StoryEditorOCM
Turizam i gospodarstvoPOREZI, POREZI...

I Europska unija definira što je kratkoročan smještaj, evo koliko noćenja možete iznajmiti istoj osobi

Piše M. R. K.
24. prosinca 2024. - 20:29

Dok u Hrvatskoj traju burne rasprave oko paketa poreznih zakona koji se odnose na kratkoročno i dugoročno iznajmljivanje, pa iznajmljivači računaju  što će i kako od 1. siječnja te isplati li im se i dalje iznajmljivanje turistima odnosno jesu li i dalje domaćini i paušalisti ako iznajmljuju apartman u zgradama, u Europskoj uniji pregovaraju nove uvjete za zemlje članice. Sve europske zemlje imaju problema s regulacijom kratkoročnog turističkog najma a napose regulacijom poslovanja velikih  on-line platformi za rezervaciju smještaja i prijevoza, pa sve i različito tumače što je to kratkoročan najam stanova.

Vijeće za ekonomske i financijske poslove (ECOFIN) Europske unije (EU) usvojilo je nedavno paket ViDA mjera, naplate poreza na dodanu vrijednost u digitalnom dobu. Europska komisija je još 2022. godine predstavila prijedlog za oporezivanje posrednika u online prodaji usluga smještaja i prijevoza, velikih Internet platformi unutar EU, i njegova je primjena planirana za početak 2025. no taj je datum odgođen. Sada se očekuje kako će postupno usvajanje ViDA mjera biti nakon 2027. godine. Usvojeni su prijedlozi izmjena svih 27 država članica, a i Vijeće EU imalo je svoje dopune na nacrt, pa je tako predložena definicija usluge kratkoročnog najma smještaja. U našem se zakonodavstvu trenutno puno govori o oporezivanju dugoročnog i kratkoročnog najma, a prema prijedlogu Vijeća EU kratkoročan najam odnosit će se na neprekidan najam smještaja istoj osobi s maksimalno 30 noćenja, ali države članice imaju fleksibilnost u prilagođavanju nacionalnim specifičnostima. Države članice imaju mogućnost izuzeti porezne obveznike koji se unutar svog teritorija koriste posebnim postupkom oporezivanja iz režima pretpostavljenog dobavljača (DSR) I  DSR će biti  dobrovoljan od 1. srpnja 2028. i obavezan od 1. siječnja 2030.

Poduzetnici koji posluju u EU sada moraju procijeniti kako ViDA paket utječe na njihove transakcije, fakturiranje i procese izvješćivanja te kako mogu posložiti svoje sustave kako bi osigurali ispunjavanje  budućih zahtjeva u odnosu na obračun PDV-a.

Podsjetimo,  EU je donijela i Direktivu o administrativnoj suradnji u području poreza  DAC7. Iako je uvedena 1. siječnja 2023. godine, direktiva je  u punom obimu trebala profunkcionirati od 1. siječnja 2025. godine. Kako bi se  spriječile porezne prijevare, utaje poreza i izbjegavanja plaćanja poreza, velike on line platforme za rezervaciju će slati svoje podatke  o najmu nekretnina, osobne usluge i najam bilo kojeg načina prijevoza.

Porezna uprava je u 2023. tražila podatke od Booking.coma, no dobili su manje od 30 tisuća podataka, a  ove godine su dobili oko 50 tisuća podatka sa 111 platformi, od svih država članica uključujući i 13 platformi iz Hrvatske.

 Razmjena ovih podataka odnosi se na sve vlasnike nekretnina u Hrvatskoj, bez obzira jesu li oni domaći iznajmljivači  ili stranci. Problem je do sada bio u tome da su sve članice Unije morale identificirati sve platforme na svom području i to je potrajalo. Sljedeća 2025. godina, je godina pune primjene DAC7 što bi značilo da su sve države potpuno identificirale sve platforme i da kreće puno razmjena podataka sa svim što se nalazi na platformi.

 

 

09. siječanj 2025 16:50