Gotovo sve stanovnike u Vrgorskoj krajini šokirala je informacija da je 60-godišnji policajac iscrtao svojem kolegi automobil, odnosno napravio kazneno djelo, a da nije odmah bio udaljen iz službe, nego se vratio na posao i proteklog ponedjeljka normalno odradio svoju smjenu.
Svi su ostali zatečeni, jer se gotovo mjesec dana tražio počinitelj, dok se on pritajio, hodao po gradskim ulicama i kafićima, kontrolirao građane, čuvao državnu granicu... S druge strane njegov kolega i djelatnici Kriminalističke službe tražili su tko je oštetio privatni automobil, a počinitelj im je hodao pred nosom, u njihovim redovima.
Nezapamćena situacija u Postaji granične policije Vrgorac, a možda i šire, kad se u obzir uzmu motivi koji su doveli do nedjela. I nakon što je 60-godišnji policajac iz prigradskog mjesta Škulja uhvaćen s "rukama u pekmezu", zahvaljujući nadzornim kamerama te nakon što je nad njim provedena kriminalistička obrada, nije odmah bio pokrenut i disciplinski postupak.
Digli su se svi, od njegovih kolega pa do građana koji su se pitali kako je to moguće, koje "sile" stoje iza slučaja? Dio policajaca s kojima smo o tome pričali, rekao nam je da im je neugodno, jer ih ljudi pitaju kako netko tko je počinio kazneno djelo može i dalje obavljati policijsku dužnost.
Prije nego što smo od nadležnih u MUP-u pokušali saznati odgovore na ta pitanja, stigla je nova informacija iz postaje:
- Kolega je suspendiran.
Tragom tih informacija, poslali smo pitanja Policijskoj upravi splitsko-dalmatinskoj s naglaskom što se to preko noći promijenilo u ovom slučaju i na koji vremenski rok je 60-godišnjak suspendiran.
- Zakonom o policiji definirano je u kojim se slučajevima policijski službenik može ili mora udaljiti iz službe te također do kada ta mjera traje - kazali su u policiji.
Taj zakon propisuje da u slučajevima teže povrede službene dužnosti, kakvom se tretira aktualan slučaj u Vrgorcu, pokretanje disciplinskog postupka zastarijeva u roku od godinu dana od dana saznanja za počinjenu povredu i počinitelja, a najkasnije u roku od dvije godine od kada je povreda počinjena.
Udaljenje iz službe traje do okončanja kaznenog postupka ili postupka zbog teže povrede službene dužnosti. Protiv rješenja o udaljenju policijski službenik može uložiti žalbu prvostupanjskom disciplinskom sudu, u roku od 15 dana od primitka rješenja.
No, žalba ne odgađa izvršenje rješenja. Naime, u zakonu se navodi kako prestanak službene dužnosti nastaje kada je osoba pravomoćno kažnjena za kazneno djelo za koje se progon poduzima po službenoj dužnosti, danom saznanja za to.