Malezijski stomatolog Gao Je Teh postao je hit na TikToku zahvaljujući videu koji je objavio.
Zubar je, naime, snimio video u kojemu je pokazao koliko bi paste zapravo trebali koristiti pri pranju zubi.
Stomatolog je pokazao količinu paste na četkici kakva se obično stavlja u reklamama za pastu za zube i objasnio da je to zapravo previše! Pokazao je da je puno manja količina paste dovoljna za djecu i odrasle, i mnoge šokirao otkrićem.
Video je pregledan više od šest milijuna puta, a lajkalo ga je preko 700.000 ljudi.
Dakle, koliko zubne paste je dovoljno za pranje zuba odrasloj osobi? Veličine zrna graška!
Djeci mlađoj od tri godine potrebna je još manja količina.
"Fluorid, ako se proguta u velikim količinama, može uzrokovati stanje poznato kao dentalna fluoroza kod zubi u razvoju. To se manifestira od blage promjene boje, preko žutih i smeđih mrlja, do očitih rupičastih zuba", komentirao je stomatolog za BuzzFeed.
Međutim, također je objasnio da ako se koristi premalo paste za zube oni neće dobiti punu zaštitu fluorida.
"Kad operete zube, trebali biste ispljunuti višak i ne ispirati usta vodom. To je zato što je floru u pasti za zube potrebno vrijeme da djeluje", još je jednu stvar otkrio dr. Gao.
"Pasta za zube je poput šampona. Ako o njoj razmišljate kao o proizvodu za čišćenje zubi, baš kao što šampon čisti kosu, svaka pasta za zube služi toj svrsi. Međutim, ako želite liječiti određeno stanje, kao što su bolesti desni, onda neke, specijalizirane vrste zubnih pasti mogu učiniti znatno od standardnih, zahvaljujući svojim sastojcima" objasnio je zašto je, ukoliko ste suočeni s takvim problemom, pametno"uložiti malo više".
Za BuzzFeed je odgovorio i djeluju li paste za izbjeljivanje zubi.
"Povijesno gledano, takva pasta za zube stvorena je za uklanjanje mrlja sa zuba pušača. S vremenom su stvorene i plasirane na tržište nježnije formule za opću upotrebu. Ovisno o sastojcima, neke su prilično učinkovite u uklanjanju jačih mrlja.
Međutim, važno je shvatiti da paste za izbjeljivanje zubi uklanjaju samo mrlje, koje daju iluziju bjeljih zuba. Nema znanstvene literature koja dokazuje da mogu generalno promijeniti nijansu zuba", poručio je dr. Gao Je Teh.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....