Na Facebooku je objavljen video u kojem nepoznati muškarac tvrdi da hrana podgrijana u mikrovalnoj pećnici postaje toksična. Osoba u videu izgovara sljedeće:
"Mikrovalna pećnica zapravo uništava svaku nutritivnu vrijednost koja se nalazi u hrani i pretvara je u toksine. Sve što izlazi iz mikrovalne pećnice je visokotoksično, a nutritivna vrijednost je jednaka nuli. Dakle, nije stvarno bitno imate li zdjelicu juhe od povrća koju zagrijavate u mikrovalnoj pećnici ili jedete karton. Nema razlike, jer nutritivna vrijednost više nije prisutna, a također postaje i toksično", navodi muškarac u videu.
O eventualnoj štetnosti mikrovalnih pećnica za kvalitetu hrane detaljno je još 2020. godine pisao BBC. Glavni zaključak njihove reportaže jest – ne postoji ništa opasno u mikrovalnoj radijaciji, ali postoji u zagrijavanju plastike. Svjetska zdravstvena organizacija također ističe da, kada se koristi ispravno, nema razloga za brigu u pogledu zračenja mikrovalne pećnice. Međutim, druge nedoumice su manje jasne – uključujući gubi li hrana iz mikrovalne pećnice hranjive tvari ili može li zagrijavanje hrane u plastici izazvati poremećaj hormona, analizira Faktograf.
Glasnogovornik agencije za hranu: Tvrdnje da hrana u mikrovalnoj postaje toksična su besmislene
Britanski fact-checking portal Full Fact obratio se Agenciji za sigurnost hrane kako bi provjerio postaje li hrana podgrijavanjem u mikrovalnoj uistinu toksična. Glasnogovornik te agencije kazao je da su takve tvrdnje besmislene. "Vjerujemo da komentari izneseni u videu nemaju znanstvenu vjerodostojnost s toksikološke točke gledišta", poručili su.
Mikrovalne pećnice ne čine hranu toksičnom. Prema Američkoj upravi za hranu i lijekove (FDA): "Mikrovalovi uzrokuju vibriranje molekula vode u hrani, proizvodeći toplinu koja kuha hranu. Zato se hrana s visokim udjelom vode, poput svježeg povrća, može skuhati brže od druge hrane. Mikrovalna energija se mijenja u toplinu koju pak apsorbira hrana i ne čini hranu ‘radioaktivnom‘ ili ‘kontaminiranom‘."
Neka istraživanja sugeriraju da povrće zagrijavanjem u mikrovalnoj gubi dio nutritivne vrijednosti. Primjerice, otkriveno je da mikrovalna pećnica uklanja 97% flavonoida – biljnih spojeva s protuupalnim djelovanjem – iz brokule. To je za trećinu više štete nego što brokula izgubi kuhanjem, prenosi BBC.
Gubi li hrana pogrijavanjem u mikrovalnoj nutritivnu vrijednost?
Međutim, jedna studija iz 2019. koja se bavila gubitkom hranjivih tvari brokule u mikrovalnoj pećnici naglasila je da se u prethodnim studijama razlikovalo vrijeme kuhanja, temperatura i je li brokula bila u vodi ili ne. Istraživači su otkrili da kraće vrijeme kuhanja (brokulu su stavili u mikrovalnu na jednu minutu) nije ugrozilo nutritivni sadržaj. Kuhanje na pari i mikrovalna pećnica čak bi mogli povećati sadržaj većine flavonoida, što su spojevi povezani sa smanjenim rizikom od pojave srčanih bolesti. "U uvjetima kuhanja korištenim u ovoj studiji, čini se da je mikrovalna pećnica bolji način za očuvanje flavonoida od kuhanja na pari", napisali su istraživači.
Ipak, također su otkrili da podgrijavanje u mikrovalnoj pećnici s previše vode (kao što je količina koju biste koristili za kuhanje) uzrokuje pad količine flavonoida.
Voditelj istraživanja Xianli Wu, znanstvenik u Centru za istraživanje ljudske prehrane Beltsville pri Ministarstvu poljoprivrede SAD-a, kaže da ne postoji konsenzus oko mehanizama koji bi objasnio zašto bi mikrovalna pećnica mogla povećati sadržaj flavonoida. Moguće je da mikrovalna pećnica olakšava mjerenje flavonoida – možda omekšavanjem biljnog tkiva, što ih čini lakšim za ekstrakciju – umjesto povećanja njihove količine.
Ali nema izravnog odgovora hoće li povrće tretirano u mikrovalnoj pećnici zadržati više hranjivih tvari nego bilo koja druga metoda. To je zato što je svaka hrana drugačija u smislu teksture i hranjivih tvari koje sadrži, pojašnjava Wu.
Studije: Kemikalije iz nekih plastičnih posuda mogu pobjeći u hranu koja se zagrijava
Postoje neki dokazi da kemikalije iz nekih plastičnih posuda mogu pobjeći u hranu koja se u njima čuva ili zagrijava. Dokazi o tome i bilo kakvim mogućim učincima na ljudsko zdravlje još uvijek su neizvjesni. Časopis koji nudi savjete za potrošače Which? ističe: "Dobro je držati se posuda koje su bez BPA i ftalata i jasno označene kao sigurne za korištenje u mikrovalnoj pećnici."
Bilo bi najbolje u svakodnevnoj upotrebi izbjegavati plastične posude za zagrijavanje. "Ftalati su također potencijalni ometači hormona štitnjače", kaže Leonardo Trasande, profesor medicine okoliša i zdravlja stanovništva na Medicinskom fakultetu NYU u New Yorku. Između ostalog, ti su hormoni ključni za razvoj mozga beba tijekom trudnoće.
Međutim, kako ističe BBC, ftalati su posvuda – čak i u igračkama te losionima za tijelo. Još uvijek nije jasno koliko štete čine. No većina se stručnjaka slaže da zagrijavanje plastike s ftalatima može povećati izloženost kemikalijama. Stručnjaci se stoga slažu da bi bilo najbolje izbjegavati korištenje oštećenih plastičnih posuda ili umjesto njih koristiti posude od stakla ili keramike. Međutim, kako napominje FDA, najčešće ozljede povezane s mikrovalnom pećnicom zabilježene dosad su – opekline.
Zaključno, hrana koju podgrijemo u mikrovalnoj pećnici ne postaje toksična, a nije ni do kraja dokazano da hrana podgrijavanjem gubi nutrijente budući da su različita istraživanja pokazala različite rezultate. Ono oko čega se znanstvenici uglavnom slažu jest da postoji rizik da podgrijavanjem hrane u plastičnoj posudi u mikrovalnoj pećnici određene kemikalije mogu preći u hranu, zaključuje Faktograf.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....