Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije broj postavljenih dijagnoza karcinoma u svijetu dosegnut će 35 milijuna 2050. godine. To je nevjerojatno povećanje od 77 posto u odnosu na 20 milijuna slučajeva dijagnosticiranih 2022. godine, javlja CNN.
Podaci je Svjetska zdravstvena agencija za istraživanje raka prikupila iz 185 zemalja i "pokrivaju" 36 oblika te opake bolesti. Rak pluća bio je najčešći u svijetu prije godinu dana, oboljelo je od njega 2,5 milijuna ljudi, slijede ga rak dojke, debelog crijeva, prostate i želuca. Karcinom pluća je odgovoran za najveći broj smrtnih slučajeva: 1,8 milijuna, ili gotovo 19 posto od ukupnog broja oboljelih.
Nejednakost pojave karcinoma u zemljama svijeta je očita, na primjer, u državama s vrlo visokim standardom u zdravstvu, obrazovanju i životnom standardu jednoj od 12 žena bit će dijagnosticiran rak dojke, a jedna od 71 će od njega i umrijeti. U zemljama s niskim standardom samo jednoj od 27 žena će biti dijagnosticiran rak dojke, ali će jedna od 48 i umrijeti od njega, uglavnom zbog kasne dijagnoze i nedostatka pristupa liječenju.
- Nova globalna anketa WHO-a rasvjetljava velike nejednakosti i nedostatak financija za liječenje raka diljem svijeta, pri čemu stanovništvo, posebno u zemljama s nižim prihodima, ne može pristupiti niti osnovama liječenja - kazao je dr. Bente Mikkelsen, direktor Odjela WHO-a za nezarazne bolesti, navodi se u priopćenju za javnost.
Istraživači ističu nekoliko čimbenika koji potiču porast stope raka, kao što su pretilost, uporaba duhana i alkohola, ali i čimbenike okoliša poput onečišćenja zraka. Napominju i kako su oboljeli od raka sve mlađi, recimo dijagnoza raka debelog crijeva kod mlađih od 55 godina porastao je s 11 posto u 1995. na 20 posto u 2019., javlja CNN. Zabrinjavajuće.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....