PRETOK ULJA
Prošlogodišnja berba maslina otegnula se u prosinac i zbog toga posao oko ulja valja obaviti i u siječnju. Stavljanjem ulja u spremnik ili staklenu ambalažu nakon dopreme iz uljare posao nije završen jer sva proizvedena ulja se trebaju odliti s taloga i pretočiti. Ovaj postupak prvi put se primjenjuje oko 30 do 40 dana nakon prerade, kako bi se ulje odvojilo od taloga koji sačinjavaju zaostale krute čestice, eventualne nečistoće i ostaci vegetabilne vode.
Na taj način sprječava se pojava negativnog organoleptičkog svojstva po talogu, koje je kasnije nemoguće prikriti ili odstraniti. Odlijevanje s taloga kod nekih je ulja potrebno napraviti i nekoliko puta, prema potrebi, tj. prema količini nastalog taloga.
Prilikom pretakanja ulje dolazi u izravni kontakt s kisikom iz zraka. Zato je ovaj postupak potrebno provesti što brže, ali ipak ne izazivajući velike turbulencije ulja. Pretakanje se provodi lagano niz stijenku spremnika kako bi se što manja količina kisika mogla otopiti u njemu.
Pretok ulja dobro je obaviti kroz filtar. Filtriranje je važan postupak kojim je moguće održati stabilnost ulja i sačuvati nutritivne sastojke duže vremena. U prilog filtriranju ide i tvrdnja kako bistri proizvod ima pozitivan utjecaj na potrošača. Filtriranje ima i svoju manu jer neizostavno dolazi do obogaćivanja ulja s kisikom, tako da je sama oksidacija neizbježna.
Neki maslinari ulje s dna bačvi pohrane u posudu, zatim malo pričekaju te potom profiltriraju to ulje. Ovo se radi u cilju smanjenja neizbježnoga gubitka ulja do kojeg dolazi pretakanjem i filtriranjem.
ZAŠTITA OD BOLESTI I ŠTETNIKA
Meteorolozi najavljuju za siječanj iznadprosječno toplo i kišovito vrijeme. Time će se stvoriti uvjeti za razvoj bolesti paunovo oko. Ako se stvore uvjeti za infekciju maslina paunovim okom, a to su oborine veće od 10 milimetara i srednje dnevne temperature od 10 do 20 Celzijevih stupnjeva, tijekom siječnja potrebno je obaviti zaštitu maslina protiv navedene bolesti.
Maslinari koji nisu nikako obavili suzbijanje paunova oka u proteklom periodu, a stvoreni su uvjeti za razvoj neka to obave, a oni koji su to obavili nakon berbe neka ponove. Skrećemo maslinarima pažnju da pripravci na bazi bakra su ograničeni u primjeni pa ih treba zamijeniti s organskim koji su vrlo učinkoviti na razvoj paunova oka te osim preventivnog djelovanja imaju i kurativno.
OBNOVA STARIH I ZAPUŠTENIH STABALA
Kao što je rečeno meteorolozi najavljuju topao siječanj i radovi na otvorenom bit će pravi užitak. Ako posjedujete maslinik o kojem nitko nije godinama brinuo i bio je prepušten nebrizi upravo sada je vrijeme da ga vratite u život. Kod vraćanja u život gotovo zaboravljenih maslina prvi posao je uklanjanje korova i neželjenih biljnih vrsta.
Maslinik zapušten dugi niz godina postao je pogodno stanište alepskog bora čije krošnje su natkrile masline, a tu su najčešće nepoželjne drvenaste vrste: smrič, kupina, drača i brojne druge. Sve što raste osim maslina potrebno je ukloniti pilom i sjekirom, spaliti ili odvesti kući za ogrjev. Nakon toga pristupimo obnovi samih maslina.
Obnovom, odnosno pomlađivanjem možemo obuhvatiti samo jednu granu, više grana i čitavo stablo. Prije početka rada valja stablo dobro pogledati sa svih strana, svaku granu posebno, donijeti odluku na koji način i u kojoj mjeri će se pristupiti obnovi pa tek onda uzeti pilu u ruke i prionuti poslu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....