I maslinari su suočeni s velikim povećanjem troškova u proizvodnji, pa će se više cijene osjetiti na berbi u listopadu.
Zlatna kap ekstradjevičanskog maslinovog ulja najcjenjenija je i najskuplja. Gurmani znaju i zašto.
"Za gotovo svo začinjavanje i kuhanje i pripremu, mariniranje i slično koristimo maslinovo ulje tako da je to jedan od najvažnijih prehrambenih proizvoda u Dalmaciji i općenito na Mediteranu", rekao je za RTL Splićanin Roko Botteri.
Dok neki u njemu samo uživaju, oni koji ga proizvode sve teže plivaju u rastućim troškovima. Već iduća berba skuplja je i do dvjesto posto.
"Gnojivo, sa nekih 200 kuna po vreći došlo je na 500 kuna, urea isto tako, sa 80 kuna na 300 kuna. Također i s tim da ih i nema. Počele su već nestašice mineralnih gnojiva", rekao je maslinar Ivan Pensa.
Očekivano, rast će i cijena maslinovog ulja i do 50 posto. Najbolje ekstra djevičansko sad košta između 100 i 150 kuna po litri.
"Enormno, ja ne znam kako će to biti dalje, šta će se događati. Da li će ljudi uopće moć obrađivati i raditi jer ovo je nemoguće, ovo je strava i užas", rekla je prodavačica na tržnici, Ivanka Barada.
"Ja hvala Bogu živim na Lastovu i imam svoje ulje. Do sada smo prodavali, bar tako smo cijenili prema eurima, 10 eura, sigurno će sada biti preko 100 kuna", kaže Marija s Lastova.
Svaki segment proizvodnje je u ovoj godini skuplji i to će se odraziti na cijenu ulja.
"Možemo očekivati da će se reflektirati tek na sljedećoj berbi, s obzirom da ovi svi troškovi koji sada rastu oni su sad na neki način nama ulaganje u ovaj budući rod u ovu berbu", rekao je Pensa.
"Cijena i staklene ambalaže i sami uzgoj znači, sama agrotehnika koja se primjenjuje u masliniku sve je to išlo gore. Cijene su se digle tako ćemo se morati pomiriti s tim da ćemo skupo kupovat maslinovo ulje", kazala je za RTL Mirela Žanetić s Instituta za jadranske kulture Split.
Pomirili smo se sa svim i svačim, pa ćemo valjda i sa litrom ekstradjevičanskog, čija će vrijednost u ovoj godini inflacije dosegnuti rekordne razine.