StoryEditorOCM
DalmacijaREPORTERSKI ĐIR ZAGOROM

Mućkom kraju stiže srića, eto dičjeg vrtića usrid Neorića!

Piše PSD.
21. listopada 2013. - 22:15
Nikola Vlajčević iz Muća ima tek godinu dana, a za dvije godine postat će mališ u Dječjem vrtiću “Pinokio” u svom selu, no mnoga druga djeca iz drugih mjesta ove općine neće biti te sreće jer, osim toga u Muću, drugog vrtića na njihovu području nema.

Zato i nije čudno što se iz dvorišta čuje dječja cika brojnih mališana s obzirom da je svake godine grupa prepunjena i traži se mjesto više. Potvrđuje to i teta Anđelka Radman, jedna od teta u mućkom vrtiću. - A, čujte, maksimum je 30, a nama bi još trebala najmanje jedna vrtićka grupa, ali godinama naši apeli ostaju bez odgovora, tko zna, možda ćete vi novinari nešto uspjeti napraviti.

Vole selo

Mućko je područje doista veliko jer prostire se od Sutine na istoku do Crivaca na zapadu, tu su brojna sela, zaselci, a jedan vrtić. I za razliku od drugih seoskih sredina, mještani ovih sela sa svojih se ognjišta ne daju; putuju u grad na posao, no svaki dan se vraćaju kući i obitelji. A obitelji su, Bogu hvala, svakim danom veće, dječja robica na sušilu neizostavni je kolorit u dvorištima. Dobar natalitet potvrđuju i brojke jer godišnje na svijet dođe oko 70 malenih mućkoga kraja. I zato je pravo pitanje kako toliko malenih smjestiti u samo jedan vrtić.

Puste priče

S tim se slaže i društvo u Neoriću, krate dane pred lokalnim dućanom, bistre dnevnu politiku, nogomet, sve se u par trenutaka ispreplete u njihovoj ćakuli uz pivo: - Vrtić kažete, ma đavla će biti, bilo bi bolje da ulože u to, a ne u druge stvari. Lipo bi bilo da bude, ali bojim se ništa od toga – uglas govore Neorćani, mještani sela iz kojega dolazi dobar dio mališana. Ljuti ih, kažu, što se sve samo priča, no malo toga se i napravi, nema proizvodnje, nema poljoprivrede i zašto će ljudi ostajati. Nastavi li se tako, ovi mladi koji vole svoja sela napustit će ih poput drugih, poručuju iz Neorića.

Iz Neorića do Muća dolaze i maleni Ivan i Duje, a iz Sutine trogodišnja Lana Šolić. Oni su imali sreću da uskoče u vrtićku grupu, no mnogi od njih nisu, a kad će novi vrtić, mještani ne znaju.

Njihovu nedoumicu odmah razbija prvi čovjek općine, Filip Stupalo. “Vrtić nam je nužan, mi smo područje s kojega mladi ne  odlaze, zato se nadamo da ćemo do sljedeće jeseni Neoriću darovati dječji vrtić”, obećava Stupalo. Živi bili pa vidjeli, rekli bismo, jer bit će to veliki događaj za malo misto.

ojdana koharević
snimio jakov prkić/cropix

Svakoj bebi tri tisuće kuna

Mućki kraj nije poznat samo po broju novorođenih već i po izdašnoj naknadi koju Općina izdvaja za svaku bebu. Tako svaka obitelj za prinovu dobije tri tisuće kuna, a do prije godinu dana bilo je to još i bolje kada je iz općinske bušte svako novorođenče nagrađeno s pet tisuća kuna. Kriza je, očito je, uzela svoje, no opet ostala je lijepa svota od koje se možda štošta kupiti.
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. studeni 2024 21:30