Tvrtka "Brodomerkur", koja slavi respektabilnih 77 godina poslovanja na domaćem i svjetskom tržištu, ipak je daleko od slavnih dana i poslovnih brojki.
Samo tijekom prošle godine, prodali su, među ostalim, poslovni kompleks na Sirobuji moćnoj tvrtki "Viator" i prostore u Ulici Ruđera Boškovića na Splitu 3, kao i velike trgovačke kvadrate u Rakitju kod Zagreba i Gospiću, te skladište eksploziva u Dicmu.
Broj radnika se kretao ispod 200 i "Brodomerkur" je godinu okončao sa (samo) 167 zaposlenika.
Zahvaljujući svemu tome, tvrtka je poslovnu 2023. godinu okončala s gotovo 4 milijuna eura dobiti, što je znatno više nego u 2022. kada je "plus" iznosio nešto manje od 600 tisuća eura. Sve su to opipljivi razlozi zbog čega hercegovačka obitelj Grbešić u svojem portfelju čvrsto drži poznatu splitsku kompaniju.
U hrvatskom dijelu njihova poslovnog cerstva je podsjetimo, i osječna tvornica higijenskih i sanitarnih potrepština "Saponia", jedan od regionalnih lidera u tom sektoru. Ta je kompanija zaključila prošlu poslovnu godinu s dobiti od gotovo 3 milijuna eura, te su Grbešići koji izravno drže 88 posto dionica planirali sav ostvareni "plus" prebaciti u pričuve tvrtke.
Tome se, međutim, usprotivio obvezni mirovinski fond PBZ/Croatia osiguranje, kao manjinski suvlasnik "Saponije", i uoči glavne skupštine dioničara koja će se održati krajem kolovoza uputio proje isplattuprijedlog kojim traži da se iz ukupne dobiti zadrži 1,45 milijuna eura, a da se preostalih 1,46 milijuna isplati dioničarima u obliku dividende koja bi iznosila 2,23 eura po vrijednosnici.
"Mirovinci" smatraju da je isplata itekako moguća, jer je "tvrtka visoko likvidna i da eventualna isplata dividende ne može utjecati na poslovnu stabilnost ‘Saponije‘".
Budući da Grbešići čvrsto drže većinski udjel, nije izgledno prihvaćanje prijedloga inače moćnih suvlasnika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....