Saborski odbor za poljoprivredu u srijedu je iz Osijeka upozorio da utjecaj klimatskih promjena predstavlja prijetnju sigurnosti opskrbe hranom, pa stoga nužnom smatra suradnju sa znanstvenom i stručnom zajednicom zbog pravodobne prilagodbe poljoprivredne proizvodnje.
Sjednica je održana na osječkom Fakultetu agrobiotehničkih znanosti, a predsjednica Odbora Marijana Petir kazala je da je u posljednjih 15-tak godina suša najviše smanjila prinose u poljoprivrednoj proizvodnji, a od 2013. do 2016. te su štete u poljoprivredi iznosile tri milijarde kuna, što je čak 43 posto izravnih potpora u poljoprivredi u tom razdoblju.
Istaknula ja kako to znači da bez povećanih ulaganja nećemo uspjeti povećati površine pod navodnjavanjem, pri čemu će manjak vode u tlu i povišene temperature zraka biti dva ključna problema u borbi poljoprivrede s klimatskim promjenama.
Do 2050. prinosi smanjeni za tri do osam posto?
Petir je iznijela procjene znanstvene i stručne zajednice kako bi se do 2050. moglo dogoditi da se prinosi smanje za čak tri do osam posto, da temperatura mora poraste za 2,4 stupnja do 2070. godine, što bi moglo utjecati na nestanak ili migracije nekih vrsta, poput škampi ili oslića, u dublje vode te povećanje stranih invazivnih vrsta.
Podsjetila je da je Hrvatska, uz Grčku i Litvu, u zadnjih desetak godina znatno smanjila emisiju stakleničkih plinova, ali razlog tome je što nam se za 30 posto smanjio stočni fond, u čemu je ključnu ulogu imala nedovoljna konkurentnost tog sektora.
Ustvrdila je da se pitanje klimatskih promjena ne može rješavati na taj način, već se mora paziti na niz faktora, odnosno surađivati sa znanstvenom i stručnom zajednicom kako bi pravovremeno prilagodili poljoprivrednu proizvodnju.
"Utjecaj klimatskih promjena predstavlja prijetnju sigurnosti opskrbe hranom te jačanju položaja poljoprivrednika u lancu opskrbe hranom, pa je to i opasnost za održivost i konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava", poručila je Petir.
Izgradnja sustava navodnjavanja kroz Program ruralnog razvoja
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak rekao je da to ministarstvo kao mjere borbe protiv klimatskih promjena ulaže u izgradnju sustava navodnjavanja kroz Program ruralnog razvoja, što će se nastaviti kroz strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) u razdoblju do 2027. godine.
Naveo je i kako se provode i mjere potpore poljoprivrednicima za ulaganje u opremu za navodnjavanje, kako bi se uspješno priključili na ove sustave.
"U novom strateškom planu definiramo mjere potpore za eko sheme i agrookolišne mjere. ZPP je definirao okvir, a mi ćemo kroz našu strategiju razvoja poljoprivrede do 2030. definirati interventni okvir za ublažavanje posljedica klimatskih promjena", kazao je Majdak i dodao se za predstojeću proljetnu sjetvu priprema paket mjera potpore tako što će se osigurati razlika u gubitku unatrag nekoliko mjeseci zbog povećanja cijena.