StoryEditorOCM
KorčulaProjekt vrijedan oko 160 tisuća eura

Lumbarda uskoro dobiva najmodernije dječje igralište na otoku

Piše Dora Lozica
6. studenog 2024. - 13:01

Lumbarda će uskoro dobiti najmodernije, najopremljenije i najsuvremenije dječje igralište na otoku i šire. Projekt vrijedan oko 160 tisuća eura trebao bi biti gotov do kraja godine, a osim suvremenih sprava za igru i hortikulturnog uređenja, park će zadržati mogućnost postavljanja ljetnog trampolina te će ponuditi brojna jedinstvena rješenja koja nećete pronaći u katalozima.

Projekt Uređenja postojećeg dječjeg igrališta u središtu Lumbarde načelnica Marija Klisura navodi kao jedan od najvažnijih i najdražih. Iako će se mnogima to činiti kao neobičan odabir projektnih prioriteta, odluka načelnice da za dječji park izdvoji značajnija sredstva zapravo je logična ako uzmemo u obzir da mala općina na istočnom rtu otoka Korčule gotovo svake godine zabilježi pozitivan prirodni prirast što je za Hrvatsku rijetkost, a pogotovo na otocima. I ne samo to! U Lumbardu hrle mnoge otočne obitelji budući da se radi o pitomom naselju s prekrasnim, pješčanim plažama, a baš na dječjem igralištu je tijekom ljetnih mjeseci dostupan i vrlo popularni trampolin i obližnji Caffe bar Maestral pa je središte mjesta uglavnom krcato roditeljima i djecom.

image

Marija Klisura, načelnika Lumbarde

Marko Sitar

Radovi su započeli

Ne čudi, stoga, da je načelnica izradu Glavnog projekta prepustila Studiju Landa d.o.o. iz Dubrovnika, odnosno Miji Erak krajobraznoj i Aniti Trojanović prostornoj arhitektici koje, ističe Klisura, imaju iskustva u projektiranju dječjih parkova. Ipak, glavnu su riječ imala djeca.

“Prije dvije godine u uredu sam ugostila djecu iz škole, ponudila sam im primjere dječjih parkova, a oni su odabrali park s mrežama, tunelima i elementima za penjanje. Zajednički smo odlučili da idemo u tom smjeru”, otkrila nam je načelnica.

Radovi su započeli, uklonjene su stare sprave kao i 40 centimetara postojećeg tla na cijelom prostoru, a veličina gotovo 500 kvadratnih metara parka došla je do izražaja. Trenutno se nasipaju potrebni slojevi tla na koje će se postaviti lijevana guma. Načelnica Klisura ističe da je dugo razmišljala koju podlogu odabrati, ali kako otočna djeca zaista imaju dovoljno prirodne podloge, plaža i šume za igru, odlučila se na urbaniju varijantu. Ideja je bila sačuvati i postojeći kameni zid, no zbog loše statike zid je uklonjen, a zamijenit će ga novi, betonski, bez oštrih rubova na koji će postaviti prozračnu metalnu ogradu. Prostor će biti u potpunosti ograđen bez mogućnosti da dijete slučajno izleti na cestu.

Tri zone igrališta

Budući da će park imati dva ulaza, s južne i istočne strane, lijevana guma bit će u različitim bojama koje će kružnim oblicima formirati tri zone. Unutar zone za najmlađe osmišljena je struktura za igru u obliku kružnog zida na koji je grafički aplicirana mreža po uzoru na opus reticulata, antički način gradnje pronađen u Lumbardi. Zid je šupljikav, imat će

rupe za provlačenje s montiranim grifovima za penjanje, konopom i mrežom za penjanje te toboganom. Kraj južnog ulaza prva zona bit će opremljena igrama poput Twistera i Školice ucrtane u podlogu koje su također odabrala djeca kao i malim trampolinima na kojima će se moći zagrijati, objašnjava načelnica, dok budu čekali red za onaj veći. Ta je zona namijenjena slobodnoj igri, trku, te radionicama i edukaciji na otvorenom, a piknik stolovi i klupe bit će za proslave rođendana. Kroz metalnu strukturu kružnog paviljona ulazit će se u boravišnu zonu za roditelje u hladovini iz koje će moći paziti na djecu. Treća je zona za najveću djecu, a osim centralne sprave za penjanje, ponudit će kugle i drugi sadržaj za igru. Iako je početna ideja bila da se veliki alepski bor ostavi na igralištu, nedavno nevrijeme ga je iščupalo iz tla pa načelnica i projektanti još razmišljaju koju vegetaciju odabrati.

image

Započeli pripremni radovi

Dora Lozica

Završetak do kraja godine

Radi se o certificiranim, ispitanim i potpuno sigurnim dječjim spravama koje razvijaju motoriku i kreativnost, to znači da je svaka sprava itekako skupa. Ukupna vrijednost parka je oko 160 tisuća eura, financirat će se zajedničkim snagama Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Fonda za zaštitu okoliša, Dubrovačko-neretvanske županije i Općine Lumbarda.

“Da, skupo je, ali mislim da ćemo ulaganjem i kvalitetne sprave, koje pritom imaju i garanciju, dugoročno smanjiti trošak održavanja. Uostalom, naša su djeca zaslužila takvo igralište, nije mi žao za njih potrošiti i više novaca. Lumbarjani će imati najsuvremenije i najopremljenije igralište na otoku i šire, a ako vrijeme posluži, radovi će završiti do kraja godine”, poručila je načelnica Klisura.

07. siječanj 2025 11:48