Arheološki muzej u Splitu poziva vas na novo predavanje iz serije "Šta vi tamo kopate?", koje će vas odvesti u fascinantni svijet neolitičkog lokaliteta Danilo, a održat će se 5. prosinca u 18 sati u Staroj gradskoj vijećnici.
– Jeste li znali da je jedno malo mjesto kraj Šibenika postalo svjetski poznato zahvaljujući svojoj bogatoj arheološkoj povijesti? I ne samo to – upravo ovdje su otkriveni tragovi najstarijeg sira na svijetu, starog čak 7000 godina!
Međunarodni tim istraživača, uključujući stručnjake iz Muzeja grada Šibenika, dokazao je da su naši preci već u neolitiku proizvodili sir, a ovo senzacionalno otkriće prenijeli su mnogi svjetski mediji.
Zašto je to važno otkriće, doznat ćete ako se pridružite predavanju o ovom važnom arheološkom lokalitetu, koje je dalo ime čitavoj jednoj kulturi i predstavlja ključni period u prapovijesti istočne obale Jadrana – naveli su organizatori.
Oni koji dođu na predavanje otkrit će kako su živjeli stanovnici prvih trajnih naselja prije 7000 – 8000 godina, koje su poljoprivredne i stočarske prakse koristili, kako su izrađivali posuđe, oruđe i nakit, s kim su trgovali, te što su misteriozni ritoni i kakva je bila njihova veza s mliječnim proizvodima.
Predavanje će održati arheolog i muzejski savjetnik iz Muzeja grada Šibenika Emil Podrug, a moderirat će dr. sc. Jacqueline Balen, voditeljica Pretpovijesnog odjela Arheološkog muzeja Zagreb i predsjednica Hrvatskog arheološkog društva.
Popularni arheološki projekt "Šta vi tamo kopate?" nastao je kao plod suradnje Arheološkog muzeja u Splitu, Hrvatskog arheološkog društva, Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika i Muzeja grada Splita. Projekt financiraju Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Splitsko-dalmatinska županija, a ulaz na predavanje je besplatan.