Radnici, njih više od 200 okupili su se u dvorištu Vodoprivrede d.d. Imotski,gdje su prvo poslušali upute sindikalnih čelnika Ozrena Matijaševića i Joze Marića, koji su ih upozorili na dostojanstveno držanje, ali i odlučnost u realizaciji prosvjeda, a to je da im većinski vlasnik njihovih fiirmi isplati obećanih devet plaća.
Potom su se svi automobilima uputili prema graničnom prijelazu Vinjani Donji.Oko petsto metara od same granice, ostavili su automobile i uputili se pješice. Kolonu su predvodili čelnici HUS-a.
Na nekih stotinjak metara prije samog graničnog prijelaza radnici su se rasporedili i blokirali državnu prometnicu D-60 zapriječivši prolazak automobiila.
Nakon toga uslijedio je razgovor predstavnika policijske postaje Imotski s čelnicima Husa.Sindikalisti su upozoreni da je rješenjem ministra Tomislava Karamarka još u subotu zabranjen prosvjed pored graničnog prijelaza, no Ozren Matijašević je i pored toga izjavio da on zna za to,ali da će se prosvjked održati.
Nastala je trenutačna pat pozicija,pa je pozvan i vod interventne policije pristigle iz Splita, koji je cijelo vrijeme bio stacioniran na parkiralištu kod graničnog prijelaza.
Do bliskog susreta policajaca i prosvjednika nakon blokade prometnice od oko desetak minuta nije došlo.
-Nismo htjeli zaoštravati situaciju do kraja,jer su televizijske kamere i novinari sve zabilježili, a nama je za prvi put i bio cilj upoznati hrvatsku javnost na neprimjerno ponašanje resornih ministara i same Vlade nasuprot ovih radnika koji deset mjeseci nisu primili svoje plaće.
Zato smo i odlučili sjesti na asfalt na desni kolničkli trak,kako bi se promet normalno odvijao. Moram istaći da ćemo već slijedeći ponedjeljak doći na isto mjesto i u većem broju ukoliko se naši zahtjevi, a to je hitna isplata zaostalih plaća radnicima Trimota i Vodoprivrede ne realizira ovaj tjedan.
Tada nećemo odustati i neka nas policije izgura bilo s prometnica,bilo u njihove policijske marice. Sramota je ovo što se događa u Imotskom,koji je gospodarski u kolapsu već godinama, izjavio je okupljenim novinarima Ozren Matijašević.
-Nitko nije ovako nisko pao,kao što su to učinili radnici Trimota i Vodoprivrede,da umjesto svojih radnih mjesta,i uredne plaće sjedaju po asfaltu i tako upozoravaju Vladu isključivog krivca za sve ono što im se događa.Nećemo odustati dok im se plaće ne isplate,pa makar nas sve pozatvarali, riječi su Joze Marića.
- Ovo je najteže i najjadnije što se može radniku dogoditi da već mjesecima ne prima plaću i da gubi svoje dostojanstvo,izjavila je Vinka Šamija sindikalni vođa TRimotovih radnika.
Pred sam kraj prosvjeda radnicima se obratio i gradonačelnik Imotskog Ante Đuzel dajući im podršku, ali i obećavši da će zamoliti župana i resorne ministre da se plaće radnicima ispplate.
Nakon toga radnici su se mirno razišli, čvrsto obećavši da će već u ponedjeljak ponovno ponoviti prosvjed na granici sa susjednom Bosnom i Hercegovinom.
Na prosvjedu je bilo nešto oko dvjestotinjak radnika Vodoprivrede i Trimota, tri televizijske ekipe,mnogi novinari,negdje oko tridesetak policajaca temeljne policije iz Policijske postaje Imotski, te tridesetak interventnih policajaca,koji nisu intervenirali.
Dok su radnici sjedjeli na kolniku promet se odvijao jednom kolničkom trakom i nije bilo velikog zasdtoja na samom graničnom prijelazu.
Radnike je osiguravao i kordom temeljne policije koji su stajali uz samu bijelu crtu koja dijeli kolnički trak.