdimo mi da ima 55 hektara poljoprivredne površine, nego to tvrdi Zakon o zemljišnim knjigama i Zakon o državnoj izmjeri i katastru prema kojem se vrši upis posebnih područja. Oni bi preko Google Mapsa utvrđivali površine. Pa to je neozbiljno, dječje, kao da je ovo nekakva igra - komentirali su izračun u nacrtu prema kojemu na Marjanu ima 12, a ne 55 hektara poljoprivredne površine.
Kazali su nam da se očekuje sastanak svih aktera i institucija kako bi se osigurala zaštita prava vlasnika zemljišta:
- Pejnović i Srđan Marinić uporno krše zakon, dok Ivica Puljak zatvara oči na kršenja zakona. Zašto Županija zatvara oči? Zašto se mi moramo obraćati Ministarstvu gospodarstva pod čijom je to ingerencijom, Zavodu za zaštitu okoliša prirode i drugim institucijama kako bismo prijavili sve nepravilnosti - pitaju se iz Udruge.
Situaciju s Darijom Alujevićem iz Udruge nisu htjeli komentirati. Obitelj Alujević već je bila u središtu medijske pozornosti kada je prije dvije i pol godine pokušala zaustaviti uklanjanje kioska za sladoled na Rivi nakon što im je istekao ugovor.