Otok Biševo je studentskom inicijativom i službeno ušao u proces evaluacije za proglašenje parka tamnog neba, koju provodi Međunarodna udruga tamnog neba – IDA (International Dark-Sky Association), prenosi Pokret otoka.
Značaj ove klasifikacije je u tome da to područje štiti od svjetlosnog onečišćenja te se na njemu provode astronomska promatranja, astrofizička mjerenja. Osim toga, postaje privlačno i za astrofotografe.
Nositeljica projekta je Vita Tičinović, studentica 3. godine prijediplomskog studija Fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu. Uz nju na projektu sudjeluje još sedmero kolegica i kolega: Antea Rokov, Vana Pezelj, Petra Bilela, Dora Jurić, Josip Žunić, Maria Marić i Marko Korda.
Proglašenjem Biševa parkom tamnog neba, znači da će se to područje posebno štititi od svjetlosnog onečišćenja.
- Mjerenje kvalitete noćnog neba na otoku Biševu pokazalo je da je vrlo blizu prirodno tamnom noćnom nebu. S obzirom na vrlo malu naseljenost te udaljenost od kopna i drugih otoka to je očekivano. No upravo zbog toga treba naglasiti važnost očuvanja takvog prirodnog neba za lokalni ekosustav.
Nažalost, javna rasvjeta na otoku je zastarjela, neekološka, te u mnogim slučajevima i potpuno nepotrebna.
Budući da u Hrvatskoj ima sve manje prirodnog noćnog neba, od velike je važnosti sačuvati kvalitetu prirodne noći koju ima Biševo - kažu studenti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....