U organizaciji Europe direct centra Korčula, u konferencijskoj dvorani korčulanskog Gradskog muzeja održano je nesvakidašnje predavanje o biodinamičkoj poljoprivredi koje je okupilo brojne vinogradare, vinare, maslinare, vlasnike OPG-ova i ugostitelje s otoka i poluotoka.
Europa je već neko vrijeme krenula u novom smjeru zelenih politika, jedna od tih politika u središtu europskog plana je strategija Od polja do stola. U suradnji sa Centrom dr. Rudolfa Steinera i Gradskim muzejem kao domaćinom, Korčulani su sa zanimanjem prisustvovali besplatnom predavanju o biodinamičkim agrikulturama te uvodnom predavanju o osnovnim postulatima i tehnikama uzgojima ove sve popularnije poljoprivredne prakse.
Nadstandard ekološkoj proizvodnji
Začetnik ove zanimljive filozofije je dr. Rudolf Steiner, Austrijanac koji se, sasvim slučajno, rodio u Međimurju. Zahvaljujući tome, danas je u Donjem Kraljevcu, njegovom rodnom mjestu, jedan od najpoznatijih svjetskih centara s njegovim imenom u koji hrle posjetitelji sa svih kontinenata kako bi razgledali njegovu rodnu kuću i upoznali se s osnovama biodinamičke poljoprivrede. Ravnateljica centra je doktorica znanosti Dijana Posavec koja je u ponedjeljak održala predavanja.
”Biodinamička proizvodnja je nadstandard ekološkoj, najstariji je i najstroži način proizvodnje, neke tehnike i proizvodi koji su dopušteni u ekološkoj proizvodnji, u biodinamičkoj su zabranjeni. Točno 1924. godine dr. Steiner je dao naputke na koji način proizvoditi hranu da bude lijek za organizam, da principima koje primjenjujemo čuvamo tlo i pitku vodu. Jedno gospodarstvo, veliko ili malo, je jedan organizam, a temeljni rad u biodinamičkoj proizvodnji je stvaranje humusa i revitalizacija tla. Ako proizvodite po tim principima, bilo u vrtu, farmi, većem ili manjem OPG-u, stvarate kvalitetan proizvod i zdravo tlo”, objasnila je dr.sc. Posavec.
Velike klimatske promjene i pandemija u zalazu vratila je svijet na tzv. tvorničke postavke, sve se češće okrećemo praksama iz prošlosti. Biodinamička poljoprivreda nije ništa novo, prije konvencionalne poljoprivrede s mnoštvom mineralnih gnojiva, pesticida i fungicida, bila je uobičajeni način proizvodnje.
Kako ističe dr.sc. Posavec, jedan od trenutno najvećih problema je rekordni manjak kvalitetnog tla u Europi i svijetu zbog čega su biljke sve manje otporne na bolesti i klimatske promjene.
Kalendarski priručnik
”Važno je prenijeti znanja o biodinamičkoj proizvodnji i u Dubrovačko-neretvanskoj županiji budući da ovdje ima puno vinogradara i maslinara. Ubrzo će kolege iz Slovenije održati konferenciju u našem centru o biodinamičkom vinogradarstvu, a u listopadu planiramo konferenciju o biodinamičkom uzgoju maslina. Nedavno smo ugostili dva puna autobusa poljoprivrednika iz vaše županije koji su bili oduševljeni predavanjima i novim znanjima, a ovog ću tjedna održati još nekoliko predavanja diljem županije”, naglasila je dr.sc. Posavec koja je okupljenim poljoprivrednicima, vrtlarima i pčelarima podijelila kalendarski priručnik za biodinamičku proizvodnju za 2023. godinu.
Biodinamičkih farmi imamo sve više u svijetu, ali i u Hrvatskoj. Malo je reći da je dr. Rudolf Steiner bio vizionar, rođen prije više od 160 godina, bio je suvremenik Nikole Tesle, a njegove su ideje mijenjale svijet. Steiner je osnivač Waldorfske pedagogije, cijenjene filozofije odgoja i obrazovanja djece koja danas broji na tisuće dječjih vrtića i privatnih škola diljem svijeta.
Osmislio je i samoodržive, niskoenergetske kuće, antropozofiju, euritmiju, a značajno je utjecao na poimanje modernog turizma. Iza njega je ostalo 365 knjiga i više od sedam i pol tisuća predavanja u tek nešto više od 60 godina života. Sljedeće godine, otkriva nam dr.sc. Posavec, obilježava se stogodišnjica biodinamičke proizvodnje u sklopu koje sliejde brojna događanja u glavnom centru u Švicarskoj te u Donjem Kraljevcu.