StoryEditorOCM
Zagorapučko kazalište

Romeo i Julija na - sinjski! Sada znamo zašto Mojanka kod Sinja nosi to ime: ‘Anka mu je umrla na rukama, dozivao ju je‘

Piše Toni Paštar
19. prosinca 2024. - 13:59

Sinjsko pučko kazalište u srijedu navečer je u okviru programa Advent u Sinju – 2024. praizvelo predstavu "Anka i Stanko – Mojanka", ljubavnu tragediju poput kaštelansko-trogirske Miljenko i Dobrila ili na kazališnim daskama univerzalne Romeo i Julija.

Radnja ove drame zasnovana je na događaju iz 17. stoljeća u širem sinjskom kraju i dugo se prenosio usmenom predajom sve dok ga nije obradila i zapisala Ana Vidović (1800.-1879.), prva pjesnikinja hrvatske književnosti. Znalo se da je ta priča zapisana te je ona bila stalni izazov sinjskim kazališnim amaterima, ali se nikako nije uspijevalo doći do njenog teksta. Slučajno su ga u Rijeci otkrili Ante Čačija Čaja i Ivica Grabovac i to odmah dojavili Željku Viculinu, predsjedniku Sinjskog pučkog kazališta, koji se ekspresno zaputio u Rijeku i vratio s tekstom te je poslije dramaturške obrade Snježane Babić-Višnjić Viculin adaptirao tekst za kazališne daske.

Tu priču otetu zaboravu sinjski pučki glumci u srijedu navečer u dvorani Gradskog kina, koja je i njihov dom, predstavili su ljubiteljima kazališne umjetnosti u alkarskom gradu.

Između dvoje mladih, Anke (Mia Bilandžić) i Stanka (Leo Marinović), iz istoga sela planula je ljubav. Snivali su i kovali planove o zajedničkom životu. Njihove planove pomrsio je Ankin otac Petar (Zoran Šabić) koji je, unatoč protivljenju supruge Mare (Marija Mandac) i kćerke Luce (Lana Mihalj), čak i mjesnog fratra (Kažimir Tomašević), svoju lijepu Anku odlučio dati proscu Pavlu Jankoviću (Ante Galić) iz bogate sinjske obitelji. Svadba je zakazana na sami Božić.

image

S praizvedbe predstave "Anka i Stanko – Mojanka"

Snimio: Toni Paštar

Nakon što je Anka pred svim svatovima kazala komu je poklonila svoje srce odnekud se stvorio njen ljubljeni Stanko pa je došlo do pomutnje među svatovima, Anka i Stanko su pobjegli, Stanko je Anku nakratko sklonio, a on je za sobom odvukao razjarene svatove nesuđenog ženika Pavla. U završnoj sceni, dvoboju Stanka i Pavla, Stanko je nožem ranio Pavla koji iz mržnje zbog neuzvraćene ljubavi nožem zadaje smrtni ubod Anki. Vidjevši teško ranjenu Anku Stanko novim ubodom lišava života suparnika i prima u zagrljaj Anku koja mu umire na rukama.

image

S praizvedbe predstave "Anka i Stanko – Mojanka"

Snimio: Toni Paštar

Sve to promatraju prestravljeni i izbezumljeni svatovi. Na kraju Ankina sestra Luca sa stricem Jakovom (Ivan Smoljo) razotkriva lažni motiv Petrova protivljenja da Anka pođe za Stanka. Otkrila se neistinitom Petrova tvrdnja da je Stankov stric Batičić (Ivica Budimir) ubio Petrovu sestru Martu (Marija Tičinović) i netragom nestao iz sela u koje se nikada nije vratio. Batičić i Marta bili su ludo zaljubljeni i željeli su se uzeti, ali to nije dopustio Petrov otac. Dok su bili na osami Batičić je sebi oduzeo život, a prije toga Marta se nabola na bodež od čega je preminula.

Uz glumce Sinjskog pučkog kazališta u praizvedbi predstave sudjelovali su i članovi Udruge za očuvanje baštine cetinskog kraja. Prije nego se spustio zastor gledatelji nisu štedjeli dlanove nagrađujući izvođače, naročito nositelje glavnih uloga Anku i Stanka, ali isto tako i Petra, Lucu, trgovca (Dinko Franchini) i ostale.

image

S praizvedbe predstave "Anka i Stanko – Mojanka"

Snimio: Toni Paštar

Praizvedbu "Anka i Stanko – Mojanka" Sinjsko pučko kazalište održalo je u koprodukciji s Gradskim kazalištem mladih iz Viteza.

- Ovo je plod dugogodišnje suradnje Sinjskog pučkog kazališta i Gradskog kazališta mladih iz Viteza. Između naša dva kazališta odvija se najintenzivnija suradnja na prostorima gdje žive Hrvati. I na taj način doprinosimo očuvanju našega nacionalnog identiteta, jezika, sveukupne kulture i baštine. Kako je za ovu predstavu bio potreban oveći ansambl dogovorili smo da se najveći dio odradi u Sinju, zajednički smo radili na izboru scenografije, kostima i glazbe, a kada se uskoro "Anka i Stanko – Mojanka" bude igrala u Vitezu ansambl će biti proširen članovima našega kazališta – kazao nam je Ivan Sajević, osnivač i predsjednik Gradskog kazališta mladih Vitez.

image

S praizvedbe predstave "Anka i Stanko – Mojanka"

Snimio: Toni Paštar

- Prvo pa – muško! Vjerujem da je ova prva koprodukcija upravo to. Pripremili smo je uz potporu grada Sinja, Splitsko-dalmatinske i Srednjobosanske županije. Naša publika je odlično reagirala i to nam daje za pravo vjerovati da smo uspjeli. Nadam se da će tako reagirati i publika u Vitezu gdje ovu predstavu planiramo premijerno izvesti tijekom narednog siječnja – kazao nam je Željko Viculin, predsjednik Sinjskog pučkog kazališta.

Predstavu je režirao Stipe Gugić.

- Što ću vam reći? Ovo je univerzalna priča, rekao bih sinjski Romeo i Julija, u kojoj se pronalazi svaka sredina jer je ovakvih nesretnih ljubavi bilo svuda. Zadovoljan sam izvedbom. Zapravo su mi glumci bili fenomenalni. Posebno mladi, nositelji glavnih uloga koji su izvrsno odradili posao na sceni. Pokazali su da je njihov potencijal nadrastao amatersko kazalište. Ovo je treća predstava koju sam s njima pripremao i svaki put su me iznenadili, uvijek su dali više nego sam ja pretpostavljao da mogu – kazao nam je Gugić.

‘Kad se zađe u kraj u kojem žive Morlaci‘

O Anki i Stanku, Romeu i Juliji iz sinjskog kraja, u svojem "Putovanju po Dalmaciji" pisao je i Alberto Fortis. On je zapisao: "Kada se zađe u kraj gdje žive Morlaci, nije rijedak slučaj da se nađu brda, jezera i polja što u svom imenu čuvaju spomen na nešto što se zbilo. Toga su postanja Ženski klanac i brdo koje se zove Mojankom.

Postoji pjesma, sačuvana predajom u tom kraju, koja priča o žalosnom slučaju jednog čovjeka kojemu je bila ukradena djevojka po imenu Anka. Tražio ju je noću po cijelom brdu i dozivao je vičući na sav glas: ‘Moja Anka‘; po tome je planina dobila ime koje i sada nosi, u stvari dva brda danas Velika i Mala Mojanka u Dicmu".

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 14:00