Kakva će biti turistička sezona kada je u pitanju njemačko tržište? Odgovor na ovo pitanje nije mogla dati niti struka na Međunarodnom sajmu turizma ITB Berlin koji se proteklog tjedna, zbog pandemije održao u virtualnom obliku. Neizvjesno je sve dok traje rat u Ukrajini. Lanjsko istraživanje “Reiseanalyse” instituta FUR, prvi puta je smjestilo Hrvatsku na visoko četvrto mjesto inozemnih destinacija za putovanja Nijemaca, a sve do početka ruske invazije na Ukrajinu booking s njemačkog tržišta za Hrvatsku je bio čak bolji nego u pretpandemijskoj 2019. godini.
Dubrovnik tu nije bio iznimka potvrđuje nam i Stanko Ljubić iz Udruženja hrvatskih putničkih agencija koji već desetljećima radi s njemačkim tržištem. A nije ni sada, kada se sve zaustavilo:
- Sve do početka rata u Ukrajini booking je bio čak 40 posto bolji nego 2019. godine. Nije se booking sada usporio već je stao, naročito za nas ovdje i iz Njemačke, ali i iz istočnih zemalja od Slovačke, Poljske Češke, a iz Ukrajine i Rusije pogotovo. Ostalo još uvijek ide, no ipak je to manje za oko 30 posto – govori S. Ljubić.
Berlinski turistički sajam pokazao je i kako i dalje postoji želja za putovanjima, ali i da je na tržištu ostao pandemijski trend skraćivanja vremena planiranja putovanja. Nakon sajma u Berlinu neki su sudionici rekli da se već može govoriti o last-second, a ne last minute bookingu, ako se situacija popravi.
– Nijemci vole planirati odmor, no sada su i oni prisiljeni čekati kao i svi mi jer ne znaju što će se dogoditi u Ukrajini. Pored toga, tu su i poskupljenja koja će imati utjecaja na njihove odmore, naime Nijemci očekuju inflaciju i poskupljenje energenata. Dobrim je dijelom energetska kriza utjecala i na Nijemce jer i kod njih je sada gorivo već preko dva eura što nije bilo nikada, a oni o tome daleko više vode računa od nas. Ako je Nijemac planirao 1000-1500 eura po osobi za putovanje i odmor, on neće sigurno podignuti kredit i otići na putovanje. Zato je usporen booking i prema drugim zemljama, jednostavno svi čekaju – kaže Lasić.
Dodaje kako se Nijemci kao narod sada osjećaju dosta nesigurni jer su vjerovali u miroljubivu politiku Rusije, a sada se zbog prošlosti boje da su i oni na nekom udaru.
- Ipak 70 pa i 80 posto Nijemaca su optimisti i žele ići na odmor – dodaje Ljubić. - Trenutna situacija je nesigurna, i teško je sada reći što će biti. Svima je prioritet što će biti s Ukrajinom pa onda ćemo vidjeti.
Energetska kriza, a posebno povećanje cijene goriva mogla bi dovesti i do vjerojatnog poskupljenja turističkih aranžmana, pa vodeći njemački organizatori putovanja najavljuju kako do toga neće doći. S njemačkog tržišta stiže naime vijest kako je nakon tržišnog lidera TUI-a, i DER Touristik također isključio povećanje cijena za već rezervirana putovanja.
Lufthansa je s druge strane objavila da će "nastaviti pratiti tržišno i konkurentsko ponašanje i po potrebi izvršiti odgovarajuće prilagodbe". Zbog trenutnog razvoja cijene sirove nafte ocijenili su "vjerojatnim daljnje prilagodbe cijena zračnog prometa ove godine".