StoryEditorOCM

DANI MASLINEFešta se u Mostaru: proizveli su 400 tisuća litara, a većina hercegovačkih ulja ima 250 mg polifenola po litri

Piše Nedjeljko Jusup
6. prosinca 2024. - 21:31

Od 243 uzorka njih 240 su u kategoriji ekstra djevičanskih maslinovih ulja, tri su djevičanska, a ulja s manom ili lampante niti jedno. To je najkraći skor ovogodišnje 14. manifestacije Dani masline i maslinovog ulja, održane u petak u prostorijama Federalnog agromediteranskog zavoda (FZP) u Mostaru.

- Masline su i ove godine dobro rodile, ali su randmani zbog suša u srpnju i kolovozu te kiša u rujnu i listopadu nešto niži u odnosu na prethodne godine i iznose 10 do 12 posto - rekao je prof. dr. sc. Marko Ivanković, direktor FZP-a. 

Proizveli 400 tisuća litara ulja

Proizvodnja se procjenjuje na oko 400 tisuća litara, a i kvaliteta ulja je neupitna. Zapravo, bolja je nego ikad dosad što su potvrdile kemijske analize kao i panel za organoleptičku ocjenu maslinovih ulja spomenutog zavoda. 

Od analizirana 243 uzorka  čak 141 ili 60 posto ulja, uz ostale vitalne sastojke, imaju 250 miligrama polifenola po litri što znači da zadovoljavaju Uredbu (EU) 432/2012 o ljekovitim tvrdnjama za maslinova ulja.

- Ulja s više polifenola imaju više i zdravstvenih svojstava,  kaže  profesor Ivanković.

On je podsjetio kako je tekao uspon hercegovačkog maslinarstva. Organizirani uzgoj započeo je prije desetak godina. Od 6 000 stabala u međuvremenu je na 520 hektara posađeno 140 000 stabala. Hercegovina danas ima i sedam uljara za preradu maslina. Uz stalno podizanje kvalitete maslinovih ulja jedan od strateških ciljeva je dostići površine od tisuću hektara pod maslinama i potrošnju od milijun litara ekstra djevičanskog ulja.

Veliku ulogu u novim postignućima ima i Federalni agromediteranski zavod, na čelu s direktorom prof. dr. sc. Markom Ivankovićem. Uz brojne aktivnosti u Zavodu, prije četiri godine inicirali su i utemeljenje Hercegovačke udruge uljara i maslinara -  HUUM koja okuplja više od 95 članova maslinara iz redova svih triju naroda Hrvata, Bošnjaka i Srba. 

U sklopu Dana masline u organizaciji FAZ-a pokrenuta je i radionica  koja ima promotivni i edukativni karakter, odnosno služi promociji mediteranske prehrane kao najzdravije na svijetu. Temeljna sastavnica te ishrane je maslinovo ulje.

Ova godina, uz vrhunska maslinova ulja, ostat će upamćena i po tri velika postignuća.

BiH postala članica International Olive Councila

Prvi je  zaštita oznake proizvoda (ZOP) za Ekstra djevičansko maslinovo ulje pri Agenciji za sigurnost hrane BiH. Paralelno s time  dobivena je zaštita oznake jamstvenoga žiga–brenda Zlatne kapi Hercegovine, od Instituta za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine. Nedavno, uoči Svjetskog dana masline 26. studenoga, iz Madrida je stigla vijest da je Bosna i Hercegovina postala punopravna članica International Olive Council –  Međunarodnog vijeća za maslinovo ulje kojemu je sjedište u Madridu.

- Ova tri  postignuća  maslinara/uljara Hercegovine jesu veliki uspjeh i velika obveza - kaže Ivanković.  

Navedeni uspjesi, po njegovim riječima, označavaju završetak jedne velike etape u ukupnom razvitku ove grane gospodarstva. Istoga dana počinje nova faza u razvitku hercegovačkog  maslinarstva i uljarstva jer već sljedeće godine plan je zaštiti oznaku proizvoda (ZOP/PDO) na razini Europske unije u Briselu.

Stalni cilj HUUM-a i svih dionika u sektoru maslinarstva je projekt "Ceste maslinovih ulja Hercegovine" koje su zamišljene kao kanal izravne prodaje ne samo maslinovih ulja nego i svih drugih lokalnih proizvoda Hercegovine. U iduće tri, četiri godine potrebno je raditi na promociji dokazane kvalitete maslinovih ulja Hercegovine i povećanje potrošnje koja sada iznosi 0, 40 litara po glavi stanovnika u BiH ako BiH hoće konkurirati s velikim maslinarskim velesilama, moramo imati bar četiri puta više nasada - kaže Ivanković dodajući da se sve ulje koje se proizvede u Hercegovini  bez problema proda.

Krajnji cilj je osiguravanje primjerenoga dohotka mladih OPG-a što će dovesti do o(p)stanka mladih ljudi u ruralnim područjima Hercegovine.

Nakon izlaganja prof. dr. sc. Marka Ivankovića na Danima masline i maslinovog ulja  nazočnima je pročitano pismo potpore predsjedavajuće Vijeća ministara BiH gđe Borjane Krišto, češke ambasadorice u BiH Jane K. Lolić Šindlekove, ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Hercegovačko-neretvanske županije Marija Jurice te menadžerice projekta UNDP EU4Agri gđe Nežle Adilović.

image

Ramiz Zajmović, Jana K. Lolić Šindlekova i Marko Ivanković

Privatna arhiva

Hercegovačko ulje najviše kategorije

- S velikim ponosom ističem da je hercegovačko ekstra djevičansko maslinovo ulje dobilo oznaku zaštićenog podrijetla što predstavlja povijesni trenutak za našu regiju i maslinarstvo. Posebno smo ponosni na jamstveni žig "Zlatne kapi Hercegovine“ koji dodatno potvrđuje kvalitetu i autentičnost našeg proizvoda - rekla je časna sestra Dajana Dujmović, članica Upravnog odbora HUUM-a.

U sličnom tonu govorio je i Ramiz Zajmović, član Upravnog odbora iste udruge i suvlasnik velike tvrtke Agroherc Organic Agriculture.

- Tko dobije ove godine markicu brendiranu kao ”Zlatne kapi Hercegovine”, imat će dokaz svim potrošačima i kupcima da dobivaju zdravo, u Hercegovini proizvedeno i prerađivano, maslinovo ulje - istaknuo je i na duhovit način pojasnio tri kategorije na koje oni u spomenutoj udruzi  dijele kvalitetno maslinovo ulje. To su djevičansko, ekstra djevičansko i hercegovačko ulje, s tim da je hercegovačko ulje najviši stupanj koji proizvod može dosegnuti.  

Uslijedila su potom  i stručna predavanja. Dr. sc. Miro Barbarić i mr. sc. Aida Kohnić analizirali su  maslinarsku 2024. godinu u Hercegovini. Predstavnik Instituta za intelektualno vlasništvo BiH Miroslav Marić predstavio je  Pravilnik o upotrebi žiga – brenda „Zlatne kapi Hercegovine“, a Mersida Musabegović pojasnila pojedinosti o  certifikaciji ekstra djevičanskog maslinovog ulja Hercegovine.

Šećer je stigao na kraju s dodjelom priznanja i plaketa  maslinarima za njihova ekstra djevičanska maslinova ulja. Zaslužili su 196 zlatnih, 38 srebrnih i 6 brončanih plaketa.

– Ovakav rezultat rijetko koja zemlja na Mediteranu može postići. To što su naši maslinari napravili  pogotovo sa sadržajem polifenola, odnosno ljekovitih svojstava maslinovog ulja,  za svaku je pohvalu. Kapa do poda - naklonio im se ne krijući zadovoljstvo i profesor Marko Ivanković. 

image

Dani masline i maslinova ulja u Mostaru

Privatna arhiva
06. prosinac 2024 21:35