StoryEditorOCM
4 kantunaNAKON VILIJA

Od ove se ministrice najviše očekuje! Ovo je 6 problema koje mora riješiti u svom mandatu, za spas zdravstva. Čekamo...

Piše Ana Vučetić Škrbić
15. prosinca 2024. - 22:00

Irena Hrstić nova je ministrica zdravstva u Vladi Republike Hrvatske. Da je mogla birati trenutak u kojemu će preuzeti ovu dužnost, to zasigurno ne bi bio ovaj: resor potresa jedna od najsramnijih korupcijskih afera u povijesti hrvatskog zdravstva, ali i politike uopće, u kojoj je jedan od glavnih aktera Vili Beroš, bivši ministar i čovjek kojemu je do jučer bila desna ruka.

I bez tog tereta, tajmnig je u najmanju ruku izazovan. Njezin prethodnik lani je krenuo u veliku reformu sustava na razinama, od primarnog do bolničkog, ali i u obračun s curenjem novca iz zdravstvenog proračuna u koji se svaki godine upumpava ogromna količina novaca, a dugovi svejedno rastu.

Za to je dobio rekordan proračun, otvorene ruke i dovoljno političke podrške kako bi neke kronične bolesti, poput dugovanja veledrogerijama ili sustava javne nabave, konačno doveo do točke transparenosti i donekle normalnog poslovanja. Koliko je priča o zaustavljanju rasipanja javnog novca u zdravstvu uspješno završila, najbolje svjedoči slika Vilija Beroša ispred Remetinca, s lisicama na rukama koje je sakrio ispod jakne.

Kako god se okrene, u koji god dio sustava da uprete prstom, jedno je sigurno: zdravstvo nam je puno raznih bolesti. Pitanje je samo može li Irena Hrstić za njih naći lijeka.

1. PRIMARNA ZDRAVSTVENA ZAŠTITA

Iako s razlogom nosi naziv primarna, na prste jedne ruke dali bi se nabrojiti ministri zdravstva kojima nije bila zadnja rupa na svirali. U svakoj normalnoj zemlji primarna zdravstena zaštita trebala bi biti temelj zdravstvenog sustava koji obuhvaća najveći broj pružatelja zdravstvene zaštite, najveći broj djelatnosti i najveći broj zdravstvenih usluga.

Ili, ako hoćete jednostavnije rečeno, liječnici obiteljske medicine, ginekolozi, pedijatri i stomatolozi svakom su pacijentu prva crta bojišnice zdravstvenog sustava.

image

Irena Hrstić je tek na početku

 

 

Ronald Goršić/Cropix

Umjesto toga, u Hrvatskoj imamo kadrovski potpuno devastiran sustav, logičan slijed zdravstvene politike koja namjerno nije ulagala u ljudske potencijale.

U sustavu obiteljske medicine u Hrvatskoj trenutačno nedostaje 270 liječnika.

U razdoblju od idućih pet godina ostat ćemo bez čak 40 posto liječnika obiteljske medicine.

Oni koji su ostali u sustavu ne mogu koristiti zakonsku mogućnost godišnjeg odmora, ne mogu ići na bolovanje niti se usavršavati poput svih drugih djelatnika jer ih nema tko zamijeniti.

Ukratko, došli smo do točke u kojoj su se problemi liječnika pretvorili u probleme pacijenata, ali dobra je vijest da rješenja postoje i da znamo koja su:

1. povećajte im plaće za usluge koje obavljaju,

2. smanjite normative i besmisleni adminitrativni posao kojim su zatrpani.

Jednom kad se netko ozbiljno i sustavno udostoji pozabaviti reformom primarne zdrastvene zaštite, i druga vječna boljka sustava, liste čekanja, bit će puno lakše rješiva nego sada.

Ostale točke pročitajte na portalu Slobodne Dalmacije. 

17. prosinac 2024 22:06