Austrijski kancelar Sebastian Kurz nezadovoljan je kako se cjepivo protiv Covida-19 distribuira na europskoj razini, a među zemljama koje smatra oštećenima u toj raspodjeli prema broju stanovnika, naveo je i Hrvatsku.
Na konferenciji za novinare Kurtz je podsjetio kako, iako su lideri EU-a suglasili s principom distribucije u skladu sa brojem stanovnika, upravni odbor Unije za cijepljenje postigao sporazume sa kompanijama za lijekove koji su imali suprotan učinak, prenosi Slobodna Dalmacija.
"Austrija još nije pretrpjela nikakvu štetu, ali jasno je da su neke države članice primile previše, a neke premalo cjepiva. Na djelu je bazar tajnih dealova oko cjepiva – kazao je kancelar i apostrofirao Republiku Hrvatsku, objasnivši kako Malta i Nizozemska imaju znatno veći pristup cjepivu nego Bugarska i Hrvatska.
Naveo je kako Nizozemska ima pristup dvostruko većoj količini cjepiva od Hrvatske, a Malta tri puta većoj od Bugarske.
"Ako se takav trend nastavi, neke bi države članice mogle završiti s cijepljenjem već u svibnju, a druge tek krajem ljeta ili jeseni. Jučer sam podijelio ovu informaciju s drugim šefovima vlada, mnogi nisu mogli vjerovati svojim očima i ušima" – zabrinuto je kazao Kurz.
Očito, suprotno sporazumima koje su postigli šefovi država i vlada u Upravnom odboru EU-a, zdravstveni službenici i farmaceutske tvrtke su sklopili vlastite sporazume.
"Ti su ugovori tajni, trebao je postojati takozvani bazar", rekao je kancelar.
Premijer Andrej Plenković iz Bruxellesa je odgovorio kako on "ne bih rekao da ima nešto ispod stola" te dodao kako je koncept nabave EU išao za tim da su svi državljani EU jednakopravni.
"Razlike se najviše odnose na to koje je cjepivo koja zemlja naručila. Ako je netko naručio više Pfizera, a oni su brži u proizvodni i isporuci, onda on dobiva više cjepiva. Ako neka druga kompanija ima problem u proizvodnom lancu, a baš ste od njih naručili više, ako oni kažu, oprostite imamo problem, kasnit ćemo tjedan, dva tri, onda taj broj varira. No, sve te razlike nisu prevelike", kazao je Plenković te dodao da je naš cilj da se isporuka ubrza i da što više sugrađana bude procijepljeno što prije.
Reuters je danas pak izvjestio i kako je AstraZeneca smanjila prognozu isporuke cjepiva za Europsku uniju u prvom tromjesečju na oko 30 milijuna doza, što je trećina ugovornih obveza i pad od 25 posto u odnosu na obećanja dana prošlog mjeseca.
Taj će manjak biti daljnji udarac na europski plan cijepljenja koji je već otežan opetovanim odgodama u isporuci cjepiva i sporim uvođenjem cijepljenja u neke države članice.