Kulturno-zabavna i gastro manifestacija Ljeto u Postrani ove je godine pozicionirala žrnovski zaselak na kulturnu mapu otoka, županije i Dalmacije. U nepuna tri mjeseca, sekcije Kulturno prosvjetnog društva Bratska sloga imale su preko trideset aktivnosti, od kazališnih i lutkarskih predstava, premijera filmova i dokumentaraca, etno-folklornih i gastro manifestacija do zabavnih događanja te brojnih domaćinstava i gostovanja, uspješno su otvorili i vodili jednu etnografsku zbirku i jedan teatar, a usto su na pijaci, na otvorenoj vatri, pripremili gotovo 150 kilograma žrnovskih makaruna.
Plodnih 112 godina
KPD Bratska sloga jedno je od najstarijih društava na otoku osnovano davne 1911. godine. Tijekom dugih 112 godina, društvo je preživjelo mnoga povijesna previranja i društvo-političke prilike, a posljednjih se nekoliko godina obnavlja te s radom nastavljaju ili započinju sekcija moštre, mačevalačkog lančanog plesa i dječji zbor Divne te glasovita gastro sekcija koja neumorno priprema makarune i drugu hranu. Shvatili su članovi Bratske sloge da je tradicija i izvornost ono što danas privlači turiste, a ujedno na mnogo načina pomaže i mjestu pa su se zajedničkim snagama, bratski i složno potrudili društvo podignuti još jednu stepenicu iznad i to izborom nove predsjednice.
Nove ideje i entuzijazam u Bratsku slogu donosi Tereza Kršinić, 36-godišnja Postranka koja je obiteljski, emocionalno i na sve druge načine cijelog života dio Bratske sloge. Unatoč poslu i troje djece, Tereza se obavezala volonterski voditi društvo, a nakon tek nekoliko mjeseci mandata, već se itekako vidi njen potpis.
Naumila je nova predsjednica iskoristiti potpuni potencijal koji Postrana pruža, a to je u prvom redu romantična i nedavno obnovljena postranska pijaca Sv. Roka na kojoj se većinom održavala manifestacija Ljeto u Postrani. Međutim, sloga je svojim programom obuhvatila i kultni, stari teatar Kazalište u Pauleta koje se pokazalo kao idealno mjesto za sve oblike dramskih predstava, ali i projekcija filmova.
Zbirka Pavla Šaina
Najhrabriji potez bilo je preuzimanje stare Etnografske zbirke Pavla Šaina koja je ovog ljeta u nešto uređenijem izdanju otvorila vrata svijetu, strancima, turistima i posjetiteljima. Projekt je to koji se za Bratsku slogu tek ima financijski isplatiti, ali nije sve u novcima, tvrdi predsjednica Tereza priznajući da je članove društva teško nagovorila na taj projekt. Stara je zbirka, koja će zahvaljujući kustoskinji Sani Sardelić uskoro dobili i muzejski status, umjesto u zaborav pala u ruke društva koje njom pažljivo i uspješno upravlja.
Smaragdni eko film
U Pauletovom kazalištu odigrano je nekoliko hit predstava, izdvojit ćemo Eciju Ojdanić i njen cabaret Vla Vla Vlajland koji je oduševio publiku, a bilo je i lutkarskih predstava za najmlađe. Pijaca je bila središnje mjesto događanja, a tamo je svakog tjedna organizirano nešto drugačije pa čak i neviđeno. Započeli su s koncertom klasične glazbe i poznatih arija, a posebno oduševljenje izazvala je etno večer Armonika na pijaci koja je po prvi put u otočnoj povijesti okupila harmonikaše amatere s otoka i šire.
Folklorne večeri na kojima posjetitelji mogu uživati u nastupima moštre, ali i tradicionalnom specijalitetu žrnovski makaruni pripremljenim na otvorenoj vatri, začinili su organizatori brojnim gostovanjima. Tako im je već tradicionalno gostovala KU Ivo Lozica iz Lumbarde izvedbom kola Ero s onog svijeta, VU Kumpanjija iz Smokvice te nešto udaljeniji KUD Metković s nekoliko sekcija. Treba napomenuti i brojna gostovanja moštre i dječjeg zbora Divne diljem otoka, ali i šire. Članovi sekcije moštre tako su nastupali u Županji na Susretu foklornih ansambala u organizaciji Hrvatskog sabora kulture kao i na Smotri folklora jadranske Hrvatske Na Neretvu misečina pala u Metkoviću te na Večeri hrvatskog folklora Oj kamenu u Neumu.
“Jako smo zadovoljni, pogotovo s večeri Armonika na pijaci, još mi zvoni, još primamo pozive, poklone, pohvale”, smijući se priznaje Tereza Kršinić te nastavlja - “Bit ćemo aktivni i tijekom zime, Ivan Ramljak najavljuje projekcije filmova u kazalištu, razmišljamo oformiti i dramsku skupinu. Sani Sardelić planira vratiti starinske običaje pletenja i pjevanja, a naravno da organiziramo i program za djecu ususret Božiću. Vidjet ćemo što ćemo sve uspjeti, za sad sigurno možemo najaviti projekciju filma 28. rujna ili na pijaci ili u kazalištu, zavisi o vremenu, u sklopu Smaragdnog eko film festivala u suradnji s TZG Korčule”, najavljuje predsjednica.
Iako je ljeto gotovo, entuzijazam i ljubav prema mjestu ne znaju koje je godišnje doba pa će se Postransko lito uskoro pretvoriti u Postransku zimu u kojoj će uživati lokalno stanovništvo.