StoryEditorOCM
Hrvatska i svijetTEŠKI SLUČAJEVI

U Splitu imaju uređaj koji spašava život kad više ništa ne pomaže: ‘Na njega stavljamo pacijente kojima nije pomogao ni respirator ni lijekovi. No, postupak je rizičan...‘

Piše Ivica Marković/ sd
8. studenog 2021. - 16:58

Svima nam je već dosta COVID-a 19, strojne ventilacije (respiratora), umiranja, patnje, suza. No, ima i onih koji se i dalje ne žele cijepiti, usprkos činjenici da ljudi svakodnevno umiru u velikom broju, da je u svijetu do jučer umrlo 5,066 milijuna ljudi, odnosno nešto više od dva posto oboljelih, a da je u Hrvatskoj umrlo 9546 osoba, piše Slobodna Dalmacija.

image
SHUTTERSTOCK

I takvi koji odbijaju cijepljenje radije se razbolijevaju, razvijaju teže i teške kliničke slike, nerijetko završavaju na respiratoru. Naravno, iz ove brojke umrlih u Hrvatskoj do sada treba izuzeti one koji su umrli prije no što je otkriveno cjepivo, jer oni i nisu imali mogućnost cijepljenja koje bi im "spasilo glavu".

Za one koji na njihovu žalost, ali i žalost njihovih bližnjih, u budućnosti završe na respiratoru, jer su tvrdoglavo odbijali cijepljenje, važno je napisati kako osim respiratora postoji još jedan uređaj, koji u konačnici može spasiti život teško oboljeloj osobi od COVID-a. Taj se uređaj zove ECMO (engl.), a radi se o izvantjelesnoj membranskoj oksigenaciji koja služi za preživljavanje životno ugroženih odraslih bolesnika.

image
SHUTTERSTOCK

- Izvantjelesna membranska oksigenacija je vrsta liječenja za održavanje životno ugroženih bolesnika na životu, a kojoj je cilj potpomoći rad srca i pluća. U bolesnika s teškim zatajenjem plućne funkcije ECMO omogućuje izmjenu plinova. U bolesnika s teškim zatajenjem srca ili zastojem srčanog rada, ECMO postupak, koji se još naziva i izvantjelesno srčano-plućno oživljavanje, omogućuje izmjenu plinova i održavanje krvotoka u tijelu. No, primjena ECMO postupka povezana je s višestrukim rizicima (npr. krvarenje, stvaranje krvnih ugrušaka) - kazuje nam prof. dr. sc. Nenad Karanović, bivši predstojnik Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje KBC-a Split.

Ovaj uređaj upotrebljava se kada kod oboljele osobe srca ili pluća otkažu i taj uređaj zamjenjuje ulogu tih organa, sve do onog trenutka kada oni ponovno ne uspostave svoju funkciju, odnosno dok se situacija s pacijentom ne stabilizira.

image
SHUTTERSTOCK

- ECMO uređaj pacijentu se "priključuje" dok je pacijent anesteziran i "stavlja" mu se preko dva ili tri katetera u krvne žile. Uređaj je potreban u onom trenutku kada pacijentu više ne možemo pomoći ni lijekovima ni respiratorom - kaže Karanović.

Da budemo u potpunosti jasni, ovaj uređaj upotrebljavao se i prije pojave COVID-a 19, a koliko on može biti spasonosan, odnosno potreban, treba kazati da je prije 15-ak dana u bolnici "Fran Mihaljević" u Zagrebu u jednom trenutku na njega bilo priključeno 12 COVID bolesnika. U splitskoj bolnici imaju četiri takva uređaja i, kako doznajemo od dr. Karanovića, taj broj uređaja uvijek je bio dovoljan, odnosno nikada nisu u tolikoj mjeri imali potrebu za njim.

Ecmo spasio život Milani Ćuriču

U proljeće ove godine ECMO aparat je spasio život Milanu Ćuriću. 

- Iz Kliničke bolnice Dubrava dolazi još jedna lijepa priča. Milan Ćurić, 47-godišnjak bez komorbiditeta (bez prethodnih bolesti) koji je obolio od bolesti COVID-19, u proteklih je 40 dana proživio pravu agoniju. Tijekom boravka u bolnici zbog pogoršanja zdravstvenog stanja i obostrane upale pluća završio je na mehaničkoj ventilaciji.

Uskoro je došlo i do zatajenja pluća te je bio priključen na ECMO uređaj. Preživljenje bolesnika na ECMO-u je manje od 50 % jer su na taj uređaj uglavnom priključeni teški, životno ugroženi bolesnici. Kombinacija izuzetnog truda zdravstvenog osoblja i Milanove borbe dovela je do pobjede nad ovim opakim virusom.

“Mislim da sam nakon 35 dana prvi put stao na noge. Bio je čudan osjećaj nakon toliko ležanja”, rekao je Milan. Dobro se oporavlja, no nedostaje mu obitelj. Želi vidjeti svojih četvero djece i suprugu koja mu je velika podrška, a također je i zdravstveni radnik. Nakon liječenja u bolnici slijedi rehabilitacija. Ožiljak na vratu ostat će, nadaju se, jedini podsjetnik na ovu borbu, ali i pobjedu.

Klinička bolnica Dubrava neizmjerno je ponosna na liječnike i medicinske sestre koji svakodnevno sudjeluju u liječenju bolesnika oboljelih od bolesti COVID-19. Hvala im od srca što svakodnevno uz mnoštvo odricanja rade u otežanim uvjetima pod zaštitnom opremom i u posebnim okolnostima daju svoj maksimum kako bi svi pacijenti bili adekvatno zbrinuti - naveli su iz KB Dubrava. PSD

05. studeni 2024 21:47