Nevjerojatno, ali istinito, stari ultrazvučni aparat dr. Ante Komparka kojeg su koristili djlatnici Hitne medicinske pomoći u Korčuli se pokvario, mladi doktori i doktorice trenutno rade bez UZV dijagnostike! Budući da se radi o aparatu koji za otočane doslovno znači razliku između života i smrti, u subotu 26. listopada, s početkom u 10 sati, u središtu grada na Plokati, održat će se humanitarna utrka Korčula run za nabavku ultrazvučnog uređaja za Hitnu medicinsku pomoć u Korčuli.
Humanitarnu utrku zajednički organiziraju Liga protiv raka Korčula-Pelješac-Lastovo-Mljet, Ogranak Korčula, Turistička zajednica Grada Korčule uz podršku MNK Ferijalos čiji su članovi već prikupili dio sredstava licitacijom dresova na 3. Memorijalnom turniru Niko Perić i donacijama. Pridružiti se možete kupnjom službene Korčula run majice po cijeni od 10 eura i to u uredu TZG Korčule na Plokati te u Srednjoj školi Petra Šegedina u Korčuli. Kupnjom majice ste i službeno registrirani za utrku, a ako ne možete sudjelovati u utrci, humanitarnu akciju možete podržati i uplatom na žiro račun koji je otvoren u OTP banci za posebnu namjenu, pronaći ćete ga na službenim Facebook i mrežnim stranicama Lige protiv raka i Turističke zajednice.
Kad je pružanje zdravstvene zaštite na otocima u pitanju, otočani se najčešće moraju pobrinuti sami za sebe, tako je i ovaj put. Dom zdravlja Korčula pruža kvalitetnu zdravstvenu zaštitu tijekom radnog vremena, no Hitna medicinska pomoć je u trenucima kad ordinacije i specijalisti ne rade, u noćnim satima, tijekom vikenda, blagdana i praznika, prepuštena brzim odlukama najčešće mladih i neiskusnih liječnicima kojima je bez ultrazvuka sužena mogućnost dijagnostike.
O važnosti UZV aparata na Hitnoj svjedoči i legendarni korčulanski doktor obiteljske medicine dr. Ante Komparak koji je prije osam godina otišao u mirovnu, no njegova je mirovina sve samo ne mirovanje. Na poziv ondašnje voditeljice Hitne u Korčuli, dr. Josipe Mićunović, pridružio se timu, a osim svog stručnog znanja i dugogodišnjeg iskustva, donio je i svoj ultrazvučni aparat.
„Osjetio sam da će me taj angažman vratiti iz pasivnosti umirovljenika, no rekao sam dr. Mićunović, ja ne znam raditi medicinu bez ultrazvuka! Danas je teško izbrojiti koliko je puta UZV bio razlika između života i smrti, dijagnosticirano je najmanje šest ili sedam ruptura slezena s unutarnjim krvarenjem, ne znam koliko izvanmaterničnih trudnoća, tromboza, anomalija srca, dijagnoza koje se na prvu čine bezazlene, a pacijent tone i krvari u smrt. Na Hitnoj je UZV presudan aparat koji pomaže donijeti brzu odluku u trenucima kad nema drugih specijalista ni ordinacija“, objasnio je dr. Komparak.
Kad ultrazvučnim pregledom ustanovite da je dijagnoza ozbiljna, diže se helikopter i pacijent je zbrinut unutar zlatnog sata, objašnjava dr. Anela Martić, voditeljica Hitne medicinske službe u Korčuli, inače se pacijent do obližnje bolnice vodi kolima za što treba više od dva sata.
„Sjećam se prije nekoliko godina slučaja desetogodišnjeg djeteta kojeg je na biciklu udario auto. Imao je vidljiv prijelom ruke, no trbuh mi je bio sumnjiv, bio je tvrd. Dr. Komparak je napravio pregled ultrazvukom, odmah je rekao – diži helikopter! Ruptura slezene! Da nije bilo ultrazvuka, dijete bi bilo uobičajeno kolima prevezeno do bolnice i nakon dva sata bi vjerojatno iskrvarilo“, prisjetila se dr. Martić.
Korčulani bi i dalje bili zadovoljni starim, ultrazvučnim aparatom dr. Komparka kojeg je ostavio u trajno korištenje Hitnoj, no sonda se pokvarila, a kako je objasnila Marija Curać-Prizmić, voditeljica korčulanskog Ogranka Lige protiv raka, iz tvrtke koja popravlja medicinske aparate objasnili su da se radi o starom aparatu kojeg je nemoguće popraviti te su uplatili donaciju od tisuću eura kako bi pomogli otočanima.
Kad se pročulo da doktori na Hitnoj u Korčuli trenutno nemaju ultrazvučni aparat, u priču se uključila i direktorica TZG Korčule, Milijana Borojević, ističući kako je Korčula nadaleko poznata turistička destinacija, a destinacije koje nemaju dobro organiziranu medicinsku skrb nisu logičan izbor.
Cijena novog i modernog ultrazvučnog aparata za kojeg će Korčulani trčati u subotu je otprilike 25 tisuća eura. Osim dr. Martić koja je već prošla tečaj „critical care“ korištenja UZV uz pacijentov krevet za brze i po život opasne slučajeve dijagnosticiranja, dr. Komparak će također vršiti obuku za mlade doktore kako bi što efikasnije koristili UZV.
„Kad aparat dođe preuzet ću na sebe, uskočiti i educirati mlade kolege. Ja sam starinski tip doktora, klasika, to što radim ne znači da se nečega odričem, samo vraćam što je meni dano jer sam i ja učio od starijih“, poručio je dr. Komparak, a dr. Martić napominje kako će omogućiti i dodatnu edukaciju i seminare doktorima koji odluče duže ostati na Hitnoj.
Da otočani žive u uređenijoj državi i društvu, Ministarstvo zdravstva bi već u Korčulu poslalo moderni ultrazvučni aparat, no realnost je drugačija. Korčulani se trenutno mogu poizdati samo
u stručnost liječnika, ali mogu i trčati u subotu kako bi se sredstva što prije prikupila. Ruta koja će se trčati jest Plokata - Port 9 – Plokata, pet kilometara za bezbroj spašenih života ne čini se puno, a sudjelovati možete i s biciklom, rolama, šetajući ili sprintajući, izbor je na vama!