StoryEditorOCM

kvalitetni mamciKako zaštititi zimnicu od glodavaca?

Piše i foto Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr., STRUČNJAK UNICHEM D.O.O./sponzorirani članak
11. listopada 2022. - 12:23

 

U prirodi, miševi trče posvuda. U jesen se približavaju našim domovima u potrazi za hranom. A to je opasno za naše zdravlje.

Jeste li znali da je najmanje 30 posto sve hrane proizvedene u svijetu odbačeno jer je kontaminirano izmetom i urinom glodavaca? Jedan štakor proizvodi oko šest litara urina godišnje, izluči 15.000 fekalija i oko 300.000 dlačica. To znači veliku vjerojatnost infekcije bolestima.

Glodavci su posvuda. Skrivaju se u blizini kanta za smeće i u podrumima, a tijekom večernjih šetnji gradom viđamo štakore kako bježe od nas. U prirodi, miševi trče posvuda. U jesen se približavaju našim domovima u potrazi za hranom. A to je opasno za naše zdravlje.

Spriječite im pristup kući

Da biste zaštitili kuću ili okućnicu od miševa i štakora, zatvorite sve pukotine, zamijenite oštećena vrata ili prozore i postavite mreže na otvore. Isto tako zatvorimo otvore duž vodovodnih cijevi i električnih instalacija. Također je važno održavati čistoću oko kanti za smeće, tako da nema hrane oko njih, ni na hrpi komposta. Jer to je ono čime pozivamo štetočine u naš dom.

Provjerite savjet stručnjaka: Kako zaštititi zimnicu od glodavaca?

Glodavci su opasni za zdravlje

Miševi i štakori uzrokuju ekonomsku štetu oštećujući, onečišćujući i uništavajući hranu, kao i glodanjem građevinskog materijala i instalacija.

image

Glodavci u trgovini

Prenošenjem opasnih bolesti može se ugroziti ljudsko zdravlje. Sjetimo se kuge koja se prenosila od štakora i buha. U srednjem vijeku umirao je od toga veliki broj stanovništva. Prenose i nekoliko opasnih bolesti: hemoragična groznica, bjesnoća, leptospiroza, mišja groznica, koje su, nažalost, u nekoliko slučajeva zabilježene i u Hrvatskoj.

Broj glodavaca: Ako ih ne uništavamo redovito, glodavci se vrlo brzo razmnožavaju.

Znamo da se glodavci vrlo brzo razmnožavaju. Kućni miš se razmnožava svaka dva-tri mjeseca po 5 – 15 mladih. Žive od jedne do tri godine i razmnožavaju se tijekom cijele godine. Crni štakor je spolno zreo s tri – pet mjeseci. Godišnje napravi od tri do šest legla sa šest do osam mladih. Tako svaka ženka može imati gotovo 50 mladunaca godišnje. Izračun pokazuje da, ako imaju dovoljno hrane i ako ih ne uništavamo, štakori od 10 jedinki razmnože se u roku od 36 mjeseci u 482.508.800 novih štakora, što je nezamisliv broj.

Ratimor mamci su 100 posto učinkoviti

Suprotno uvriježenomu mišljenju, miševi i štakori radije jedu svježu i kvalitetnu hranu nego onu pokvarenu. Stoga rodenticidni mamci moraju biti izrađeni od visokokvalitetnih sastojaka. Da bi se utvrdila privlačnost mamaca, mamci se također testiraju i uspoređuju s drugom hranom u prirodi. Što pokazuju testovi?

Mamce postavimo na udaljenost od dva do pet metara za miševe, a za štakore na pet do 10 metara.

image

Test učinkovitosti

image

Razmnožavanje glodavaca

1. Najjestiviji mamac

Ratimor meki mamac testiranjem se pokazao kao najatraktivnija formulacija na tržištu. Rodenticid u obliku mekog mamca pogodan je za suzbijanje kućnih miševa te crnih i sivih štakora. Zbog svoga sastava pogodan je za uporabu svugdje, čak i tamo gdje glodavci imaju dovoljno prirodne hrane, jer će preferirati meki mamac. Ratimor mamac privlačan je glodavcima zbog svoje sočnosti, aromatične i bogate energetske vrijednosti. Napravljen je od mješavine različitih vrsta brašna, žitarica, masti i aroma, pa su glodavcima ukusniji od zimnice jabuka, krumpira, mrkve...

2. Vanjski mamci i vlažna mjesta

Rodenticid u obliku Ratimor brodifakum parafinski blok pogodan je mamac za suzbijanje kućnih miševa i crnih i sivih štakora. Sadržaj voska (parafina) osigurava iznimno djelovanje rodenticida čak i u vlažnim prostorima, kao što su kanalizacija i prostori izloženi sunčevoj svjetlosti i temperaturnim oscilacijama. Mamcima je dodan konzervans koji štiti proizvod od razvoja gljivica i plijesni.

3. Kamo odlaze tretirani štetnici

Cijelo vrijeme dok postavljeni mamac nestaje, nastavljamo postavljati nove dok ne ostanu netaknuti. Ako puno mamaca nestane, imamo veliku populaciju glodavaca. Budući da mamac ima zakasnjelo djelovanje, učinak je vidljiv tek nakon nekoliko dana, tako da glodavac ne povezuje slabost s mamcem i nastavlja se hraniti njime. Kada se miš ili štakor počnu osjećati loše, povlači se od grupe i ugiba daleko kako ne bi “zarazio” druge članove legla.

I na kraju još jedan savjet:

Ako imamo vrlo veliku populaciju glodavaca, koristimo sočan i aromatičan Ratimor brodifakum meki mamac, u kojem je učinak još jači jer djeluje nakon prvog hranjenja.

SAVJETUJTE SE S NAMA!

Milica Sekulić, bacc.ing.agr., stručni savjetnik Unichem agro

Mob: 092 194 1694, hr.unichem.si, napravivrt.hr

17. prosinac 2024 16:53