StoryEditorOCM
NeretvaŽUPANIJA |

VJETAR ĆE ‘ZASVIRATI‘ NA BRDU TROVRO Započela ugradnja prve tube u jedinstveni projekt vjetroorgulja

Piše PSD.
8. travnja 2020. - 12:55
Na gradilište jedinstvenog svjetskog projekta vjetroorgulja, na 114 metara visokom brdu Trovro u Rogotinu dopremljena je iz Koprivnice 21 tuba i u ponedjeljak je započela ugradnja prve tube u betonsku konstrukciju dugačku 15,5 metara koju su izgradili djelatnici tvrtke Trag iz Dubrovnika.

Tube su od posebne vrste inoxa, otpornog na najzahtjevnije vremenske uvjete, izgrađene u tvrtki Kvaternik Orguljarstvo iz Koprivnice, a direktor te tvrtke Alen Kvaternik došao je na gradilište kako bi s glavnim inženjerom gradilišta Ivanom Šimovićem i nadzornim inženjerom Matkom Medakom organizirao radove na ugradnji tuba. Kroz tube promjera 120 centimetara će ulaziti zrak u svirala i tako stvarati zvuk. Svirala će iz Koprivnice u Rogotin biti dopremljena nakon ugradnje tuba.

Trenutno su završene dvije od tri konstrukcije, dok se treća završava nakon čega slijedi ugradnja svirala i oblaganje kamenom što predstavlja završnu fazu projekta orgulja na brdu Trovro.

Investicija vjetroorgolja je vrijedna nešto više od tri milijuna kuna i osim ugradnje tuba uključuje popločavanje staze kamenim pločama od kamena s toga lokaliteta, postavljanje klupica od prirodnih materijala, kamena i drveta u skladu s lokalnim ambijentom, postavljanje info karte, izradu platoa od kamenog suhozida, izgradnju promatračnice s panoramskim dvogledom i izgradnja edu-eko vrta s hortikulturno uređenim sadržajem.

Vjetroorgulje su jedno od devet planiranih infrastrukturnih zahvata koji se provode u sklopu projekta ‘Promicanje održivog razvoja prirodne baštine doline Neretve“ kojem je nositelj Dubrovačko-neretvanska županija, a partneri su Regionalna agencija DUNEA, Grad Ploče, Grad Metković i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Projekt se provodi u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014-2020., a financiran je iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Ukupna vrijednost projekta iznosi 14.356.064,90 kn, prihvatljivi troškovi su 14.048.072,02 kn od čega 10.536.054,01 kn iznosi potpora EU. Partneri sufinanciraju projekt u iznosu 3.512.018,01 kuna, a trajanje je predviđeno do 1. studenog 2020. godine.
10. siječanj 2025 15:56