Kako se sve češće spominje stanovita ‘tajnovitost‘ splitske gradske uprave, odnosno aktualne vlasti, po pitanju komunikacije (zapravo odgovora na pitanja) s građanstvom, tako smo odlučili provjeriti na nadležnom mjestu što je istina.
Za takve informacije obratili smo se Povjereniku za informiranje. U pitanju je neovisno državno tijelo za zaštitu prava na pristup informacijama i ponovne uporabe informacija, koje prati kako po tom pitanju funkcioniraju tijela javne vlasti.
Imaju nekoliko ovlasti, pored očiglednog inspekcijskog nadzora, Povjerenik za informiranje rješava predmete u drugom stupnju. Primjerice, to je kad se korisnici žale na rješenja tijela javne vlasti ili, recimo, kad uopće ne daju odgovore (tzv. šutnja uprave). Povjerenik prati provedbu Zakona o pravu na pristup informacijama, između ostalog.
Službeno, on je ‘nadležan je za rješavanje o žalbama o ostvarivanju prava na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija u upravnom postupku, sukladno odredbama Zakona o pravu na pristup informacijama i Zakona o općem upravnom postupku kao i za rješavanje o predstavkama na rad tijela javne vlasti koje se odnose na primjenu Zakona o pravu na pristup informacijama te za provedbu inspekcijskih nadzora nad provedbom Zakona o pravu na pristup informacijama‘.
Njima se tako često obraćaju naši sugrađani kada im gradske vlasti ne odgovaraju ili odgovori nisu zadovoljavajući. Iako ima dosta upita prema Gradu Splitu, čini nam se da ima i dosta primjedbi, bilo na brzinu, bilo na sadržaj odgovora na određena pitanja o poslovanju i postupanju splitske uprave.
Kako nam naime kažu iz institucije Povjerenika za informiranje, u posljednje tri godine na Grad Split zaprimljene su sveukupno 22 žalbe: u 2022. četiri žalbe, u 2023. pet žalbi, a u 2024. devet žalbi, te ukupno 17 predstavki: 2022. njih šest, 2023. dvije, a 2024 – devet predstavki.
Kad će nadzor?
Zanimala su nas još dva detalja – kada će inspekcijski nadzor ponovno u Banovinu te kakve su uopće mogućnosti Povjerenika po pitanju kazni – za koja smo munjevito dobili i odgovore.
- Inspekcijski nadzor provodi se na temelju zaprimljenih predstavki ili po službenoj dužnosti, vodeći se pritom postupanjima tijela javne vlasti u primjeni Zakona o pravu na pristup informacijama u prethodnoj godini.
U protekle tri godine nije proveden inspekcijski nadzor prema Gradu Splitu, nego se u okviru redovitog rada planira provesti u sljedećoj kalendarskoj godini.
U odnosu na mogućnost sankcioniranja tijela javne vlasti, Povjerenik za informiranje ima ovlasti za podnošenje optužnog prijedloga i izdavanje prekršajnog naloga za prekršaje iz članka 62. Zakona o pravu na pristup informacijama, koji propisuju situacije kada se mogu novčanom kaznom kazniti odgovorne osobe u tijelu javne vlasti (zbog nepostupanja po nalogu Povjerenika, neomogućavanja uvida u informacije koje su predmet postupka, nedostavljanje traženih podataka ili zbog dostave nepotpunih odnosno netočnih podataka, te zbog neotklanjanja u zapisniku utvrđenih nezakonitosti, nepravilnosti i nedostataka).
U protekle tri godine Gradu Splitu nisu izrečene novčane sankcije - stoji u odgovoru Povjerenice na naš upit.
Eto, da ponovimo ono najvažnije iz Ureda povjerenice za informiranje: inspekcijski nadzor u standardnom rotiranju stiže iduće godine u Banovinu (nisu ga provodili protekle tri godine) te u protekle tri godine nisu izrečene novčane kazne gradskoj upravi!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....