Na današnjoj sjednici Vlade usvojena je odluka o načinu izvođenja nastave u osnovnim i srednjim školama, kao i na visokim učilištima, te obavljanju rada u ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja u uvjetima epidemije bolesti COVID-19, javlja HRT.
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs na sjednici je rekao da se dosadašnja odluka o izvođenju nastave, donesena 7. svibnja u vrijeme lockdowna, mora promijeniti jer su u izmijenjenoj situaciji pristupili izradi tri različita modela izvođenja nastave.
Model A podrazumijeva da su svi učenici u školi uz pridržavanje osnovnih mjera, model B je kombinirana varijanta u kojoj se škole sukladno mogućnostima mogu uz pridržavanje niza mjera organizirati tako da nastavu izvode u dvije smjene ili smanje broj učenika u školi, a model C, u slučaju da situacija bude takva da Vlada proglasi lockdown, značio bi da se svi učenici pošalju kući na praćenje nastave na distanci, objasnio je Fuchs.Ministar zdravstva Vili Beroš izvijestio je u četvrtak na sjednici Vlade o aktualnoj situaciji s koronavirusom rekavši kako trenutno imamo 2634 aktivna slučaja, a zdravstveni sustav prilagođava se novoj situaciji.
"Na 192. dan epidemije u Hrvatskoj zabilježeno je ukupno 11.094 pozitivnih osoba i 2634 trenutno oboljelih. U zadnja 24 sata zabilježeno je 369 novih slučajeva zaraze, 269 pacijenata je na bolničkom liječenju, od kojih je 15 na respiratoru. Jučer je na bolničko liječenje primljeno novih 33 bolesnika", kazao je Beroš.
Ukupno je testirano 179.838 osoba, a trenutno je 170 aktivnih zaraza među zdravstvenim djelatnicima, dok je u samoizolaciji njih 701.
Beroš: Bolnički sustav i dalje funkcionira
Beroš napominje kako bolnički sustav i dalje funkcionira u okviru mogućnosti na optimalan način te se kontinuirano prilagođava novonastalim okolnostima.
Uslijed popunjenih kapaciteta Klinike za infektivne bolesti 'Dr. Fran Mihaljević' pacijente kojima je potrebna bolnička skrb prema planu se zaprima u KB-u Dubrava, gdje je od ranije ustrojen primarni respiratorno-intenzivisitički centar.
"Važno je napomenuti da bolnice ulažu dodatne napore da i ostale pacijente, koji nisu oboljeli od Covida-19, adekvatno zbrinjavaju pridržavajući se svih mjera zaštite djelatnika bolnice i samih pacijenata", kazao je Beroš.
Preporuke zavodima, domovima zdravlja, pedijatrima i liječnicima
Podsjetio je da su objavljene preporuke HZJZ-a vezane uz rad škola te izrađen prijedlog preporuka za rad visokoškolskih ustanova i studentskih domova, koji je dostavljen Ministarstvu znanosti i obrazovanja na usuglašavanje.
Zavodima za javno zdravstvo, domovima zdravlja, pedijatrima i liječnicima obiteljske medicine upućene su nove, objedinjene i revidirane preporuke oko testiranja, retestiranja, mjerama samoizolacije i izolacije kod sumnje na zarazu.
Također je upućen zahtjev za stalnim unapređenjem aktivnosti oko suzbijanja epidemije koje uključuju evaluaciju potreba jačanja kadrovskih kapaciteta, potreba novih mjesta za testiranja i evaluaciju nabave novih uređaja za testiranje.
Od ukupnog broja aktivnih slučajeva 10 posto je hospitaliziran, u odnosu na broj hospitaliziranih 5,6 posto je na respiratoru, što je 0,57 posto od ukupnog broja aktivnih slučajeva, navodi Beroš.
I dalje su na snazi mjere održavanja kontinuiranog razmaka, higijene i dezinfekcije.
"Uoči početka nove školske godine pozivam roditelje, bake, djedove, skrbnike, učitelje i profesore da s djecom redovito razgovaraju o važnosti pridržavanja epidemioloških mjera te im svjedoče i vlastitim primjerom", poručio je Beroš