StoryEditorOCM
Spiza plusmajčinski brižna

Naša novinarka isprobala je ‘čarobnu juhu‘ koja pomaže u slučaju prehlade i preporodila se. Evo u čemu je tajna...

Piše Lenka Gospodnetić
23. listopada 2023. - 12:11

Naši susjedi imaju divnu izreku koja, po meni, savršeno komprimira sve blagodati dobre juhe: "Čorbica je majka", vele.

Doista, tanjur dobre, tople juhe bolesnoga i zdravoga okrijepi, razgali, pothlađenoga ugrije, vrati boju u obraze. Žalosnoga utješi...

Juha je najbrži način za utažavanje gladi bez opasnosti od prejedanja, nevolja uslijed nedovoljne prožvakanosti, izvrsna je podloga za nastavak konzumacije drugih obroka - ili pak samodostatna opcija.

U ovim neprirodno toplim, vlažnim jesenskim danima kad bujaju virusi, evo jednog prijedloga za "majčinski brižnu", zapravo vrlo ljekovitu juhu koju je lako napraviti kod kuće, i to od sastojaka koje svi imamo u kuhinjskom ormariću i frižideru. Nekoliko "tajnih" aduta učinit će je upravo spasonosnom za organizam u prvoj fazi prehlade (upravo to me, hvala na pitanju, snašlo).

Da se razumijemo: kod prehlade svaka je topla tekućina organizmu ugodna, od čaja do juhice iz kesice. No, ova juha - atestirano na nižepotpisanoj - pokazala se kao izrazito blagotvorna, recept slijedi.

Napomena: test na koronu bio je negativan, dakle, ukoliko proživljavate sličan scenarij, slobodno ovom divnom, okrjepljujućom juhom koju ćete vlastoručno skuhati ponudite i ukućane.

Na maslinovom ulju zašufigajte crvenu (ili drukčiju) kapulu i nekoliko češnjeva češnjaka koje ste izblendali ili isjeckali na komadiće. Češnjak je, svi znamo, prirodni antibiotik; no, prilikom dugotrajne termičke obrade gubi ta svojstva (ostaje "šmek"), pa ćemo kasnije dodati još pri kraju kuhanja. Pogodili ste, češnjak je prvi ključni sastojak.

Na šufiganu kapulu i češnjak izlijte jedno pakiranje sjeckanih pomidora, i još nekoliko velikih, svježih poma prerezanih popola (ovisno o stanju u frižideru, može ih biti i više).

Drugi ključni sastojak je - lovor. Ubacite najmanje dva-tri ili više suhih listova lovora odmah, da ispuste svoja ulja koja imaju nevjerojatno blagotvorna protuupalna i antioksidativna svostva. Lovor je puno više od "biljke za aromu". Čaj od lovora suzbija nakupine sluzi i olakšava kašalj i simptome gripe, a u ovom se kontekstu čak i okusno savršeno spaja s rajčicama. Ne žalite lovora, stavite ga obilno u ovu teću koja na prvu nalikuje kuhanju šalše. Dodajte odležanu vodu iz vrča, začinite žlicom konšerve, žličicom slatke crvene paprike, malo soli i crvenog kajenskog papra (ili ljutom papričicom), nemojte pretjerati s ljutinom ali i ona je dobra da vam "pukne prehlada", rekli bi mudri stari ljudi.

Pustite da se smjesa lagano kuha, dok pripremate završni "šuc".

Nasjeckajte (ne blenderom, nego nožem) nekoliko pomidora, ubacite nekoliko listova svježeg bosiljka ili petrusimula, protisnite još dva-tri češnja češnjaka i izmiješajte. Ostavite to za kraj.

Kad se smjesa u loncu skuhala (procijenite jesu li one prepolovljene pome omekšale i sve se fino povezalo), dolijte još malo dobrog maslinova ulja, izvadite listove lovora (koji su "odradili svoje") i sve izblendajte štapnim mikserom. U još vruću, gustu krem-juhu dodajte one ručno nasjeckane pome i češnjak sa bosiljkom. Slijedi još jedan "tajni sastojak": med.

U šalšu pri kraju kuhanja dodajete malo šećera da reducira kiselost? Znamo to. E, sad ćete dodati nekoliko žlica dobrog meda, u mom slučaju bio je to kestenov med. Sve ćete izmiješati i dobiti gustu juhu sa komadićima rajčice, malko slatku, iznimno okrjepljujuću i uistinu ukusnu! Za mojim stolom tražile su se repete...

U slast vam, i u zdravlje!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. svibanj 2024 08:40