I ove godine Gradska knjižnica Ivan Vidali prednjači na otoku i šire sa zanimljivim i raznovrsnim programom obilježavanja nacionalne manifestacije Noć knjige. Program koji je trajao od 23. do 26. travnja posjetilo je više od 400 Korčulana, online izložbe pogledalo je gotovo tri i pol tisuće ljudi, upisano je više od 50 novih korisnika, a stari su vratili knjige bez zakasnine koja bi ih inače koštala više od 240 eura.
Noć knjige u središte stavlja knjigu, autore i čitatelj okupljene pod određenim motom koji je ove godine glasio „Kad je prizma kataklizma“. Teme kojim se manifestacija bavila su suvremeni književni izazovi poput; U kakvoj literaturi pronalazimo utjehu i motivaciju za promjene, kako se branimo od pseudočinjenica i fake news te kako možemo, zahvaljujući onome što čitamo, mijenjati sebe na bolje?
Kao i inače, djelatnice korčulanske knjižnice ovogodišnji su zadatak shvatile ozbiljno pa su pripremile nekoliko književnih promocija, virtualnih izložbi, predavanja i radionica uz nezaobilazne akcije, odnosno besplatan upis i vraćanje knjiga bez zakasnine.
Baš na datum Noći muzeja, knjižnica je bila krcata doslovno cijeli dan, ali i noć. Brojne osnovnoškolce obradovala je poznata spisateljica za djecu Vjekoslava Huljić, predstavila im je svoje romane za djecu i mlade koji su učenicima bili i više nego zanimljivi.
„Vjekoslavu su djeca pažljivo slušala, uputili su joj brojna pitanja i aktivno sudjelovali u predstavljanju. One koji žele pročitati romane o kojima je pripovijedala, pozivamo u knjižnicu“, zadovoljno je istaknula Milojka Skokandić, ravnateljica Gradske knjižnice Ivan Vidali.
Već u poslijepodnevnim satima učenici dodatne nastave informatike Osnovne škole Petra Kanavelića s učiteljicom Jakicom Stanišić, predstavili su aplikaciju eZaki. Radi se o aplikaciji s pomoću koje se možete upisati i obnoviti članstvo, plaćati bankovnim karticama, koristiti se svojom digitalnom članskom iskaznicom, provjeriti status svojih posudbi i rezervacija, produžiti ih, kao i upravljati svojim osobnim podacima iz udobnosti svog kauča, bez potrebe dolaska u knjižnicu.
Potom su učenici i nastavnici Srednje škole Petra Šegedina predstavili knjigu s receptima naziva Gastronomska baština otoka Korčule i poluotoka Pelješca. Knjigu potpisuje nastavnik Ante Skokandić sa suradnicima, bogato je ilustrirana te na više od 200 stranica donosi priču o tradicionalnim otočnim jelima i načinima pripreme. Knjigu je predstavila nastavnica Josipa Favro Kurtović, a posebna poslastica bila su brojna tradicionalna jela koja su pripremili i u knjižnicu donijeli učenici Ugostiteljskog praktikuma.
To nije sve! Istog je dana kustoskinja Gradskog muzeja Korčula Sani Sardelić održala jako zanimljivo predavanje Mljekarice - dnevna interakcija grada i sela. Posjetioci su imali priliku podsjetiti se na događaja iz ne tako daleke prošlosti Korčule, a pogotovo na naše mljekarice, stanovnice okolnih sela, koje su svakodnevno opskrbljivale grad svježim kozjim mlijekom. Ljubav prema rodnom mjestu kustoskinje Sardelić otrgnula je mljekarice od zaborava. Sani Sardelić održala je i vrlo zanimljivo radionicu pripovjedanja u duhu slavnog Korčulanina Marka Pola i 700. obljetnice njegovog rođenja, odnosno 770. njegove smrti.
Malo tko je vjerovao da će Korčula imati znanstveni časopis i to vrlo popularan, međutim, u petak je predstavljeno 9. izdanje časopisa Kanavelić. Predstavio ga je, ni manje, ni više, nego dr.sc. Josip Belamarić, povjesničar umjetnosti, muzikolog, priznati znanstvenik te umirovljeni profesor emeritus. Prof. Belamarić detaljno je približio publici brojne otočne teme koje su znanstvenim pristupom obuhvaćene u 9. broju časopisa kako bi afirmirale i stavile u fokus bogatu kulturno-povijesnu baštinu otoka, a pohvalio je i uredništvo prvenstveno zbog otvorenog pristupa i raznovrsnih te višejezičnih tekstova.
Ne smijemo zaboraviti ni virtualnu izložbu u čast J.R.R. Tolkiena, odnosno 70. rođendana njegovog monumentalnog djela Gospodar prstenova koju još uvijek možete pogledati na mrežnim stranicama knjižnice kao i preporuke distopijskih romana za djecu i odrasle. Do 22 sata, ali i kasnije, knjižnica je bila puna djece, mladih i odraslih, a jedino što možemo reći jest, bravo za ravnateljicu i njen tim!