Ove nedjelje održat će se drugi krug predsjedničkih izbora u RH, na kojem će "snage odmjeriti" aktualni predsjednik Zoran Milanović i njegov izazivač Dragan Primorac, kandidat HDZ-a i partnera.
Slobodna Dalmacija je tim povodom objavila dvije ankete - jednu u kojoj smo naše čitatelje pitali za koga će glasati u drugom krugu i drugu u kojoj smo vas pitali tko je ostavio bolji dojam na jedinom sučeljavanju održanom na HRT-u u utorak navečer.
Te dvije ankete, prije nego što smo ih deaktivirali "vidjelo" je ukupno 211.334 IP adresa, a svoj glas je dalo njih ukupno 142.250. Kažemo "IP adresa", jer se u obje ankete dogodilo nešto izuzetno čudno.
Prva anketa (nedjelja)
Prvu anketu, u kojoj smo čitatelje pitali za koga će glasati u drugom krugu, objavili smo u nedjelju (5. siječnja) u 14:48, a ponuđene su tri opcije:
1. Zorana Milanovića
2. Dragana Primorca
3. Neću glasati.
Nakon nekoliko sati i otprilike 50.000 glasova, Milanović je uvjerljivo vodio ispred Primorca, no onda se rezultat gotovo izjednačio.
Nakon što smo ušli u analitiku vanjske aplikacije koju koristimo za ankete, uvidjeli smo da je čak 39 posto onih koji su vidjeli anketu iz SAD-a, a po jedan posto iz Njemačke i Velike Britanije. Iz Hrvatske je bilo samo 58 posto onih IP adresa koji su vidjeli anketu, što je u najmanju ruku nesvakidašnje kada je u pitanju Slobodna Dalmacija.
Da stvar bude zanimljivija, ta prva anketa podijeljena je putem Whatsappa, Facebooka i X-a samo 490 puta...
A da stvar bude još zanimljivija, čak 40 posto glasova došlo je s desktopa (stolnog računala ili laptopa), a samo 60 posto s mobitela, što je izuzetno čudno za današnje vrijeme.
Uvidjevši da je u pitanju nešto suspektno, deaktivirali smo tu anketu, jer nam se rezultati nisu činili reprezentativnima, a kada smo u utorak navečer objavili drugu anketu, dogodila se identična stvar.
Druga anketa (utorak)
Drugu anketu objavili smo za vrijeme sučeljavanja na HRT-u utorak (7. siječnja) navečer, točnije u 21:28.
Tu anketu vidjelo je 85.727 IP adresa, a njih 65.696 je dalo glas, od čega je 60 posto reklo da je u sučeljavanju bio bolji Primorac.
No, ovaj put je udio IP adresa iz SAD-a bio još veći, toliko da je nadišao čak i one iz Hrvatske. Naime, čak 47 posto onih koji su vidjeli anketu bilo je iz SAD-a, a 46 posto iz Hrvatske. Na Njemačku i Veliku Britaniju ovaj put je otpalo po 2 posto.
Kao i u slučaju prve ankete, ona je podijeljena nesrazmjerno malo puta društvenim mrežama u odnosu na količinu glasova iz SAD-a. Ovaj put radi se o brojci 352.
Što se tiče uređaja kojima je anketa prikazana, udio mobilnih uređaja ovaj put je bio samo 48 posto.
Nakon što smo vidjeli da je aktivnost na našoj anketi ponovno bila neobična, ovaj put u još ekstremnijem obliku, deaktivirali smo i tu anketu.
Treba naglasiti da se identična stvar dogodila i u anketi Jutarnjeg lista, što, kada se stavi u kontekst s naše dvije ankete, daje naslutiti da se baš i ne radi o slučajnosti te da postoji velika vjerojatnost da je riječ o takozvanim ‘botovima‘.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....