Pretok ulja dobro je obaviti kroz filtar. Filtriranje je važan postupak kojim je moguće održati stabilnost ulja i sačuvati nutritivne sastojke duže vremena. U prilog filtriranju ide i tvrdnja kako bistri proizvod ima pozitivan utjecaj na potrošača. Ipak, filtriranjem neizostavno dolazi do obogaćivanja ulja s kisikom, tako da je sama oksidacija neizbježna.
Neki maslinari ulje s dna bačvi pohrane u posudu pa potom malo pričekaju, a zatim profiltriraju to ulje. Ovo se radi u cilju smanjenja neizbježnoga gubitka ulja do kojeg dolazi pretakanjem i filtriranjem
Da se 'ne čuje' po talogu
Da se spriječe negativna organoleptička svojstva po talogu, koji je kasnije nemoguće prikriti ili odstraniti, ulje je potrebno pretočiti 30 do 40 dana od prerade. Odlijevanje s taloga kod nekih je ulja potrebno napraviti i nekoliko puta, prema potrebi, tj. prema količini nastalog taloga.
Prilikom prelijevanja u drugi spremnik ulje dolazi u izravni kontakt s kisikom iz zraka. Zato je ovaj postupak potrebno provesti što brže, ali ipak ne izazivajući velike turbulencije ulja. Prelijevanje se provodi lagano niz stjenku spremnika, kako bi se što manja količina kisika mogla otopiti u njemu.