Nema tko na pazaru nije čuo kako će u prosincu prodavačice cvijeća na cvjetnom kantunu morati iseliti iz svojih kućica. Idu na drugo mjesto, miču ih najavljeni radovi u Hrvojevoj ulici, srušit će im se stari, pohabani prostori, maknut će se cvjetni izlozi, nestat će s tog mjesta svi profumi grada Splita. Sredit će se gobe i grbe, neće tu više biti prizora nalik vašaru kako ovu štaciju nazivaju oni koji tu svakodnevno borave.
Svi se na pazaru sada pitaju a kuda će ići prodavačice, a kuda sada ići cviće, a kako će ih Splićani naći? Pa već rade matematiku, možda će se preseliti pod bedem, ma jok, nema šanse. Možda južno u pravcu rive? Ma ne, ne, kažu bolji poznavatelji. Da neće među verduru, među pome i kapulu, u pravcu voća? E to se osobito ne sviđa prodavačicama cvijeća, jer znaju da sve ono što su držali i nudili u 10-ak do 12 kvadrata sadašnjih kućica i izloga, ne može stat na jedan obični banak.
Na sto su muka te naše cvjetne dame, s jedne strane jedva čekaju da im se mirišljavi kantun ušminka. A osim činjenice da im ugovori istječu s 1.12, sve ostalo im je nepoznanica. Pričaju nam kako se boje da će im za vijeke vjekova maknuti cviće s te bogom dane pozicije, iz ladovine, ispod krošnji stabala, u blizini ulice u kojoj uvijek pirka. I da će dok traju radovi ostat bez posla. Sto pitanja, ni jedan odgovor, pa se muče, pa su onako malo i nervozne, pa se boje...
Moderne kućice
- Prije nego što krene projekt uređenja Hrvojeve ulice, namjera nam je urediti prostor u čiji sklop upadaju i banci sa cvijećem. Riječ je o predivnom gradskom prostoru kojeg mislimo urediti kao trg, a u njegovom će se sklopu nalaziti i banci s cvijećem. Planiramo početi radove u prosincu, trajat će i tijekom siječnja.
Kako bi prodavačice cvijeća i dalje nudile svoje proizvode, tražit ćemo od grada da im se tijekom izvedbe osigura zamjenski prostor. Plan nam je obnoviti grbav, raspucali pod, sve poravnati, stavit ćemo dekorativni beton, provest će se nove instalacije. Postojeće kućice ćemo zamijeniti s modernijim, kada sve bude gotovo, uvući ćemo ih malo dublje, nekih pet, šest metara istočnije od sadašnje pozicije. A što se tiče banaka i načina raspodjele među prodavačicama, odlučiti će licitacija – ispričao nam je Siniša Gašparević, direktor Parkova i nasada.
Prodavačica cvijeća Darinka Tomić toplo nada kako će na kraju sve postati lipo i šesno, upravo onako to njihovo cviće i zaslužuje. Ali je muči sumnja hoće li dok traju radovi dobiti zamjensko mjesto kako bi mogla raditi, plaćati obveze državi. Muči je hoće li joj premještaj osigurati i prostor za kućicu, tako da njeni ljiljani i ruže mogu imati zaklon. Jer kućica je kućica, a banak je banak, i te se dvije stvari, kaže ne mogu nikada izjednačiti kada je fino, nježno cviće u pitanju.
Bit će licitacija
- Virujte mi ja vam pojma nema šta će oni ovde raditi, a znam da nešto oće jer su nam tako rekli. Čuli smo i da će bit licitacija, pa ko da više, ali opet ima nas ovde i koji nemaju obrt, a kako će oni licitirat ne znam. Je, more me sumnje, ali s druge strane ja vam jedva čekam da se ovo ušesni i da se maknu ove grbe, vidi one gobe, i ono šta je popucalo. I ja se nadam da će to novo misto imat i bolju struju, evo prije neki dan na tri dana nam je nestala. Fali i internet, sve radimo preko mobitela – veli Darinka.
A znate što nam je rekla njena susjeda Ines Kriste? Priznala nam je kako se sređivanju silno veseli i da ne može više dočekati kad će se ovaj mirisni kantun srediti. Ali opet ostaju ona ista pitanja, gdje će ih maknuti, kolika će im biti kvadratura? Hoće li im ostati kućica ili će ih svesti na kutiju šibica? 25 godina je tu na tom istom mjestu, kao podstanar u tuđem stanu. Nikada nije mogla ništa konkretnije sređivati.
- Evo vidite ovaj pod dolje, ove naše kućice, sve to vapi za obnovom. I tko se uređenju ne bi radovao. Već zamišljam doticaj zelenog od kolega s banka i našeg šarenog, i uz nas dašak Mediterana, koju maslinu, velike pitare s cvićem, ma to može biti divota. Ali taj upitnik stoji, di će nas smjestiti? Mi koje radimo s cvićem znamo, nije nama banak dovoljan, cviće to ne može istrpiti. Nama treba kućica i na njenoj prednjoj strani izlog pun cvića – Ines.
Za dva mjeseca počinje obnova čule su to i prodavačice s donjeg repa cvjetnog kantuna, onog u pravcu rive. Kažu nam i one kako je jedva čekaju, pokazujući rukom na pod koji je već odavno mogao imati bolja vremena. A hoće li ih dočekati i kada, ne znaju. Čule su i one svašta, ali kažu, narod svašta priča.
- Ne znamo mi mali ništa, rekli su da će oko 1.12 počet radovi, koliko dugo, oćemo mi tada radit, nećemo radit, ne znamo. Ka ni šta će bit s nama. Ali treba nešto tu napravit, treba, sve je ovo vašar. Kad bude gotovo virovat ću – veli nam prodavačica cvijeća sa splitskog pazara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....