StoryEditorOCM
NeretvaDječja Škola ribolova

Ljepše je loviti cipole i lignje, nego cijeli dan piljiti u mobitele

Piše Ante Šunjić
21. prosinca 2024. - 13:19

Mala Nora priča o varalicama i načinu lova na sipe i lignje, Karlo, Ivan i Frane objašnjavaju kada je najbolje vrijeme za brancine i cipole i kako se, kao mamac na ribe, koristi glista, David, Matej i Nikola hvale trenera Miru koji ih upoznaje sa ribolovnim tajnama, Nino i Alex pričaju o najvećim ribama koje su ulovili…

Ova djeca polaznici su popularne Škole ribolova u Pločama koju pohađa četrdesetak djevojčica i dječaka ne samo iz Ploča nego i iz donjeg dijela Neretve. Riječ je o projektu Ministarstva demografije i useljeništva i Grada Ploča kojim se najmlađe potiče na korisne sportske aktivnosti.

Odvojiti ih od ekrana

U tajne ribolova uvodi ih trener-instruktor Miro Jovica, koji ne krije zadovoljstvo zbog interesa djeca za ribolovom. “Lako je s njima raditi jer su zainteresirani i željni znanja. Istina, udice mogu biti opasne pa ih učimo kako da paze na sebe i drugu djecu. Cilj ovog projekta je naučiti ih tradicijskim i modernima tehnikama ribolova, ali i ekologije, kao sastavnog dijela ribolova, jer smeće koje bacimo, naći ćemo kasnije u ribama.

Također, nužno je djecu odvojiti od ekrana i povezati ih s prirodom i slatkim i slanim vodama kojima smo okruženi. Sada im je jako zanimljiv površinski ribolov zbog vizualnog dojma. Prošli smo teoretski dio, poput vezivanja, korištenja opreme i sl, a sada se fokusiramo na ribolov”, kaže Jovica, koji je cijeli život na moru i to mu je “strast i profesija”.

Povratak tradiciji

Zadovoljstvo zbog dobrog odaziva djece ne krije ni gradonačelnik Ploča Ivan Marević. “Ideja je došla potpuno prirodno gledajući djecu pokraj pijace kako love ribu. Toga je nekad bilo više, a svima nam je drago vidjeti nekog od 7 godina kako lovi uz nekog od 70 godina. Vidim da djeca uživaju u školi ribolova koja je vjerojatno raritet u Hrvatskoj i da vrijeme provode ovako kvalitetno.

To je povratak tradiciji i duboko utkano u gene. Puno nas u nekom trenutku završi na ribolovu što je jedna predivna aktivnost koja je ujedno i životna vještina. Znam da nećemo stati na ovom, želimo djeci omogućiti da nauče više tehnika ribolova, zavole to i možda u nekom trenutku odu i na neko natjecanje”.

Inače, Ministarstvo demografije i useljeništva odobrilo je Gradu Ploče 35 tisuća eura za realizaciju projekta u sklopu “Pilot projekta javnog poziva jedinicama lokalne samouprave za sufinanciranje provedbe edukativnih, kulturnih i sportskih aktivnosti djece predškolske dobi i djece od I. do IV. razreda osnovne škole”.

Kroz ovaj projekt planirana je organizacija kulturnih te sportskih aktivnosti za predškolsku i djecu od I. do IV. razreda Osnovne škole. Prva skupina aktivnosti su kulturno-umjetničke aktivnosti, što podrazumijeva likovne aktivnosti kroz radionice koje će se poticati umjetničko stvaralaštvo djece. Iste će se dijelom temeljiti na tradicijskom stvaralaštvu te ekologiji kako bi se djecu potaknulo na kreativno stvaralaštvo koje je u skladu s načelima održivog razvoja.

Osim umjetničkog stvaralaštva, djeci će se na njima prihvatljiv način prikazati mogućnosti uporabe predmeta te će se ujedno poticati njihov osobni razvoj. Primjerice, kroz projekt su planirane edukacije šivanja, heklanja, pletenja, popravka jednostavnih predmeta, izrade korisnih uporabnih predmeta i sl.

Ekološki aspekt

Druga skupina aktivnosti su sportske aktivnosti, koje uključuju vježbanje u zatvorenom te na otvorenom prostoru, prilagođeno dobnoj skupini djece. Planirane aktivnosti se realiziraju u dogovoru s ustanovama na području grada Ploča. Planirano je njihovo provođenje tijekom osam mjeseci, ali, kako stvari stoje, gotovo sigurno će biti nastavljeno.

Pokazuje to veliki interes pločanskih mališana koji su se uvelike odazvali i s velikom radošću sudjeluju u otkrivanju tajni ribolova. Hvale vrijedan je to projekt koji potiče najmlađe iz Doline Neretve na sportske aktivnosti.

21. prosinac 2024 13:20