Turistički sektor trenutno se suočava s pritiscima sa svih strana. Porezi i davanja iz godine u godinu sve više opterećuju poduzetnike, a pronalazak adekvatne radne snage postao je pravi izazov. Uz to, drastičan porast cijena nabave i energenata dodatno opterećuju ugostitelje i iznajmljivače, koji ulažu iznadprosječne napore kako bi zadržali konkurentnost i kvalitetu svojih usluga.
No, to nisu jedine brige s kojima se ovaj sektor suočava. Pred turističkim djelatnicima stoji još jedan, možda i najveći izazov – prelazak na održivo poslovanje. Održivost više nije samo opcija, već nužnost koja zahtijeva određene prilagodbe i ulaganja kako bi turizam ostao dugoročno profitabilan.
Logičan potez
Predstavljene izazove na vrijeme je prepoznao Sunčani Hvar, vodeća hotelijerska kuća u Splitsko-dalmatinskoj županiji s dugogodišnjom tradicijom poslovanja. U portfelju ove kompanije nalazi se široki spektar ponude te njihovi smještajni kapaciteti dnevno mogu ukupno primiti više od 2000 gostiju. Zbog odgovornosti prema svojim vjernim gostima i otoku na kojem posluju, odluka o prelasku na održivo poslovanje bio je logičan potez.
U suradnji sa splitskom tvrtkom Forte Solar, poznatom kao vodećom za projektiranje i gradnju solarnih elektrana na području Dalmacije, Sunčani Hvar realizirao je projekt postavljanja solarnih sustava na pet hotela (Beach Bay Hotel Hvar, Hotel Adriana, Hotel Pharos, Hotel Bodul, Hotel Amfora) i upravnu zgradu na otoku Hvaru.
Ovim uspješnim projektom Sunčani Hvar postao je najveći privatni proizvođač sunčeve energije na svim hrvatskim otocima i u Dalmaciji. Elektrane ukupne snage od 1 MW čini više od 2500 solarnih panela koji će generirati dovoljnu količinu električne energije za pokrivanje 50 % godišnjih potreba ovih objekata.
Zahvaljujući stručnjacima iz Forte Solar, ova hotelijerska kuća potvrdila je svoju lidersku poziciju u primjeni energetske učinkovitosti, postavljajući nove standarde kako u hotelskoj industriji tako i u gospodarstvu općenito.
Idealna lokacija
Otok Hvar najsunčaniji je hrvatski otok i jedan od najsunčanijih na Mediteranu. S prosječnom godišnjom insolacijom od preko 2700 sunčanih sati, Hvar nudi izvanredne uvjete omogućujući brži povrat investicija i veću isplativost.
- Povoljan položaj za korištenje solarne energije nije ograničen samo na naš najsunčaniji otok. Hrvatska ima jedan od najvećih solarnih potencijala u Europi, koji je, nažalost, još uvijek nedovoljno iskorišten. No, veseli nas pozitivan trend - sve više objekata odlučuje se na ugradnju solarnih elektrana, prepoznajući prednosti održive energije i dugoročnih ušteda - rekao nam je Luka Vetma, direktor tvrtke Forte Solar.
Ova investicija omogućuje značajnu uštedu troškova i postizanje energetske neovisnost, posebno tijekom turističke sezone kada zapravo i dolazi do najveće potrošnje, te ujedno povećava vrijednost imovine. Osim financijskih prednosti, ulaganje u solarne elektrane ima širi utjecaj na društvo budući da izravno potiče zelenu i održivu tranzicija te doprinosi otvaranju novih radnih mjesta i postizanju globalne konkurentnosti Europske unije.
Optimalno rješenje najlakše je pronaći uz pomoć stručnjaka iz tvrtke Forte Solar, koji su iskusni u prilagođavanju solarnih sustava specifičnim potrebama klijenata čime im omogućuju brže ostvarivanje energetskih ciljeva.
- Prepoznati smo po bliskoj suradnji s klijentima, s naglaskom na pružanje prilagođenih solarnih rješenja za sve specifične zahtjeve. Prilikom izgradnje svake solarne elektrane koriste se najkvalitetniji materijali i vrhunska tehnologija, čime se osigurava maksimalna učinkovitost, pouzdanost i dugotrajnost sustava - dodao je direktor Forte Solara.
Turizam novog doba
Turizam je najvažniji gospodarski sektor u Hrvatskoj, no sunce koje privlači naše turiste još uvijek se nedovoljno koristi za proizvodnju električne energije.
Od 2000. godine, količina električne energije dobivene iz solarnih sustava u svijetu povećala se više od sedam puta. Istovremeno, cijena solarne tehnologije prosječno pada 15 % godišnje, čineći električnu energiju konkurentnom energiji proizvedenoj iz fosilnih goriva. S obzirom na to, možemo reći kako ulaganje u solarne sustave ne predstavlja samo korak prema održivosti, već i financijski isplativu odluku.
Obnovljivi izvori polako, ali sigurno postaju standard. Turisti sve više biraju održiva rješenja, zbog čega bi ulaganja u obnovljive izvore energije trebalo postati sastavni dio poslovnih planova svih dionika turističkog sektora. Na taj način turistički objekti dokazat će svoju društvenu odgovornost i brigu za dobrobit lokalne zajednice u kojoj djeluju.
Krovovi naših hotela i kampova imaju priliku postati simboli održivog razvoja, generirajući energiju koja će oblikovati budućnost našeg turizma i očuvati prirodne ljepote koje ga čine jedinstvenim u svijetu.
Sadržaj je nastao u suradnji Slobodne Dalmacije i Forte Solar d.o.o..