StoryEditorOCM

panel diskusija‘Ribari su naše oči i uši, treba ih potaknuti da pišu izvješća‘: stručnjaci raspravljali o zaštiti morskih ptica

Piše M.I.
14. prosinca 2022. - 12:48

Udruga Sunce objavila je izvještaj s održane panel diskusije "Iskustva i preporuke za smanjenje slučajnog ulova morskih ptica" koja je okupila predstavnike ribara i različitih institucija Republike Hrvatske.

Rasprava je iorganizirana u sklopu projekta LIFE Artina – "Mreža za očuvanje morskih ptica u Jadranu" a za cilj ima smanjiti broj slučajnog ulova morskih ptica (SUMP), a na temelju kojih bi se potakla raspravu o mjerama za smanjenje SUMP na ribolovne alate, i to s fokusom na ugrožene vrste– kaukal, gregula i sredozemni galeb.

Tijekom panel rasprave predstavnici Uprave ribarstva, Instituta za oceanografiju i ribarstvo (IOR), ribara, BIOM-a i Sunca raspravljali su o sljedećim temama: prikupljanje podataka o slučajnom ulovu morskih ptica, mjerama i budućim politikama za smanjenje slučajnog ulova morskih ptica.

image

Par velikih gnjuraca snimljen u Makarskoj

Ivo Ravlić/Cropix

– Glavno ograničenje kod predlaganja konkretnih mjera za smanjenje SUMP je to što nemamo dovoljno prostornih podataka o interakcijama između ribolovnih aktivnosti i morskih ptica. Nadamo se u budućnosti imati bolji uvid u nacionalne podatke o kretanjima ribarskih brodova te više informacija o slučajnom ulovu – rekla je Željka Rajković iz udruge BIOM i voditeljica projekta LIFE Artina.

Ribari su obvezni podatke o ribolovu i slučajnom ulovu dostavljati putem očevidnika i izvješća, oni oni ne upisuju podatke o SUMP, najviše iz straha da će uslijediti sankcije zbog slučajnog ulova i nova ograničenja ribolova.

– Kod ribara postoji nepovjerenje vezano za podatke koji se unose i nužno je pojednostavniti unos podataka u očevidnik. Trenutni očevidnici većini ribara predstavlja dodatno opterećenje i time se ne žele bavit – naglasio je Antonio Đivoje, ribar s Lastova.

Ispred Uprave ribarstva Ministarstva poljoprivrede, Ivana Vukov objasnila je kako je u izradi nacrt novog Pravilnika o obliku, sadržaju i načinu vođenja i dostave podataka o ulovu u gospodarskom ribolovu na moru koji ima za cilj unaprjeđenje sustava prijave podataka o ulovu te postupni, ali potpuni prelazak na elektronsko prikupljanje podataka o ulovu.

– Bez relevantnih podataka teško je donositi bilo kakve zaključke. Sve mjere trebaju biti napravljene samo i isključivo temeljeno na relevantnim podatcima. Ribar možda i ne zna ime vrste, ali jako dobro pamti ptice gdje se najčešće nalaze, ima li ih svake godine na istom mjestu ili se nisu pojavile neke godine. Znanstveni promatrači ne mogu pokriti sve i izrazito su nam bitne te informacije do kojih samo ribari mogu doći jer su svaki dan na moru. Nažalost, zbog nedostatka podataka sve mjere se poduzimaju zakašnjelo kad su se već novi procesi počeli događati. Prvo treba identificirati važna područja za morske ptice pa onda sanirati štetu na različitim razinama – rekla je Sanja Matić-Skoko iz IOR-a.

– Naša ribarska flota je prestara, ribari rade na starim nesigurnim brodovima. Moglo bi se ribare potaknuti da više koriste očevidnike na način da zauzvrat dobiju bodove koji će im donijeti nekakvu korist. Na primjer da bodove mogu iskoristiti za dobivanje poticaja za unaprjeđenje brodova – dodao je Nedo Ivanović, znanstveni promatrač.

15. studeni 2024 09:39