StoryEditorOCM
Dalmacijalešinarenje na braču

Poljoprivrednici iz Bobovišća: Nemaju ni jedno stablo i pokupili odštetu, a maslinarima - ni kune

Piše PSD.
21. rujna 2012. - 23:47

Iako je prošla već godina dana od katastrofalnog požara na zapadu Brača koji je uništio na tisuće maslina, raznih poljoprivrednih kultura, stada ovaca i koza i poljskih kućica, val nezadovoljstva stanovnika Bobovišća tinja sve više.

Razljutile su ih isplate županijskih odšteta za opožarena područja koje su se, sumnjaju, dijelile onima što to nisu zaslužili. A dobili su ih, kažu u svojim prigovorima mjesnom odboru Bobovišća, neki koji nisu iz ovog kraja, nemaju tu registrirano obiteljsko gospodarstvo, a nisu ni vlasnici ni posjednici prijavljenih opožarenih kultura. Koliko su profiteri digli novca točno se ne može znati, ali se procjenjuje da su neki od njih neopravdano prisvojili od dvije do pet tisuća kuna, odnosno 20 do 30 kuna po prijavljenoj maslini.

Obraćali su se Jadranu Zari, predsjedniku MO Bobovišća, tražeći akciju Županije, provjeru komu je i zašto dodijeljen novac. Zaro je, kaže, Županiji više puta uputio zahtjev i predstavku za provjeru njihovih pritužbi. Nudi i rješenje problema za borbu s profiterima, izlaz iz ove situacije. Uz zahtjev za isplatu naknade, kaže, trebao bi se naći i konkretan račun iz uljare, dokaz da je netko na svoje ime preradio makar jednu litru ulja.

- I simbolična naknada je - naknada. Onih pet do sedam postotaka, koliko se dobivalo od punog iznosa cijene za jednu maslinu, puno znači. Ali neki nisu ni znali za odštetu, niti što su mogli prijaviti, niti na kraju, za što je isplaćen novac. Zato i nisu ispunili zahtjev i dostavili potrebnu dokumentaciju.

Traži se revizija

Stjepan Lebedina i Ivan Trevižan: Umorni smo od borbe
s administracijom
Sumnja se i da je bilo isplata osobama koje ne žive na području Općine Milna i tu ne obrađuju zemlju. Zato od županije opet tražimo reviziju isplata. Nek se ispita rad povjerenstava zaduženih za naknade i popise. Želimo da se transparentno vidi koliku je, tko i zašto odštetu dobio. Kolač je malen, a kada se u njega uključe oni koji su nezasluženo uzeli svoj dio, onima pravima ostaje ili malo ili ništa - kaže Zaro.

Jedan od oštećenih je i Stjepan Lebedina, Supetranin koji u Bobovišćima ima didovinu. Požar mu je uništio 50 maslina, 15-ak stabala badema, ogrjevno drvo... Svaki dan Stjepan vozi put Bobovišća, vamo-tamo, 50 kuna za gorivo je stalni dnevni trošak. No za odštetu, kaže, nije znao, vijest je kolala od uha do uha, obrazac nije ispunio navrijeme.

- Požar je davno ugašen, a štetu još brojim. Neko će reć, neš ti starog drva. Ali meni to nije neš ti, sve to ja moran sad kupit. Zaboli me srce, maslina nije samo stablo, nju triba svaki dan obilazit, gojit... Sve to košta. I ljuti me da nisan zna za odštetu, da mi niko ni rič ni reka. A tek da su neki dobili lovu, a niti ne znaju di su in polja. I da su novce dobili neki koji nikad na svoje došli nisu. I zato oću da mi se kaže ko je za to kriv, i ko je sve dobi lovu – kaže Lebedina.

Bračani sa zapada sve više odustaju od svojih maslinika. Nisu lijeni ljudi, dapače, ali više ne mogu. U zadnje vrijeme nekoliko im je požara poharalo polja, nemaju više volje boriti se s prirodom, susjedima koji o svojim poljima ne brinu. Kada bi vodili računa, tada bi se požaru puno lakše stalo nakraj. Jedan od onih koji je digao ruke je i Ivan Trevižan iz Bobovišća.

-Ništa nisan dobija, kad san vidi šta se radi, ko je sve naknadu dobija, nisan se ni njanci ti javit. Prije nekoliko godina požar mi je satra masline, i sve san očisti. I evo ga opet, opet izgorilo. Fali puteva, ništa se ne ulaže, država ne pomaže. Niko ne tira nemarne vlasnike da urede, očiste svoje. I šta to znači da se ja borim kad neko tu blizu ne vodi računa o svojoj šikari. S njegova smrada skoči na moje i satare sve na svom putu. Ne mogu više, umoran san – kaže Trevižan.

Tanja ŠIMUNDIĆ BENDIĆ
Snimio Nikola VILIĆ

Županija: Sve u skladu sa zakonom

Postupak i procedura obavljeni su u skladu sa zakonom – kaže Martin Bučan, tajnik Županijskog povjerenstva za procjenu štete od elementarnih nepogoda, navodeći kako su na području Općine Milna obavljeni potrebni očevidi sukladno Zakonu. Dapače, kaže Bučan, predsjednik Općinskog povjerenstva za procjenu štete uputio je detaljan poziv svim vlasnicima informirajući ih o daljnjim postupcima.

- Precizirano je gdje se može preuzeti obrazac i do kojeg se roka mora predati. Naznačeno je i koja se dokumentacija mora priložiti, a dodana je i stavka uz površinu, broj i opis oštećene kulture. Uostalom i župan je najavio proglašenje elementarne nepogode. Zahtjev za nadoknadom štete također je na oglasnoj ploči – kaže Martin Bučan.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 01:18