Novi veliki uspjeh hrvatskoga podvodnog ribolova. Pobjednik je Danijel Gospić s Lošinja, a reprezentacija Hrvatske je srebrna na 31. Euro-afričkom prvenstvu u podvodnom ribolovu u Malom Lošinju. Na visoko, peto mjesto od 54 natjecatelja, plasirao se i Radoslav Jakupović, također s Lošinja. Uspjeh naših natjecatelja je izvanredan jer je riječ o jednom od najvećih svjetskih natjecanja.
– Praktički je u rangu svjetskog prvenstva s najjačom mogućom konkurencijom – naglašava Dragan Jambrošić, čelnik sportsko-ribolovnog društva Udica iz Malog Lošinja, koje je pohvaljeno za organizaciju natjecanja.
Jambrošić naglašava da su se natjecale sve jače svjetske reprezentacije: Španjolska, Italija, Hrvatska, Grčka i Cipar, koje najčešće na svjetskim prvenstvima osvajaju medalje. Tako je bilo i ovdje: prva tri mjesta u obje konkurencije uzeli su natjecatelji iz Hrvatske, Španjolske i Italije.
Ukupno je nastupilo čak 18 reprezentacija, najviše dosad. Zbog toga je uspjeh naših takmičara još vredniji, osobito jer imamo interkontinentalnog prvaka.
Vjetar i valovi
Uvjeti natjecanja bili su jako teški, prvoga dana pratila nas je olujna bura, pomiješana s jugom. Drugi dan bio je još gori – olujno jugo i brojni problemi. Svi koji smo na moru pratili natjecanje, vraćali smo se umorni od skakanja po valovima i zalijevanja sa svih strana, promrzli i pokisli do kože, ali radosni zbog punih vreća ribe naših lovaca.
Nevrijeme je premjestilo ribu i jako otežalo natjecateljima, jer ona više nije bila na pozicijama gdje inače obitava. Od jakoga vjetra došli su i jaki kurenti, pa se iznimno teško ronilo. O teškim uvjetima svjedoči i primjer iskusne finske reprezentacije koja je doživjela havariju, njihov se gliser potopio pa ih spašavaju...
– Uvjeti su bili ekstremni, pa u takvim okolnostima ronjenje na 35 do 40 metara moglo je donijeti i ozbiljne probleme. Srećom sve je dobro završilo, a na koncu je bilo i dobrog ulova – komentirao je Branko Ikić, izbornik hrvatske reprezentacije i dugogodišnji reprezentativac.
– Bilo je stvarno teško. Prvog dana jaka bura, valovi i kurenti, drugog još i gore, a ipak je ulov bio dobar – komentira pobjednik Danijel Gospić. Sačuvao sam prednost ispred Španjolca iz prvog dana, drugi dan on je čak imao nešto više ulova, no nije mogao nadoknaditi razliku. A lovio sam pretežno na dubinama od 30 do 38 metara.
Zbog uvjeta na moru, gubilo se puno vremena kako bi se došlo s pozicije na poziciju, a i struja je bila jaka. Baš je bilo teško loviti. Presretan sam što sam izborio ovu veliku pobjedu – kaže Gospić.
Temeljiti Španjolci
Slično zbori i Radoslav Jakupović:
– Najveći problem su mi bili kurenti, a i gliserom je teško išlo, pa se dosta vremena izgubi. Na mnogim mjesta gdje sam htio loviti prvoga dana netko je već stigao prije mene. Drugi dan mi je išlo puno bolje i zadovoljan sam. Uglavnom sam lovio na dubinama od dvadeset do 33 metra.
Na pitanje o suparničkim reprezentacijama, posebno izdvaja Španjolce. Čak devet njihovih ronilaca je danima prije natjecanja bilo u Lošinju, pregledavalo podmorje i pripremalo teren za reprezentativce. I mnogi drugi došli su ranije na pripreme i izviđanje terena, ali Španjolci su prednjačili u temeljitosti i dužini boravka.
– Svaku reprezentaciju čini šest članova. Tri lovca natjecatelja i jedan rezervni, te kapetan i liječnik. Lovce prijavljuje kapetan dan prije početka natjecanja – objasnio nam je Robet Nikolić, tehnički direktor natjecanja.
Inače, međunarodna organizacija CMAS službeno boduje i proglašava samo pojedinačne pobjednike, a natjecanje reprezentacija vodi i proglašavaju Hrvatski savez za športski ribolov na moru i organizator Udica.
Lošinjska košarka
– Naravno da je grad Mali Lošinj pomogao organizaciju ovog prvenstva – potvrđuje gradonačelnica Ana Kučić.
– Pa mi smo kolijevka podvodnog ribolova i ronjenja. Od malih nogu vezani smo za sportove na moru, a posebno za podvodni ribolov kojim su brojni sportaši pronijeli slavu otoka po cijelom svijetu. Sve to datira još od 1957. kada je na Lošinju održano prvo Europsko prvenstvo u podvodnom ribolovu – istaknula je gradonačelnica koja je natjecanje pratila svakodnevno – čekala je povratak ribolovaca, prisustvovala vaganjima i proglašenjima najboljih.
Inače, grad domaćin Mali Lošinj danas je najveći otočni grad u Hrvatskoj s 8500 stanovnika. Okosnica turizma grada i otoka turističko poduzeće Jadranka, smjestilo je sve sudionike u poznati Hotel Aurora u Sunčanoj uvali. Natjecatelji su bili su vrlo zadovoljni!