U Domu zdravlja u Metkoviću jučer je službeno otvorena radiologija, novi, moderni CT uređaj spreman je za rad, a kako doznajemo, u tek nekoliko sati već se na snimanje naručilo više od deset pacijenata. Što se događa s CT-om u Korčuli?
Važan je to trenutak za dolinu Neretve, složio se ravnatelj DZ Metković Vjekoslav Čuvalo ističući kako će na novom CT uređaju raditi dva medicinska tehničara i dva doktora radiologije. Ravnatelj otkriva kako DZ Metković gravitira oko 40 tisuća ljudi, a mogućnost CT snimka nadomak kuće znači da stanovnici doline Neretve, ali i dijela Pelješca, neće više na preglede putovati u Dubrovnik i Split gdje će se istodobno liste čekanja bitno skratiti. Koliko je takav uređaj potreban, ističe ravnatelj, ukazuje i već više od deset naručenih pacijenata u tek nekoliko sati od otvaranja Odjela za radiologiju.
Radi se o najnovijem, višeslojnom CT modelu renomirane marke Philips s najmodernijim softverskim modalitetima s kojim se može napraviti snimka toraksa, abdomena, glave, koronarografija, artrografija, skrining karcinoma pluća... Uređaj je kupljen sporazumom između Dubrovačko-neretvanske županije i Ministarstva zdravstva u sklopu projekta nabave medicinskih uređaja na razini primarne zdravstvene zaštite. Kupljena su zapravo dva, jedan je dobio Metković, a drugi Korčula. Na taj su projekt Ministarstvo zdravstva i DNŽ potrošili oko milijun i 400 tisuća eura bez PDV-a.
Tako će CT u Metkoviću već od sljedećeg tjedna snimati pacijente, dok njegov brat blizanac u Korčuli još uvijek spava zimski san. CT uređaji svečano su uručeni Metkoviću i Korčuli u travnju prošle godine uz aplauz brojnih političara. Gotovo devet mjeseci kasnije, CT uređaj vrijedan gotovo 600 tisuća eura u Korčuli još uvijek nije u funkciji bez obzira na to što su Metkovčani imali puno više posla s preuređivanjem Odjela za radiologiju.
Radiologija u DZ Metković praktički nije ni postojala. Za potrebe korištenja više od dvije tone teškog CT uređaja adaptirani su zidovi, umetnute su olovne ploče, prostorija je obložena gipsom, obnovljene su električne instalacije i odvodne cijevi, adaptiran je ventilacijski sustav kao i sustavi grijanja i hlađenja. DZ Metković financirao je namještaj i izgradnju čekaonice.
U Korčuli su na radiologiji bili potrebni tek manji radovi, no zapelo je s mjerenjima. Tvrtka ovlaštena za atestiranje prostora i opreme ustanovila kako prozorsko okno u kontrolnoj sobi ne zadovoljava ekvivalentu debljine olova te da je propusna za rentgenske zrake. Nakon toga je iz inozemstva naručeno novo staklo debljine olova 2.5 milimetara, a trenutačno se čeka odobrenje za početak rada. Kako je istaknuo ravnatelj DZ Korčula Sebastijan Fabris, to bi trebalo biti uskoro, početkom 2025. godine, no u Hrvatskoj se uvijek čeka taj jedan dokument.
Otvorenju prostora radiologije i puštanju u rad novoga CT uređaja u DZ Metković nazočili su, između ostalih, župan Nikola Dobroslavić sa suradnicima, gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan, predsjednik GV Grada Metkovića Hrvoje Bebić, gradonačelnici i načelnici susjednih gradova i općina, ravnatelj Čuvalo, dr. Nikola Tošić s Odjela za radiologiju i drugi. Novouređene prostorije blagoslovio je fra Denis Šimunović.
Na pregled se možete naručiti putem obiteljskog liječnika koji će napisati uputnicu, a radi se zaista o iznimnom iskoraku u primarnoj zdravstvenoj skrbi za izolirana područja. Ravnatelj Čuvalo ističe kako je DZ Metković prilično dobro opremljen za potrebe i zahtjeve brojnih pacijenata, a isto možemo reći i za DZ Korčulu. I sve to netom prije ukidanja doma zdravlja diljem županije, odnosno, pripajanja jednoj ustanovi, DZ Dubrovnik. Koliko će to utjecati na kvalitetu zdravstvene skrbi još uvijek ne znamo, a pitali smo i ravnatelja Čuvala što o tome misli.
„Mislim da su trebali prije donošenja zakona više razgovarati s ljudima na terenu. Sad kad je zakon donesen, moramo ga poštovati. Ja sam legalist“, poručio je.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....