Mještani Drvenika Velikog, koji spada pod Grad Trogir, već dvije godine upućuju prijave, mailove, pritužbe, molbe,... nadležnim institucijama kako bi zaštitili pomorsko dobro u rajskoj uvali Krknjaši. Plavoj laguni kako joj tepaju, koja je dio ekološke mreže Natura 2000 EU Water Framework, a sve s ciljem zaštite podmorja, staništa morskih organizama, zaštićenih periski i posidonije, ‘pluća mora‘.
Brojne su pritužbe lokalnog stanovništva sa Krknjaša na Drveniku Velikom zbog devastacije pomorskog dobra, ilegalne gradnje unutar zaštićenog obalnog područja koje je označeno kao poljoprivredno zemljište izvan građevinskog područja i nalazi se izvan turističke zoni.
Ponton glumi brodicu
- Iako nadležne institucije iziđu na teren po prijavama lokalnog stanovništva, izdaju rješenja prekršiteljima zakona, ta se rješenja ne poštuju. Nastavlja se raditi dalje po modelu ˝radi ilegalno i mimo zakonskih propisa“, računajući na „sporost“ sustava. Tako se nastavlja uništavati najvrjednije resurse pomorskog dobra i zaštićenoga obalnog područja. Dobar primjer je ponton od 24 metra koji dva ljeta tijekom sezone osvane privezan i usidren na pomorskom dobru ispred „stare Vulasove kuće”, ispred č.z. 4567/1. Ponton služi za privez turističkih brodova, iskrcaj gostiju, a na njega je naslonjena pasarela, koja vodi do betoniranog mula na pomorskom dobru - priča nam V.G. koja, kao i i brojni mještani Drvenika Velikog, godinama promatra devastaciju pomorskog dobra i prirodnog okoliša zbog kojega turisti ovamo i dolaze.
A mi ga, nažalost – betoniramo!
- Prijavljivali smo nadležnima institucijama kako, pod krinkom pontonske brodice oznake HV 282471 duge 12 metara, tu stoji nelegalno postavljen i usidren ponton duplo duži, punih 24 metra. Prijave zbog nelegalnog pontona su proslijeđene Lučkoj kapetaniji Split, njihovoj trogirskoj ispostavi, Gradu Trogiru, kao i resornom Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture,... Dvije godine se dopisujemo, a pomaka nema. Ponton je svako ljeto tu, služi svojoj svrsi ugostiteljskom objektu, gdje dolaze gosti, a more se uništava...
Reklamiraju privatnu plažu!
Sve ovo prisnažuje i Lovorka Kostović, predsjednica Mjesnog odbora Drvenik Veliki, koji godinama prati devastaciju njihovog raja. S njome ćemo najprije o prirodi, a onda se vratiti na ilegalnu gradnju na kopnu, za koju je građevinska inspekcija uzalud izdala rješenje za rušenje jer opet sve stoji kako je i izgrađeno.
Uz to se i reklamira kao privatna plaža, a tog zakonskog pojma, takvog oblika vlasništva u Hrvatskoj - nema!
- Još 2021. godine na pomorskog dobru ispred k.č. 4538/1 nasuli su obalu (k.č. 4533) uključujući škrape i podmorje. Nasute su tone škalje, oko 350 metara kvadratnih pri čemu je dio nasipa završio u moru uzrokujući naravno devastaciju podmorja jer se obalna crta pomakla prema moru i nastao je plato površine nekih 300 m2. Prijavili smo sve, pisali su mediji o tome i opet nikome ništa. Nitko nije reagirao na radnje "Vlamonda Sport d.o.o." koji je tu česticu 4538/1 iznajmio od "MAX RENT-a". U lipnju 2023. godine smo novi incident drugog poduzetnika „Gray line d.o.o.” prijavili zbog „preoravanja” obale, pomorskog dobra, škrapa odnosno mrkinta, bagerom, no opet - nikome ništa!
Lista nam Lovorka dokumentaciju s fotografijama zatečenog stanja svih ovih godina od kada domicilno stanovništvo vodi bitku za zaštitu svog okoliša, pa dodaje:
- Položene su cijevi koje se iz ugostiteljskog objekta na čestici zemljišta 4538/1 i 4538/2 izlijevaju u more. Paralelno sa svim tim na lokaciji Punta u Krknjašima, ljeti postave i taj ponton od 24 metara za privezivanje turističkih brodova i iskrcaj putnika bez dokaza o sigurnosti privezivanja plovila i iskrcaja turista, a turistički brodovi iskrcaju odjednom od 100 do 200 gostiju, tako da dnevno bude do 1000 posjetitelja koji prijeđu preko pontona.
Objekti pod pečatom DIRH-a
U travnju 2023. godine Mjesni odbor je prijavljivao i iskrcaje građevinskog materijala uz obalu gdje nema pristaništa. Time su upozorili na uništavanje morskog staništa, no opet – u ništa!
- U lipnju 2023. godine Miro Pavković (‘Gray line‘) dovezao je dvije čelične šine, koje su se protezale od površine zemljišta k.č.4567/1 i 4567/2 preko pomorskog dobra i nad morem, sprječavajući siguran prolaz preko pomorskog dobra svima, tako da je željeznim šinama zagradio površinu pomorskog dobra, i zatim oglašavao privatnu plažu njegove tvrtke „Gray Line Private Beach“ - iznosi nam nove potvrde o devastaciji predsjednica Mjesnog odbora Drvenik Veliki. U opet isto, na uništavanje prirodnog resursa nitko od odgovornih ne reagira.
- Znači, u vrijeme sezone u uvali Krknjaši se dnevno na divlje usidri 50 do 300 brodova. Sustavno se uništava stanište morskih organizama, zaštićene posidonije i periske. Ne kontrolira se uopće kvaliteta mora premda se direktno u njega postavljaju cijevi otpadnih voda. Škrape i putevi se zasipaju betonom, željeznim šinama se zagrađuju stoljetni putevi na pomorskom dobru, na divlje se postavljaju muli, pontoni, privezuju se brodovi, neregistrirane maone, uporno i nezaustavljivo se vrši betonizacija pomorskog dobra!
Ističu nam ove dvije hrabre žene koje žele zaštiti prirodno bogastvo koje su nam ostavili na čuvanje naši preci, dok nam ostali mještani pričaju još nešto nevjerojatnije.
- Vlasniku „Gray line” je, zbog ilegalne ugostiteljske djelatnosti na predmetnom zemljištu, objekt pečatiran od strane Državnog inspektorata. Nastavili su radili u drugom bespravnom objektu na tom zemljištu unatoč rješenju građevinske inspekcije za rušenje objekta. Ovdje caruje samovolja jakog pojedinca, koji se oglušuje na sve. Može mu biti kako on hoće – ljute su Drveničani, jer se zakon koji bi trebao spriječiti devastaciju pomorskog dobra ne poštuje i ne provodi.
No odgovor iz Državnog inspektora, čiji su inspektori bili na licu mjesta ipak ih – demantira. Zakon se proveo. Ali uzalud.
- Građevinska inspekcija Državnog inspektorata je u obavljenom inspekcijskom nadzoru na lokaciji, utvrdila da je investitor na predmetnoj lokaciji č.z. 4567/1 i 4567/2 K.O. Drvenik izgradio više prizemnih građevina ugostiteljske namjene, bez ishođene izvršne odnosno pravomoćne građevinske dozvole. U kolovozu 2023. godine pokrenut je upravni inspekcijski postupak te je doneseno rješenje kojim je naređeno uklanjanje predmetnih građevina. Jednako tako, protiv investitora podnesena je kaznena prijava zbog počinjenja kaznenog djela “protupravne gradnje”.
Protiv navedenog rješenja o uklanjanju investitor je podnio žalbu Upravnom sudu u Splitu, koja je odbijena presudom Upravnog suda te je na presudu Upravnog suda investitor izjavio žalbu Visokom upravnom sudu u Zagrebu, a koja je također odbijena presudom.
Rješenje o rušenju ima, no žali se i plaća kazne
Budući da investitor nije postupio po rješenju o uklanjanju u zadanom roku, izdan mu je prekršajni nalog u iznosu od 2650 eura. Na njega je uložio prigovor, zbog čega je predmet na Općinskom prekršajnom sudu u Trogiru na pa o rezultatima ovog postupka Državni inspektorat zasada nema informaciju. Zaključno, ova njegova bespravna građevina uvrštena je u plan izvršenja Državnog inspektorata putem treće osobe na trošak investitora.
Vezano na postavljanje pontona u moru, obavještavamo Vas da je, sukladno Pravilniku o zahvatima u prostoru koji se ne smatraju građenjem, a za koje se izdaje lokacijska dozvola, isto u nadležnosti Lučke kapetanije.
Ujedno je Turistička inspekcija Državnog inspektorata u kolovozu 2024. godine na predmetnoj lokaciji napravila inspekcijski nadzor obavljanja ugostiteljske djelatnosti, te utvrdila da fizička osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima, kako je propisano odredbom Zakona o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti. Temeljem utvrđenog, po Zakonu o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti, izrečeno je usmeno rješenje, kojim se zabranjuje daljnje obavljanje ugostiteljske djelatnosti pripremanja i usluživanja jela i pića u samostojećem objektu te na prostoru za usluživanje gostiju na otvorenom, dok ne otkloni nalazom utvrđene nedostatke, a najkraće na rok od 30 dana od dana izdavanja usmenog rješenja.
Rješenje je izvršeno pečaćenjem samostojećeg objekta te prostora za usluživanje na otvorenom. Jednako tako izdan je prekršajni nalog i oduzeta imovinska korist.
U listopadu 2024. godine po zaprimljenoj prijavi o skidanju službenog pečata Državnog inspektorata PU Split, obavljen je očevid zbog utvrđivanja činjenica te je temeljem utvrđenog podnesena Kaznena prijava zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djelo skidanja službenog pečata s natpisom UPOZORENJE! - stoji u detaljnom odgovoru nadležnog DIRH-a.
Znači, napravilo se sve što se moglo, ali...
Zapečatilo se, kaznilo, napisalo prekršajne pa i kaznene prijave, no objekt i dalje stoji.
Sada doduše u zimskom snu kojim spavaju i mnogi legalni objekti na Jadranu, ali nove će aktivnosti krenuti s prvim zrakama sunca i pripremi za turističku sezonu.
Administrativni apsurdi
Uz još jedan kuriozitet – Grad Trogir je s potpisom gradonačelnika Ante Bilića, u dva navrata izdao odobrenje "Gray line" za prodaju van tržnog prostora u svrhu pružanja usluga u djelatnosti trgovine i to: prodaja suvenira, stvari za plažu, dječje igračke, piće iz frižidera, zapakirane sendviče, slatkiše i vodu. Za prvi period od 28. lipnja 2023. do 31. prosinca 2023. te u drugom od 2. lipnja 2024. do 15. listopada 2024. godine.
- Jedinica lokalne samouprave nema nadležnost za izdavanje takvih odobrenja na poljoprivrednom zemljištu, što su u naravi obje predmetne čestice zemljišta koje koristi "Gray line" vlasnika Mire Pavkovića i Filipa Marijanija, a na kojima su izgrađeni bespravni objekti. Na č.z 4562/2 DIRH je zaustavio poslovanje, dok je na zemljištu č.z. 4567/1 "Gray line" nastavio poslovati temeljem Odobrenja za trgovinu Grada Trogira. Na temeljem tog gradskog odobrenja, Upravni odjel za gospodarstvo, EU fondove i poljoprivredu Splitsko-dalmatinske županije, ispostava Trogir, izdao je Rješenje za minimalno tehničke uvjete za rad na č.z.4567/1 i to počevši od 13. srpnja 2023. godine, bez vremenskog ograničenja. Tek nakon našeg dopisa od 8. rujna, dva mjeseca kasnije, 8. studenoga 2024. godine, županijski odjel potvrđuje kako su proveli postupak po službenoj dužnosti, te je 6. studenog zbog nepravilnosti utvrđen prestanak važenja predmetnog rješenja – kaže nam V.G. i iznosi detalje o apsurdima funkcioniranja administracije koja zapravo sudjeluje u izbjegavanju zakona i potiče samovolju pojedinca, a reagira tek kad se to otkrije pa ju se pismeno upozori.
A što na sve kaže prozvani vlasnik „Gray line”, koji reklamira privatnu plažu, koji skida „pečate” Državnog inspektorata, kojem očito u ovoj državi nitko za sada ne može ništa?
Nazvali smo Mira Pavkovića, no bez odgovora. Uputili smo mu poruku i mail, pa sada čekamo i njegovo objašnjenje njegovih postupaka.... Porukom nas je obavijestio kako je izvan države te da će nam na povratku u Hrvatsku odgovoriti na upit.
Tekst je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.