StoryEditorOCM
Život‘MUST HAVE‘

Novi trend: Jeste li primijetili ovaj detalj na kućama posljednji put kad ste se vozili Jadranskom magistralom?

Piše Anamaria Mikulić/Sponzorirani sadržaj
31. listopada 2024. - 08:49
Strozanac, 180623. Plaza sa setnicom i igralistima za odbojku na pijesku na predjelu Strozanac u opcini Podstrana. Na fotografiji: plaza Strozanac.Tom Dubravec/Cropix

Svi smo barem jednom vožnju Jadranskom magistralom kratili razgledavanjem kuća uz cestu. Za razliku od velikih, gotovo bezličnih gradskih zgrada, u malim naseljima svaka kuća priča svoju priču. Možete promatrati vrtove, fasade, krovove ili ograde, a u vrijeme Božića svjetlosne dekoracije na balkonima i prozorima.

No, ako ste nedavno prošli tim putem i pažljivije pogledali, sigurno ste primijetili da sve više kuća priča istu priču – priču o održivosti i zelenoj tranziciji. Prije bi tek poneka kuća na krovištu imala solarne panele, dok su danas gotovo na svakoj drugoj kući i svaki put kad prođete, čini se da ih je sve više.

- Kada u nekom naselju postavimo solare na jednu kuću, odmah počinju raspitivanja susjeda. Sve ih zanima - koliko je trajalo postavljanje, koliki im računi dolaze i tko ih je postavljao. I u vrlo kratkom roku imate još pet zainteresiranih koji su vrlo brzo izračunali da se susjedov potez itekako isplati - rekao nam je Igor Blažević iz tvrtke Forte Solar.

Spas od rasta cijena

Gospodarstvo je u jednom trenutku došlo do točke u kojoj su solarne elektrane postale pravi spas od nekontroliranog rasta cijena energije, uzrokovanog ratom u Ukrajini. Tada su mnogi poslovni subjekti, ne čekajući poticaje, odlučili uložiti vlastita sredstva u solarne sustave. Šira javnost postala je svjesna da je prelazak na održive izvore energije neizbježan, a to su dodatno potvrdili poticaji Europske unije i lokalnih vlasti, kao i ponovno poskupljenje energenata.

- Pad cijena opreme učinio je solarne elektrane pristupačnijima nego ikad prije, što je znatno povećalo interes za ugradnju panela. Ovu priliku posebno su prepoznali iznajmljivači, budući da tijekom sezone njihovi objekti troše iznadprosječne količine energije - dodao je Blažević.

image

Sea House Resort Brela

/Forte Solar

Primjer takve investicije pronašli smo u turističkom naselju Brela na Makarskoj rivijeri, gdje Sea House Resort posjeduje solarnu elektranu snage 20,50 kW i čija produkcija energije na godišnjoj razini iznosi 24.000 kWh.

- Radi se o sezonskom objektu čiji su kapaciteti maksimalno popunjeni tijekom ljetnih mjeseci. Usprkos tomu što potrošnja nije cjelogodišnja, očekivani povrat investicije je već za sedam godina - objasnio nam je Igor Blažević, voditelj projekta Sea House Resort.

U ljetnim mjesecima proizvodnja solarne energije može biti i do tri puta veća nego u zimskim mjesecima, što savršeno odgovara potrebama turističkih objekata jer se najveća potrošnja energije poklapa s razdobljem kada solarne elektrane daju maksimalne rezultate, što značajno ubrzava povrat ulaganja.

Novi standard

Koraci do energetske neovisnosti zapravo su vrlo jednostavni. Sve počinje vašim javljanjem stručnjacima tvrtke Forte Solar, koja je zahvaljujući svojim uspješnim projektima postala sinonim za kvalitetu, pouzdanost i idealni partner za ostvarivanje energetskih ciljeva.

- Nakon što nam se javite, prvo ćemo od vas zatražiti dokumentaciju koja potvrđuje uredno vlasništvo i legalnost nekretnine. Zatim izlazimo na teren i dronom snimamo krov, prikupljajući podatke o njegovoj površini, nagibu i orijentaciji. Ti podaci nam pomažu odrediti koliku elektranu vaš krov može podnijeti i kolika će biti njezina iskoristivost. Sve to uspoređujemo s vašom godišnjom potrošnjom struje, odnosno energetskom karticom, kako bismo precizno prilagodili projekt vašim potrebama - objasnio je Blažević.

image

Sea House Resort Brela

/Forte Solar

Solarna elektrana se optimizira kako bi se postigla maksimalna efikasnost i iskoristivost, a nakon svih izračuna klijentima se dostavlja ponuda. Kada se ponuda prihvati, kreće se u realizaciju projekta. Novac koji se uštedi na manjim računima za struju olakšava otplatu investicije, što dugoročno smanjuje troškove energije i omogućava značajne uštede.

U zapadnim zemljama poput Njemačke teško je pronaći krov bez solarnih panela. Iako Njemačka prednjači u korištenju solarne energije, njezine elektrane proizvode do 40 % manje energije po istoj instaliranoj snazi u usporedbi s Dalmacijom. Konkretno, 1 kW instalirane snage u Dalmaciji godišnje proizvodi oko 1250 kWh energije, dok u Njemačkoj ista snaga daje između 800 i 900 kWh, ovisno o regiji.

- Naš klijent izrazito je zadovoljan odlukom o ugradnji solarnih panela. Gosti s visokom kupovnom moći sve više cijene ekološku osviještenost. Kada se nađu pred izborom između dva objekta s istim karakteristikama i u istom cjenovnom razredu, gotovo uvijek će odabrati domaćina koji se brine o zaštiti okoliša. Osim toga, neki portali dodjeljuju posebne oznake objektima koji ispunjavaju ekološke kriterije, a već se pojavljuju i portali koji isključivo oglašavaju takav smještaj - rekao je naš sugovornik i zaključio da prelazak na obnovljive izvore energije nije samo trend, već nužnost za budućnost našeg turizma.

Plaćati energiju operateru koju ste mogli sami proizvesti, uz stalna poskupljenja, dugoročno vas stavlja u nepovoljnu poziciju. S druge strane, uz legalan objekt, pristup povoljnom financiranju (u svakom slučaju platit ćete manje kamata nego što će energija poskupiti), te suradnju s dobavljačem poput Forte Solara, koji će za vas preuzeti cijeli proces – od pripreme dokumentacije i komunikacije s HEP-om, do isporuke i instalacije solarne elektrane te rješavanja sve papirologije do izdavanja potvrde o trajnom pogonu – predstavlja daleko isplativiju opciju.

Sadržaj je nastao u suradnji s Forte Solarom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. listopad 2024 08:50