Nezavisni gradski vijećnik Maro Kristić u priopćenju za javnost osvrnuo se na kruzere i kako navodi ‘ozbiljan problem zagađenja zraka kojeg uzrokuju‘. Priopćenje prenosimo u cjelosti:
- Kao gradski vijećnik i predstavnik građana, smatram svojom dužnošću još jednom skrenuti pozornost na ozbiljan problem zagađenja zraka koji uzrokuju brodovi na kružnim putovanjima usidreni u luci Gruž, jer smatram da je to problem koji izravno utječe na zdravlje stanovnika našeg grada. Jučerašnja slika iz Gruža – sunčani dan, bura, a dva kruzera usidrena u luci, iz čijih dimnjaka kontinuirano izlazi crni dim – nažalost, nije iznimka, već svakodnevna realnost za stanovnike u okolici. Jučer je bila bura pa je štetni utjecaj bio značajno manji, no brodovi i plinovi su tu i kad bure nema.
Živimo na Mediteranu, na moru, u jednom od najljepših i zdravstveno najpovoljnijih područja na svijetu, no broj oboljelih od najtežih bolesti i kvaliteta zraka govore nešto drugo. Svako par godina ova tema se otvori no do danas nema sustavnog monitoringa niti napretka u infrastrukturi kojim bi se smanjio štetan utjecaj prije svega na stanovništvo koje živi oko luke. Za ludu nam svi novci, ako naši bližnji to plaćaju zdravljem.
Naša trenutna infrastruktura, nažalost, ne omogućuje opskrbu ovih brodova strujom s kopna dok su usidreni, što znači da njihovi generatori moraju stalno raditi. Posljedica toga su stalni ispušni plinovi koji svakodnevno zagađuju zrak koji udišemo, ali i štete na okolnim objektima koje proizvode vibracije snažnih brodskih motora. Čestice koje se talože na prozorima, balkonima i fasadama kuća u neposrednoj blizini luke vidljiv su znak koji pokazuje kako ovaj problem eskalira.
Svjestan sam važnosti turizma za gospodarstvo Dubrovnika, no ne smijemo zaboraviti da profit ne smije biti važniji od zdravlja naših sugrađana. Istraživanja pokazuju da dugotrajno izlaganje povećanoj koncentraciji ispušnih plinova koja je više puta izmjerena u Dubrovniku, može uzrokovati respiratorne i kardiovaskularne probleme. Dubrovčani koji žive uz luku Gruž na prvoj su liniji izloženosti ovom zagađenju i zaslužuju čisti zrak, jednako kao i svi mi.
Tražim od odgovornih da pod hitno razmotre uvođenje sustava napajanja kruzera strujom s kopna, kako bi se smanjila potreba za radom generatora, a samim time i emisija štetnih plinova. Ovakve prakse već su uspješno implementirane u brojnim europskim i svjetskim lukama, od Hamburga, Osla, Vancouvera, Rotterdama i drugih, a Dubrovnik, kao jedna od vodećih destinacija za brodove na kružnim putovanjima mora težiti uspostavljanju standarda za održiv i odgovoran turizam, čega su u ostalom vladajućima puna usta kada je navedena tema u pitanju.
Ovo je problem koji ne može čekati, jer se tiče zdravlja naše djece, naših obitelji i budućnosti našeg grada. Nisam za blokadu luke, nisam za radikalne poteze, ali pozivam sve nadležne institucije i dionike u turističkoj industriji da odmah otvoreno razgovaramo o ovome te da se svi uključe u pronalaženje rješenja kako bismo osigurali kvalitetu života i održiv razvoj Dubrovnika.
Istodobno, smatram kako je pored navedenog potrebno kontinuirano nadzirati zagađenost podzemnih voda i njihovu zasićenost teškim metalima te razmotriti mogućnost zatvaranja kamenoloma na Dupcu koji također ima negativne posljedice po zdravlje ljudi te prenamjenu tog prostora u veliku parking površinu što bi značajno doprinijelo smanjenju broja vozila koja dolaze iz tog smjera u buduću zonu ograničenog prometnog režima, a time i smanjenje količine ispušnih plinova koje emitiraju vozila - navodi se u priopćenju vijećnika Mara Kristića.